Handlowa część umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina wejdzie w życie zgodnie z planem 1 stycznia 2016 r. i bez poprawek, a Rosja tego nie kwestionuje - poinformowała w poniedziałek unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem.
- Jasno oznajmiliśmy, że umowa wejdzie w życie z początkiem roku 2016 bez żadnych poprawek; Rosja tego nie zakwestionowała - powiedziała Malmstroem na spotkaniu z dziennikarzami po poniedziałkowych konsultacjach trójstronnych.
Na wysokim szczeblu
Konsultacje te były trzecim spotkaniem na szczeblu ministerialnym. Obok unijnej komisarz uczestniczyli w nich szef ukraińskiego MSZ Pawło Klimkin oraz rosyjski minister ds. rozwoju gospodarczego Aleksiej Ulukajew.
Konsultacje, mające służyć rozwianiu obaw Rosji związanych z umową stowarzyszeniową między UE a Ukrainą, toczą się od lata 2014 roku. Rosja od początku miała zastrzeżenia do tego porozumienia; twierdziła np., że zaszkodzi ono jej interesom gospodarczym. Zagroziła też wprowadzeniem ceł importowych na towary ukraińskie, jeśli jej uwagi do umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską nie zostaną uwzględnione. Z uwagi na toczące się rozmowy we wrześniu ubiegłego roku uzgodniono, że wdrażanie części handlowej umowy stowarzyszeniowej, planowane początkowo na 1 listopada 2014 r., zostanie odroczone do końca 2015 r. Do tego czasu Ukraina korzysta jednak z jednostronnego zniesienia ceł przez UE.
Długie rozmowy
Od kilku miesięcy rozmowy toczyły się na szczeblu ekspertów, a nie ministrów. W kwietniu eksperci z Rosji zwrócili się o ponowne odłożenie wdrażania umowy. Malmstroem oświadczyła jednak, że decyzja w tej sprawie nie należy do Rosji i zarówno UE, jak i Ukraina chcą zacząć wdrażać umowę od 1 stycznia 2016 r. Malmstroem poinformowała w poniedziałek, że Rosja ma pewne zastrzeżenia w związku z umową. - Część z nich dotyczy samej umowy, inne dotyczą jej skutków - powiedziała. Strony w poniedziałek zgodziły się na utworzenie zespołu, który ma zająć się kwestiami współpracy celnej, technicznych barier dla handlu oraz sprawami sanitarnymi i fitosanitarnymi. Unijna komisarz poinformowała, że zdaniem strony ukraińskiej kwestie te uda się rozwiązać. Malmstroem dodała, że "nie później niż w lipcu" negocjatorzy na szczeblu technicznym mają przekazać raport ministrom, którzy uzgodnili, że odbędzie się kolejne spotkanie. Daty jeszcze nie ustalono. - Jako UE możemy dzielić się naszymi doświadczeniami w takich rozmowach oraz ułatwiać negocjowanie kwestii dwustronnych między Rosją a Ukrainą - powiedziała komisarz UE. - Nasza rola polega też na budowaniu zaufania między stronami - dodała.
Autor: mn / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock