Grecja jedną nogą stoi nad przepaścią. Dramat w trzech aktach


Grecki premier Aleksis Cipras doszedł do władzy w styczniu tego roku obiecując rodakom lek, który uzdrowi kurczącą się gospodarkę, zmniejszy ogromne bezrobocie i wyciągnie tysiące obywateli z ubóstwa. Pięć miesięcy później, zadłużona Grecja jedną nogą stoi nad przepaścią, a nadzieje, że ktoś wyciągnie do niej pomocną dłoń z każdym dniem gasną coraz bardziej. Jeżeli Grecja nie dogada się z przywódcami UE, krajowi grozi bankructwo.

W styczniu wyczerpani przymusowymi oszczędnościami i wyrzeczeniami Grecy postawili w wyborach parlamentarnych na lewicową partię Syriza. Nowi przywódcy wygrali wybory na obietnicach, że grecki dług zostanie umorzony.

Akt I: Bolesne reformy

Najlepiej znanym opinii publicznej ministrem lewicowego rządu został szef resortu finansów Janis Warufakis. Zdobył sporą popularność, sprzeciwiając się polityce zaciskania pasa, narzuconej Grecji przez międzynarodowych kredytodawców.

W lutym Ateny wystąpiły do UE o przedłużenie umowy kredytowej o pół roku, ale zażądały zmiany warunków udzielania pożyczek, bo narzucone przez wierzycieli reformy i cięcia były zbyt bolesne dla greckiego społeczeństwa. Pozostałe kraje eurolandu, na czele z Niemcami, chciały jednak od Aten gwarancji, że reformy będą kontynuowane.

Cipras konsekwentnie odmawiał spełnienia warunków narzucanych Grecji przez wierzycieli (Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Centralny i Komisję Europejską), mimo, że do kraju powróciła recesja.

Pod koniec lutego program pomocy finansowej dla Grecji został przedłużony o cztery miesiące, ale pod warunkiem, że Grecja przeprowadzi konkretne reformy.

Warufakis wielokrotnie oskarżył euroland i MFW o to, że naciskają na Grecję, by prowadziła politykę oszczędności, która jest - jak to ujął - "katastrofalna dla greckiej gospodarki" i UE.

Atmosfera gęstniała coraz bardziej. W kwietniu nastroje na rynkach wskazywały, że inwestorzy poważnie biorą pod uwagę, że Grecji może zabraknąć gotówki. Obawy podkręcił EBC, który ograniczył Grecji dostęp do swojego systemu finansowego.

Aby zyskać na czasie Cipras nakazał władzom lokalnym przeniesienie pieniędzy do banku centralnego. W rezultacie ten ruch pozbawił Grecję funduszy i wpędził kraj w jeszcze większe kłopoty. Poważnie zagrożone były m.in. wypłaty emerytur i pensji w sektorze publicznym.

Akt II: Nieprzyjazne Niemcy

Do największych krytyków polityki Ciprasa i Warufakisa należy minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble, czego często dawał wyraz w swoich wypowiedziach. Na początku czerwca stwierdził, że "Syriza zdołała przekonać Greków, że istnieje łatwy sposób na pozostanie w strefie euro, bez podjęcia wielkich wysiłków reformatorskich, które w istocie rzeczy leżą w interesie Grecji.

Jego zdaniem Grecja to "rozrzutny kraj", który nie będzie kontynuował reform, jeżeli na Ateny nie będzie nałożona szczególna presja.

W kwietniu na linii Berlin-Ateny doszło do zgrzytu. Warufakis poinformował, że Niemcy są winne Atenom niemal 279 mld euro zadośćuczynienia za zbrodnie i zniszczenia w czasie hitlerowskiej okupacji.

Berlin przypomniał z kolei, że zgodnie z podpisaną w 1960 roku dwustronną umową, władze RFN wypłaciły Grecji tytułem zadośćuczynienia 115 mln marek niemieckich. Rozdzielenie tych pieniędzy pomiędzy poszkodowanych leżało w gestii greckiego rządu.

Grecy są winni Niemcom 56 mld euro.

Do porozumienia Grecji z wierzycielami usilnie dąży Angela Merkel. Kanclerz Niemiec powiedziała w ub. tygodniu po spotkaniu z Ciprasem, że Grecja jest gotowa do intensywnej pracy nad porozumieniem z trzema instytucjami, nadzorującymi jej program pomocowy. Wyraziła też nadzieję na postęp w rozmowach w najbliższym czasie.

Akt III: Co dalej?

Negocjacje pomiędzy Grecją i jej wierzycielami - Europejskim Bankiem Centralnym i MFW - utknęły w martwym punkcie. Sporną kwestią są reformy, jakie muszą wdrożyć Ateny, jeżeli chcą otrzymać kolejną transzę pomocy ratunkowej (7,2 mld euro), która uchroni kraj przed niewypłacalnością i opuszczeniem eurolandu.

Partnerzy Grecji w strefie euro domagają się od rządu w Atenach przeprowadzenia reform, m.in. redukcji emerytur, liberalizacji rynku pracy, zmian w prawie podatkowym, skuteczniejszego ściągania należności podatkowych oraz postępów w kwestii wstrzymanego w styczniu procesu prywatyzacyjnego. Obecny program pomocowy wygasa 30 czerwca. Dla Aten zegar bije coraz szybciej.

Jak do tego doszło?

Zwycięstwo Syrizy w styczniu 2015 roku oznaczało kres ery, w której rządził PASOK Andreasa Papandreu i Nowa Demokracja Andonisa Samarasa. Rywalizacja tych partii o głosy obywateli doprowadziła do ogromnych wydatków państwa finansowanych z międzynarodowego długu.

W 2009 roku władzę przejął syn Andreasa Papandreu - Jorgos, który ujawnił, że deficyt był cztery razy większy niż pozwalały na to przepisy strefy euro. Pomoc z Brukseli przyszła bardzo szybko. W ramach programów ratunkowych Grecja od 2010 roku otrzymała od UE i MFW 240 mld euro. W zamian kredytodawcy domagali się, oprócz cięć wydatków, licznych reform.

Całkowite zadłużenie Grecji wynosi obecnie ponad 320 mld euro, co odpowiada ok. 175 proc. PKB tego kraju. W 2014 roku bezrobocie wśród młodych ludzi 51 proc., podczas gdy ogólna stopa bezrobocia sięgnęła 26 proc.

Warufakis wyklucza Grexit. Ale ostrzega: wyższe podatki nie pomogą
Warufakis wyklucza Grexit. Ale ostrzega: wyższe podatki nie pomogąTVN24 BiS

Autor: tol / Źródło: Bloomberg, BBC

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl