TVN24 Biznes | Ze świata

Dwa miliardy dolarów na szczepionki dla biedniejszych państw

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Bank Światowy zatwierdził 2 miliardy dolarów na zakup i dystrybucję szczepionek dla 17 najuboższych państw. Instytucja podała, że w przypadku krajów rozwijających się finansowanie odbywa się na zasadzie dotacji lub na warunkach wysoce preferencyjnych.

Bank Światowy spodziewa się, że do połowy roku wesprze 50 krajów kwotą 4 mld USD na szczepionki przeciwko Covid-19. Finansowanie to jest częścią puli 12 mld USD, która w ciągu 24 miesięcy ma zostać przeznaczona dla krajów rozwijających się na zakup i wprowadzenie szczepionek oraz wzmocnienie ich systemów szczepień. W przypadku krajów uboższych finansowanie odbywa się na zasadzie dotacji lub na warunkach wysoce preferencyjnych – podała we wtorek w komunikacie ta międzynarodowa instytucja finansowa z siedzibą w Waszyngtonie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

"Szczepionki kluczem do zmiany przebiegu pandemii"

Finansowanie w wysokości 2 mld USD wspiera szczepienia w Afganistanie, Bangladeszu, na Wyspach Zielonego Przylądka, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Ekwadorze, Salwadorze, Eswatini, Etiopii, Gambii, Hondurasie, Libanie, Mongolii, Nepalu, Filipinach, Rwandzie, Tadżykistanie i Tunezji.

- Dostęp do szczepionek jest kluczem do zmiany przebiegu pandemii i pomocy krajom w odbudowaniu się - powiedział prezes BŚ David Malpass. - Nasze programy pomagają krajom rozwijającym się reagować na kryzys zdrowotny i dysponować finansowaniem na szczepionki - podkreślił.

- W sytuacji, gdy świat próbuje przeprowadzić największą akcję szczepień w historii, podkreśliliśmy potrzebę, aby kraje posiadające nadwyżki zapasów szczepionek uwolniły je jak najszybciej i aby zobowiązania finansowe wobec (programu) COVAX zostały zrealizowane - dodał Malpass.

Jak wskazano w komunikacie, pakiet finansowania szczepionek przez BŚ został zaprojektowany tak, aby był elastyczny. Może być wykorzystany przez kraje do zakupu dawek szczepionek poprzez COVAX lub w innych źródłach. Może również finansować inne kluczowe działania związane z wdrożeniem i wzmocnieniem systemu opieki zdrowotnej, takie jak np. zaopatrzenie medyczne, sprzęt ochrony osobistej, szkolenia pracowników służby zdrowia, systemy danych oraz kampanie informacyjne, które są kluczowe dla zapewnienia akceptacji szczepień.

Autor:mp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości