Ponure nastroje w największych europejskich krajach. "Zmiany z bardzo źle na źle"

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

Obrazujący nastroje w przemyśle wskaźnik PMI dla strefy euro i największych gospodarek Unii Europejskiej nadal pozostaje poniżej 50 punktów. "Firmy dalej oceniają sytuację na gorszą niż w kwietniu" - wskazał w komentarzu Konrad Białas z TMS Brokers.

Wskaźnik PMI jest wskaźnikiem wyprzedzającym i ma na celu pokazać prognozy dla gospodarki. Wartość wskaźnika powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze, a poniżej - kurczenie się branży.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Sytuacja w strefie euro

Ze wstępnych danych opublikowanych w czwartek przez firmę Markit wynika, że wskaźnik PMI dla usług strefy euro wyniósł w maju 28,7 punktu wobec 12 punktów miesiąc wcześniej. Konsensus rynkowy wynosił 25 punktów. Wskaźnik PMI dla przemysłu w strefie euro wzrósł z 33,4 punktu do 39,5 punktu. Konsensus rynkowy wynosił 38 punktów.

"Od strony porównania z konsensusem odczyty PMI z Eurolandu wypadły lepiej. Silniejszy odczyt zarówno z przemysłu przy rozczarowaniu niemieckim komponentem sugeruje, że mocniej poprawia się sytuacja między innymi we Włoszech i Hiszpanii" - ocenił w komentarzu Konrad Białas z TMS Brokers.

"Mimo to wyniki głęboko poniżej 50 punktów oznaczają, że firmy dalej oceniają sytuację na gorszą niż w kwietniu (PMI są wskaźnikami dyfuzji z punktem odniesienia w poprzednim miesiącu). Zatem niezależnie jak imponująco wygląda skok indeksu o około 17 punktów, to wciąż zmiany jedynie z 'bardzo źle' na 'źle'" - wskazał.

PMI dla Niemiec i Francji

Ze wstępnych danych wynika, że wskaźnik PMI dla niemieckiego przemysłu wyniósł w maju 36,8 punktu wobec 34,5 punktu przed miesiącem. To jednak niższy wynik od oczekiwań. Konsensus rynkowy wynosił bowiem 39,2 punktu. PMI dla niemieckiego sektora usługowego wyniósł w maju 31,4 punktu wobec 16,2 punktu przed miesiącem. Konsensus rynkowy wynosił 15,9 punktu.

Łączony wskaźnik Composite PMI wzrósł z 17,4 punktu do 31,4 punktu. To drugi najniższy poziom od 1998 roku, od kiedy zbierane są dane.

PMI dla Niemiecmarkiteconomics.com

"Odczyty PMI z Niemiec mają mieszany wydźwięk, gdyż odbicie po stronie sektora usługowego jest mocniejsze niż we Francji (większa swoboda w otwieraniu punktów i sklepów), ale wskaźnik dla przemysłu wypadł poniżej oczekiwań" - ocenił w komentarzu Konrad Białas z TMS Brokers.

"W przemyśle mogą się odbijać obawy przedsiębiorców o nieodbudowanie kanałów sprzedaży i eksportu w związku z trudniejszą sytuacją sąsiadów" - dodał.

Indeks PMI dla usług we Francji wyniósł 29,4 punktu wobec 10,4 punktu na koniec poprzedniego miesiąca. Z kolei indeks PMI dla przemysłu wzrósł z 31,5 punktu do 40,3 punktu. "W przemyśle wyniki są lepsze (40,3, poprzednio 31,5), ale sektor mniej ucierpiał na lockdownie. Usługi wciąż są w trudnej sytuacji (29,4)" - wskazał Białas.

Po opublikowaniu danych dotyczących Niemiec obserwowaliśmy osłabianie euro względem dolara amerykańskiego. Notowaniom europejskiej waluty pomogły odczyty dotyczące strefy euro. "Z perspektywy EUR pozytywnym jest odnotowanie, że tempo osłabienia w sektorach przemysłowym i usługowym osłabło. EUR/USD stabilizuje się przy 1,0970" - podał Konrad Białas.

EUR/USD

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości