Grecja jedną nogą stoi nad przepaścią. Dramat w trzech aktach


Grecki premier Aleksis Cipras doszedł do władzy w styczniu tego roku obiecując rodakom lek, który uzdrowi kurczącą się gospodarkę, zmniejszy ogromne bezrobocie i wyciągnie tysiące obywateli z ubóstwa. Pięć miesięcy później, zadłużona Grecja jedną nogą stoi nad przepaścią, a nadzieje, że ktoś wyciągnie do niej pomocną dłoń z każdym dniem gasną coraz bardziej. Jeżeli Grecja nie dogada się z przywódcami UE, krajowi grozi bankructwo.

W styczniu wyczerpani przymusowymi oszczędnościami i wyrzeczeniami Grecy postawili w wyborach parlamentarnych na lewicową partię Syriza. Nowi przywódcy wygrali wybory na obietnicach, że grecki dług zostanie umorzony.

Akt I: Bolesne reformy

Najlepiej znanym opinii publicznej ministrem lewicowego rządu został szef resortu finansów Janis Warufakis. Zdobył sporą popularność, sprzeciwiając się polityce zaciskania pasa, narzuconej Grecji przez międzynarodowych kredytodawców.

W lutym Ateny wystąpiły do UE o przedłużenie umowy kredytowej o pół roku, ale zażądały zmiany warunków udzielania pożyczek, bo narzucone przez wierzycieli reformy i cięcia były zbyt bolesne dla greckiego społeczeństwa. Pozostałe kraje eurolandu, na czele z Niemcami, chciały jednak od Aten gwarancji, że reformy będą kontynuowane.

Cipras konsekwentnie odmawiał spełnienia warunków narzucanych Grecji przez wierzycieli (Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Centralny i Komisję Europejską), mimo, że do kraju powróciła recesja.

Pod koniec lutego program pomocy finansowej dla Grecji został przedłużony o cztery miesiące, ale pod warunkiem, że Grecja przeprowadzi konkretne reformy.

Warufakis wielokrotnie oskarżył euroland i MFW o to, że naciskają na Grecję, by prowadziła politykę oszczędności, która jest - jak to ujął - "katastrofalna dla greckiej gospodarki" i UE.

Atmosfera gęstniała coraz bardziej. W kwietniu nastroje na rynkach wskazywały, że inwestorzy poważnie biorą pod uwagę, że Grecji może zabraknąć gotówki. Obawy podkręcił EBC, który ograniczył Grecji dostęp do swojego systemu finansowego.

Aby zyskać na czasie Cipras nakazał władzom lokalnym przeniesienie pieniędzy do banku centralnego. W rezultacie ten ruch pozbawił Grecję funduszy i wpędził kraj w jeszcze większe kłopoty. Poważnie zagrożone były m.in. wypłaty emerytur i pensji w sektorze publicznym.

Akt II: Nieprzyjazne Niemcy

Do największych krytyków polityki Ciprasa i Warufakisa należy minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble, czego często dawał wyraz w swoich wypowiedziach. Na początku czerwca stwierdził, że "Syriza zdołała przekonać Greków, że istnieje łatwy sposób na pozostanie w strefie euro, bez podjęcia wielkich wysiłków reformatorskich, które w istocie rzeczy leżą w interesie Grecji.

Jego zdaniem Grecja to "rozrzutny kraj", który nie będzie kontynuował reform, jeżeli na Ateny nie będzie nałożona szczególna presja.

W kwietniu na linii Berlin-Ateny doszło do zgrzytu. Warufakis poinformował, że Niemcy są winne Atenom niemal 279 mld euro zadośćuczynienia za zbrodnie i zniszczenia w czasie hitlerowskiej okupacji.

Berlin przypomniał z kolei, że zgodnie z podpisaną w 1960 roku dwustronną umową, władze RFN wypłaciły Grecji tytułem zadośćuczynienia 115 mln marek niemieckich. Rozdzielenie tych pieniędzy pomiędzy poszkodowanych leżało w gestii greckiego rządu.

Grecy są winni Niemcom 56 mld euro.

Do porozumienia Grecji z wierzycielami usilnie dąży Angela Merkel. Kanclerz Niemiec powiedziała w ub. tygodniu po spotkaniu z Ciprasem, że Grecja jest gotowa do intensywnej pracy nad porozumieniem z trzema instytucjami, nadzorującymi jej program pomocowy. Wyraziła też nadzieję na postęp w rozmowach w najbliższym czasie.

Akt III: Co dalej?

Negocjacje pomiędzy Grecją i jej wierzycielami - Europejskim Bankiem Centralnym i MFW - utknęły w martwym punkcie. Sporną kwestią są reformy, jakie muszą wdrożyć Ateny, jeżeli chcą otrzymać kolejną transzę pomocy ratunkowej (7,2 mld euro), która uchroni kraj przed niewypłacalnością i opuszczeniem eurolandu.

Partnerzy Grecji w strefie euro domagają się od rządu w Atenach przeprowadzenia reform, m.in. redukcji emerytur, liberalizacji rynku pracy, zmian w prawie podatkowym, skuteczniejszego ściągania należności podatkowych oraz postępów w kwestii wstrzymanego w styczniu procesu prywatyzacyjnego. Obecny program pomocowy wygasa 30 czerwca. Dla Aten zegar bije coraz szybciej.

Jak do tego doszło?

Zwycięstwo Syrizy w styczniu 2015 roku oznaczało kres ery, w której rządził PASOK Andreasa Papandreu i Nowa Demokracja Andonisa Samarasa. Rywalizacja tych partii o głosy obywateli doprowadziła do ogromnych wydatków państwa finansowanych z międzynarodowego długu.

W 2009 roku władzę przejął syn Andreasa Papandreu - Jorgos, który ujawnił, że deficyt był cztery razy większy niż pozwalały na to przepisy strefy euro. Pomoc z Brukseli przyszła bardzo szybko. W ramach programów ratunkowych Grecja od 2010 roku otrzymała od UE i MFW 240 mld euro. W zamian kredytodawcy domagali się, oprócz cięć wydatków, licznych reform.

Całkowite zadłużenie Grecji wynosi obecnie ponad 320 mld euro, co odpowiada ok. 175 proc. PKB tego kraju. W 2014 roku bezrobocie wśród młodych ludzi 51 proc., podczas gdy ogólna stopa bezrobocia sięgnęła 26 proc.

Warufakis wyklucza Grexit. Ale ostrzega: wyższe podatki nie pomogą
Warufakis wyklucza Grexit. Ale ostrzega: wyższe podatki nie pomogąTVN24 BiS

Autor: tol / Źródło: Bloomberg, BBC

Raporty:
Pozostałe wiadomości

W listopadzie 2024 roku odnotowano najmniejszą liczbę urodzeń od czasów drugiej wojny światowej - przekazał ekonomista Rafał Mundry. Jak podał GUS, w listopadzie odnotowano 18,5 tysiąca urodzeń oraz 32,5 tysiąca zgonów.

"Najsłabszy miesiąc od drugiej wojny światowej"

"Najsłabszy miesiąc od drugiej wojny światowej"

Źródło:
tvn24.pl

Artur Olech został odwołany ze stanowiska prezesa PZU. Taką decyzję podjęła rada nadzorcza - poinformowała spółka w komunikacie. Rada powołała jednocześnie Andrzeja Klesyka do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu.

Prezes PZU odwołany

Prezes PZU odwołany

Źródło:
PAP

Byłem nietypowym dzieckiem. Dzisiaj prawdopodobnie zdiagnozowanoby u mnie spektrum autyzmu - wspomina w swojej najnowszej książce Bill Gates, założyciel Microsoftu i jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Miliarder stwierdził, że w czasach jego młodości nie rozumiano, że "umysły niektórych osób przetwarzają informacje w odmienny sposób". Przypisał także swój spektakularny sukces szczęściu i "wygraniu loterii urodzeniowej"

Wyznanie jednego z najbogatszych ludzi świata. "To niezasłużony przywilej"

Wyznanie jednego z najbogatszych ludzi świata. "To niezasłużony przywilej"

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i wiceminister finansów Marcin Łoboda powiedział, że została udostępniona aplikacja, która umożliwia korzystanie z e-Urzędu Skarbowego na telefonie. Aplikacja obecnie przeznaczona jest dla osób fizycznych, czyli dla zwykłego Kowalskiego, który w ten sposób będzie mógł złożyć PIT.

