TVN24 Biznes | Ze świata

"Pierwsza na świecie żywa trumna". Są zainteresowani

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 BiS

Ekologiczna trumna z grzybni - to pomysł Boba Hendrikxa z Holandii. - To pierwsza na świecie żywa trumna. Dzięki niej nasze szczątki nie będą zanieczyszczać gleby, tylko ją nawozić - powiedział pomysłodawca. Choć produkcja ruszyła niedawno, to już są pierwsi zainteresowani.

Nietypowa konstrukcja jest wykonana z grzybni, czyli wegetatywnej części grzyba, zwyczajowo znajdującej się pod ziemią. Środek trumny jest wypełniony mchem, który stymuluje rozkład.

- Dzięki grzybni i mchowi nasze ciało może ponownie zjednoczyć się z przyrodą. Grzybnia to największy przetwórca w przyrodzie. Ciągle poszukuje materiałów, które mogłyby przekształcić się w składniki odżywcze. Grzybnia jest używana w Czarnobylu do oczyszczenia zanieczyszczonej gleby - wyjaśnił Hendrikx.

Ekologiczna trumna

Ekologiczne trumny powstają na politechnice w Delft, na zachodzie Holandii. Grzybnia jest mieszana z wiórami i formowana w trumnę, którą odstawia się na tydzień, żeby "wyrosła". Na koniec wszystko trzeba osuszyć i wypełnić mchem. Konstrukcja może unieść nieboszczyka ważącego nawet 200 kilogramów. Po pochówku konstrukcja rozkłada się nieco ponad miesiąc. Ciało trochę dłużej.

- To zależy od stanu ciała i jakości gleby, ale teoretycznie, dzięki naszej trumnie, ciało powinno rozłożyć się w ciągu dwóch, trzech lat. W normalnej trumnie rozkłada się co najmniej 10 lat - wskazał Bob Hendrikx. Produkcja ekologicznych trumien ruszyła niedawno. Chętnych w Holandii jednak nie brakuje. - Tę trumnę zamówiła rodzina 99-letniego mężczyzny. Jego pogrzeb odbędzie się niedługo. Mężczyzna zawsze był bardzo zaangażowany w sprawy ekologiczne. Rodzina uznała, że to będzie idealne rozwiązanie dla niego - powiedział Mark Terlage, właściciel zakładu pogrzebowego.

Ekologiczne trumny kosztują około 1,5 tysiąca euro, czyli równowartość około 6,8 tysiąca złotych. Dla porównania normalne, drewniane trumny kosztują około 4 tysięcy złotych. Alternatywne, ekologiczne trumny są coraz popularniejsze na świecie. Firma Bios Incube produkuje specjalne inkubatory, w których ludzkie prochy zamieniają się w drzewo. Do tej pory firma sprzedała ponad 100 tysięcy takich naczyń. Chętnych może być więcej, bo według ostatnich badań, ponad połowa Amerykanów jest zainteresowana ekologicznym pogrzebem.

Materiał przygotowany przez Huberta Kijka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Autor:mb

Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości