MFW dementuje słowa greckich władz. Co dalej z długiem?


Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaprzeczył w środę, jakoby prowadził z Grecją negocjacje w sprawie zmiany zasad, na jakich spłaca ona swe zadłużenie w ramach porozumienia z zagranicznymi dostarczycielami pomocy finansowej.

- W obecnym programie (pomocowym) są uzgodnione zasady postępowania z zadłużeniem. Nie było żadnych rozmów z władzami (Grecji) w sprawie zmiany tych zasad - oświadczyła w Waszyngtonie rzeczniczka MFW.

Grecki pomysł

W środowym wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica" grecki minister finansów Janis Warufakis powiedział, że Ateny rozpoczęły z MFW rozmowy w sprawie zastąpienia obecnych greckich papierów dłużnych obligacjami nowego typu, o znacznie łagodniejszych warunkach spłaty. Według ministra Grecja zaproponowała MFW renegocjację swego zadłużenia na zasadach podobnych do tych, jakie lansuje w odniesieniu do swych partnerów europejskich - czyli zamianę posiadanych przez nich greckich obligacji na obligacje z stopą oprocentowania indeksowaną według aktualnych wyników gospodarczych państwa (growth-linked bonds) lub na obligacje bez ustalonej daty wykupu, ale z gwarancją stałego wypłacania odsetek (perpetual bonds). - Pozostałe transze naszego zadłużenia, zaciągnięte w MFW i innych państwach, proponujemy zastąpić nowymi obligacjami z rynkową stopą oprocentowania - która jest obecnie bardzo niska - i klauzulą, że całe spłacanie rozpocznie się wtedy, gdy w Grecji zaistnieje solidny wzrost gospodarczy - powiedział włoskiej gazecie Warufakis. - Nie wiem, dlaczego nie mieliby oni zaakceptować złagodzenia warunków, jak robili to zawsze w takich sytuacjach, przynajmniej do końca roku - dodał grecki minister.

Co dalej z Grecją w Unii?
Co dalej z Grecją w Unii?TVN24 Biznes i Świat

Autor: mb\kwoj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości