Wjazd na Słowację bez kwarantanny tylko dla zaszczepionych

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Praktyczne informacje na wakacje
Praktyczne informacje na wakacjeTVN24
wideo 2/4
TVN24Praktyczne informacje na wakacje

Tylko osoby w pełni zaszczepione przeciw koronawirusowi mogą wjechać na Słowację bez obowiązkowej kwarantanny - podał tamtejszy Urząd Zdrowia Publicznego. Przypomnienie zasad dotyczących przekraczania słowackiej granicy związane jest z uznaniem przez Sąd Konstytucyjny, że osoby, które przyjęły tylko pierwszą dawkę szczepionki, nie są uważane za w pełni zaszczepione.

Rząd Słowacji chciał, żeby taka interpretacja obowiązywała od 9 sierpnia. Ponieważ wyrok Sądu Konstytucyjnego został opublikowany w Dzienniku Ustaw 31 lipca, nowe przepisy graniczne już obowiązują.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Słowacja - zasady wjazdu i przekraczania granicy

Jedyną zmianą wobec wcześniejszej wersji jest definicja osób zaszczepionych, które nie muszą podlegać obowiązkowej, pięciodniowej kwarantannie. Osoby w pełni zaszczepione to te, które zaszczepiły się dwiema dawkami szczepionki na COVID-19, a od drugiego zastrzyku minęło 14 dni. 21 dni musi minąć od przyjęcia szczepionki jednodawkowej.

Status osoby zaszczepionej potwierdzić można certyfikatem szczepień, ale musi on zawierać tekst w języku słowackim lub angielskim. Słowackie władze uznają także zaświadczenie o przebyciu choroby COVID-19. Od pierwszego pozytywnego testu nie może upłynąć 180 dni.

Z kwarantanny, którą można ukończyć po pięciu dniach, wykonując test PCR, zwolnieni są także pracownicy transgraniczni, ale dla nich ta możliwość kończy się 1 września. Po tym terminie będą musieli mieć zakończony proces szczepień.

Zarówno obywatele Słowacji, jak i obcokrajowcy muszą wypełnić przy wjeździe elektroniczny formularz "ehranica", który zachowuje ważność przez sześć miesięcy od pierwszego zgłoszenia. Formularza nie wypełniają osoby przejeżdżające przez Słowację tranzytem; są oni także zwolnieni z kwarantanny i nie muszą wykonywać żadnych testów. Na tranzyt można przeznaczyć tylko 8 godzin i nie można się zatrzymywać poza stacjami benzynowymi. Przejazd przez Słowację z Polski lub do Polski odbywa się tylko wyznaczonymi korytarzami.

Słowacja honoruje unijny certyfikat Covid (UCC).

Obostrzenia na Słowacji

Na Słowacji obostrzenia i ograniczenia różnią się pomiędzy jednostkami administracyjnymi. W wielu konieczne jest zakrywanie nosa i ust maskami z filtrami FFP2. Noszenie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji i na przystankach. Inne sytuacje z nimi związane reguluje system zwany "covid-automatem" w zależności od sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych powiatach. Obecnie w większości powiatów nie ma obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz budynków, ale są potrzebne w sklepach i niektórych punktach usługowych.

Na różnych zasadach w regionach Słowacji otwarte są m.in. restauracje, muzea, galerie, kina.

Zasady dotyczące obostrzeń i ograniczeń w miejscu, do którego się udajemy, można sprawdzić na stronie: https://automat.gov.sk/.

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości