Holendrzy pozwali rząd. Bo nie chroni przed zmianami klimatu

Ze świata

tvn24Holendrzy pozwali rząd. Bo nie chroni przed zmianami klimatu

Prawie 900 Holendrów złożyło bezprecedensowy pozew zbiorowy przeciwko rządowi, zarzucając mu, że nie dość chroni obywateli przed zmianami klimatu; chcą m.in. zmusić władze do szybszej redukcji emisji CO2. Pierwsze posiedzenie sądu odbyło się we wtorek w Hadze.

Koordynująca obywatelską akcję Marjan Minnesma powiedziała mediom, że pozywający chcą, by sąd zmusił holenderski rząd do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. w porównaniu z poziomem z lat 90. Jako cel wyznaczyli 2020 rok. Według inicjatorów akcji to pierwszy przypadek w Europie, by obywatele podjęli działania prawne, aby obciążyć państwo odpowiedzialnością za niedostateczne ich zdaniem przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

Ocieplenie klimatu jako łamanie praw człowieka

To także najprawdopodobniej pierwszy przypadek na świecie, w którym wskazano prawa człowieka, obok prawa krajowego, jako podstawę prawną obligującą państwo do ochrony obywateli przed ociepleniem klimatu. Pozywający chcą, by sędziowie zakwalifikowali ocieplenie klimatu o ponad 2 stopnie Celsjusza (w stosunku do epoki przedprzemysłowej) jako "łamanie praw człowieka". Orzeczenie sądu oczekiwane jest 24 czerwca. Komentatorzy zwracają uwagę, że nie jest przesądzone, czy sąd będzie mógł albo chciał wypowiedzieć się w kwestii ocieplenia klimatu, które jest w dalszym ciągu przedmiotem naukowej debaty i bywa kwestionowane. Unia Europejska zobowiązała się do redukcji gazów cieplarnianych o co najmniej 40 proc. do 2030 roku. Stany Zjednoczone, drugi największy emitent za Chinami, dążą do redukcji o 26-28 proc. do roku 2025.

Klimatyczny kompromis w Brukseli. Sprawdź, co ustalono na szczycieTVN24 Biznes i Świat

Autor: km / Źródło: PAP