Ukraina rozszerzy listę towarów zakazanych. "W celu ochrony przed agresją Rosji"

Ze świata

TVN24 BiŚPremier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył, że Rosja stosuje wobec jego kraju embargo tranzytowe

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył, że Rosja stosuje wobec jego kraju embargo tranzytowe i polecił poszukiwanie nowych szlaków przewozowych do państw Azji. Zapowiedział także rozszerzenie listy rosyjskich towarów objętych zakazem wwozu na Ukrainę.

- Poleciłem ministerstwu gospodarki zweryfikowanie i rozszerzenie listy towarów, które zostaną objęte kontrsankcjami strony ukraińskiej w celu ochrony naszego rynku przed agresją gospodarczą Federacji Rosyjskiej - oświadczył premier w środę podczas posiedzenia rządu.

Jaceniuk poinformował, że w najbliższy piątek z ukraińskiego portu w Illicziwsku nad Morzem Czarnym wyruszy pociąg kontenerowy, który najpierw statkiem, a następnie drogą lądową z ominięciem Rosji dotrze do Kazachstanu. - Pierwszy eksperymentalny pociąg przejedzie po trasie Ukraina-Gruzja-Azerbejdżan-Kazachstan. Pozwoli to na uzyskanie alternatywnej drogi dostaw towarów na rynki, które tradycyjnie były ukraińskie, lecz w związku z rosyjskim embargiem tranzytowym i handlowym są poważne trudności, by na nie dotrzeć - podkreślił premier.

Bliżej UE

Władze Rosji wstrzymały tranzyt towarów przewożonych przez terytorium tego kraju z Ukrainy 4 stycznia. Ministerstwo rozwoju gospodarczego i handlu w Kijowie oceniło wówczas, że działania Moskwy mają charakter dyskryminacyjny i uderzają w kraje trzecie, takie jak Kazachstan. 1 stycznia rząd Rosji postanowił, iż ładunki transportowane pojazdami samochodowymi z Ukrainy do Kazachstanu powinny być kierowane przez Białoruś, a kolejowe - przez stację w rosyjskim Smoleńsku. Z początkiem 2016 roku weszła w życie umowa między Ukrainą a UE o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA). To najważniejsza i największa część podpisanej w czerwcu 2014 roku umowy stowarzyszeniowej, której zawarcie było przyczyną wybuchu konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. Wejście DCFTA w życie opóźniono o ponad rok ze względu na zastrzeżenia Moskwy. Również 1 stycznia Rosja wstrzymała działanie umowy o wolnym handlu z Ukrainą i wprowadziła embargo na szereg importowanych z tego kraju artykułów żywnościowych. W odpowiedzi Kijów podjął analogiczne kroki.

Koniec wolnego handlu Rosja-Ukraina:

Koniec wolnego handlu Rosja-Ukraina. Putin obawia się zalewu towarów z UETVN24BiS /

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiŚ