Zmiana warty na brytyjskich znaczkach. Karol III zastąpi matkę

Autor:
mp/ams
Źródło:
Reuters

Znaczki z wizerunkiem króla Karola III zastąpią te z podobizną zmarłej królowej Elżbiety II - informuje Reuters. W środę odbyła się ich uroczysta prezentacja. Co ciekawe, na sylwetce monarchy nie widnieje korona.

Jak przypomina agencja informacyjna Reutera, Wielka Brytania powoli wprowadza zamienniki z wizerunkiem nowego monarchy. Podobizna króla Karola III pojawi się także między innymi na monetach i banknotach.

Nowe znaczki pocztowe

Zgodnie z brytyjską tradycją będzie to dokładnie ten sam wizerunek, który widnieje na nowych znaczkach. Sylwetka Karola została zaprojektowana przez Martina Jenningsa. Co ciekawe, na sylwetce monarchy, znajdującej się na znaczkach pocztowych, nie widnieje korona. - To precedens - komentuje David Gold, jeden z dyrektorów w Royal Mail.

Dodaje, że "zgodnie z obowiązującym zwyczajem, monarcha musiał je zatwierdzić". - Mamy więc nadzieję, że jest zadowolony - podkreśla. - Wytyczne, jakie otrzymaliśmy, nie pozwalały na większą swobodę czy próbę zboczenia w innym kierunku. Chodziło o zachowanie tego tradycyjnego wizerunku, do którego wszyscy jesteśmy bardzo przyzwyczajeni - mówi.

Nowy znaczek trafi do sprzedaży na początku kwietnia. Istniejące znaczki z wizerunkiem Elżbiety II pozostaną ważne i będą w dystrybucji do wyczerpania zapasów.

Król Karol III. Co jeszcze się zmieni?

To nie koniec zmian, jakie wiążą się z objęciem przez Karola III tronu. Zmienione zostaną słowa hymnu Zjednoczonego Królestwa: "God Save The King" zamiast dotychczasowego "God Save The Queen".

Zmienić też trzeba będzie flagi - od tych, które powiewają przed posterunkami policji w całej Wielkiej Brytanii, po sztandar używany w marynarce wojennej. Tysiące z nich ma wyhaftowane inicjały EIIR (Elizabeth II Regina).

Czytaj więcej: Nie tylko znaczki i banknoty. Co zmieni się po śmierci Elżbiety II

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości