Zielone światło dla gigantycznego przejęcia

Ze świata

tvn24bisWielka fuzja za niewielkie pieniądze. Opel w rękach Francuzów

Komisja Europejska poinformowała w środę o warunkowej zgodzie na przejęcie amerykańskiego koncernu biotechnologicznego Monsanto przez niemieckiego giganta farmaceutyczno-agrochemicznego Bayer. Fuzja stworzy największą na świecie firmę zajmującą się pestycydami i nasionami.

Ogłoszone w 2016 roku plany nabycia Monsanto za 66 mld dolarów mogą być największą tego typu transakcją w historii niemieckich korporacji. Komisja Europejska obawiała się jednak, że połączenie przedsiębiorstw może zaszkodzić konkurencji w produkcji pestycydów i nasion. Dlatego w sierpniu ubiegłego roku wszczęła w tej sprawie dochodzenie. Warunkowa zgoda została wydana po przedstawieniu zmian w transakcji. - Mogliśmy dać zgodę, bo firmy przedstawiły znaczne środki zaradcze, które odpowiadają w pełni na nasze zastrzeżenia dotyczące konkurencyjności - powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Opóźnienie

Dochodzenie Komisji opóźniło transakcję. Bayer planował jej zamknięcie do końca ubiegłego roku. Zgodę na nią musiały wydać nie tylko KE, ale też organy antymonopolowe z USA.

Zastrzeżenia KE dotyczyły tego, że proponowane przejęcie może skutkować wyższymi cenami, niższą jakością produktów, gorszym wyborem dla konsumentów oraz mniejszymi innowacjami. KE podkreśliła, że zarówno Bayer, jak i Monsanto wytwarzają bardzo podobny produkt do zwalczania chwastów, mając przy tym ograniczoną liczbę konkurentów będących w stanie wynaleźć nowe formuły. Vestager tłumaczyła, że wart 6 mld euro pakiet zmian sprawia, że konkurencja i innowacyjność w obszarze nasion i pestycydów zostanie - mimo fuzji - zachowana. W ramach ustępstw Bayer ma sprzedać część biznesu dotyczącego rynku pestycydów. Firma zobowiązała się też do przyznania licencji na całą swoją produkcję rolniczą. Bayer zaproponował, żeby sprzedawany przez niego pakiet przejął BASF.

Największy na świecie

Monsanto z centralą w Saint Louis w stanie Missouri produkuje m.in. herbicydy oraz zmodyfikowany genetycznie materiał siewny. Kupując tę firmę, Bayer stanie się wiodącym na świecie przedsiębiorstwem produkcji materiału siewnego, środków ochrony roślin i "właściwości roślin", jak to określała niemiecka firma w obligatoryjnej informacji na temat zamierzonego przejęcia.

Bayer stanie się też największym na świecie producentem środków chemicznych i nasion dla rolnictwa. Firma Monsanto jest często krytykowana za swe zmodyfikowane genetycznie produkty. Kontrowersje wywołuje zwłaszcza wytwarzany przez nią preparat glifosat, który jest flagowym produktem koncernu.

Autor: ps//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu