Najdroższy rozwód świata. Jest ugoda

Ze świata


Najbogatszy człowiek świata, założyciel Amazona, Jeff Bezos oraz jego małżonka MacKenzie ogłosili porozumienie w sprawie własności akcji koncernu po rozwodzie. Ugoda sprawi, że była partnerka Bezosa stanie się jedną z najbogatszych kobiet na ziemi.

Według ustaleń, MacKenzie zachowa 4 proc. udziałów w Amazonie, wartych około 35 mld dolarów. Zrezygnowała z roszczeń dotyczących gazety "Washington Post" i firmy zajmującej się technologiami kosmicznymi Blue Orgin, które również są w rekach Bezosa.

Przed zawarciem ugody para posiadała 16,3 proc. udziałów w Amazonie. Jeff Bezos zatrzyma 75 proc. tego udziału, czyli ok. 12 proc. akcji całej firmy. MacKenzie przekazała jednak wszystkie prawa do głosowania na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy swojemu byłemu mężowi.

Tym samym jest to najdroższy rozwód świata - dotychczasowy rekord ustanowili kolekcjoner sztuki Alec Wildenstein i jego żona Jocelyn znana jako "kobieta kot''. Jak pisze BBC, ich ugoda opiewała na 3,8 miliarda dolarów.

Nie zostanie liderką

Wbrew wcześniejszym spekulacjom, ugoda nie sprawi, że MacKenzie stanie się najbogatszą kobietą na świecie. Liderką pozostanie dziedziczka fortuny L’Oréal Françoise Bettencourt Meyers, której fortuna opiewa na 45,6 miliarda dolarów.

Była partnerka szefa Amazona zapewniła na Twitterze, że ona i Jeff Bezos rozstają się w zgodzie. Według medialnych doniesień Jeff Bezos jest obecnie w związku z byłą dziennikarką Fox TV Lauren Sánchez.

48–letnia MacKenzie Bezos jest pisarką. Para ma czwórkę dzieci – trzech synów i córkę. W 2013 roku MacKenzie Bezos powiedziała "Vogue Magazine", że poznała Jeffa, gdy pracowała dla funduszu hedgingowego w Nowym Jorku.

Po trzech miesiącach spotkań para zaręczyła się. Pobrali się w 1993 roku. Rok później Jeff Bezos założył Amazon, który pierwotnie był jedynie sklepem internetowym z książkami. Od tego czasu firma przeobraziła się w giganta handlu elektronicznego.

Autor: mp / Źródło: BBC, The Guardian