Nowość w rozliczeniach PIT

Nowość w rozliczeniach PIT

Źródło:
PAP

Do 31 stycznia właściciele nieruchomości muszą przekazać samorządom informacje o obecności na swoich posesjach wyrobów z azbestu. W przypadku niedopełnienia obowiązku może grozić im grzywna.

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Każdy sygnał w sprawie domniemanych nieprawidłowości dotyczących działania firm ubezpieczeniowych wobec poszkodowanych przez powódź zostanie sprawdzony - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej minister, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. "Zbadanie praktyk" ubezpieczycieli w tym zakresie zapowiedział prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

"Musimy mieć pewność, że ludzie są właściwie traktowani przez ubezpieczycieli"

"Musimy mieć pewność, że ludzie są właściwie traktowani przez ubezpieczycieli"

Źródło:
PAP

Aplikacja DeepSeek AI Assistant, za którą odpowiada chiński startup, wyprzedziła ChatGPT - podał Reuters. Stała się najwyżej ocenianą bezpłatną aplikacją dostępną w sklepie Apple App Store w Stanach Zjednoczonych.

Chińska aplikacja wyprzedziła ChatGPT. Obawy w USA

Chińska aplikacja wyprzedziła ChatGPT. Obawy w USA

Źródło:
Reuters

Sieci handlowe urządziły w 2024 roku o 12,5 procent więcej promocji niż w 2023 roku - wynika z raportu UCE Research. W ocenie autorów opracowania świadczy to zaostrzającej się konkurencji między sieciami. Najbardziej na promocje postawiły sieci convenience, a najmniej sklepy typu cash & carry.

Te sklepy najbardziej postawiły na promocje

Te sklepy najbardziej postawiły na promocje

Źródło:
PAP

Średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane Narodowego Banku Polskiego) wyniosło 3,96 procent i w kolejnych miesiącach prawdopodobnie będzie dalej spadać, nawet do poziomu 3 procent - wskazuje Michał Ratajczak z serwisu Rankomat.

Oprocentowanie może zanurkować 

Oprocentowanie może zanurkować 

Źródło:
tvn24.pl

W 2010 roku w Polsce było 58,9 tysiąca salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Pod koniec 2024 roku było ich już ponad 132 tysiące - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita". - Liczba salonów systematycznie rośnie, co jest oznaką rosnącego zapotrzebowania na tego typu usługi - mówi w rozmowie z dziennikiem Tomasz Starzyk, rzecznik wywiadowni Dun & Bradstreet, która przygotowała raport na ten temat.

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Stopa bezrobocia w grudniu 2024 roku wyniosła 5,1 procent, wobec 5 procent miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w grudniu

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w grudniu

Źródło:
tvn24.pl

W minionym roku na policyjne skrzynki mailowe wpłynęło prawie 30,6 tysiąca zgłoszeń dotyczących agresywnych i niebezpiecznych zachowań na drogach. To więcej niż rok wcześniej, gdy policjanci odebrali ponad 29,5 tysięcy zgłoszeń - wynika z policyjnych statystyk.

Nagrania i zdjęcia. Fala zgłoszeń do policji

Nagrania i zdjęcia. Fala zgłoszeń do policji

Źródło:
PAP

Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała "gwałtowny wzrost wymiany handlowej" pomiędzy Warszawą a Kijowem. Polski eksport na Ukrainę wzrósł od 2021 roku ponad dwukrotnie - przekazał Polski Instytut Ekonomiczny.

"Gwałtowny" wzrost eksportu z Polski

"Gwałtowny" wzrost eksportu z Polski

Źródło:
PAP

Darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego można odliczyć od dochodu podlegającemu opodatkowaniu – przypomniała Monika Piątkowska, doradca podatkowy w firmie E-pity. Podkreśliła jednak, że konieczne jest odpowiednie udokumentowanie darowizny.

Tak można obniżyć podatek

Tak można obniżyć podatek

Źródło:
PAP

Bank Japonii (BoJ) podniósł stopy procentowe do najwyższego poziomu od czasu światowego kryzysu finansowego, do którego doszło w 2008 roku - przekazał portal stacji CNN.

Podwyżka stóp procentowych. Ostatni raz były tak wysoko 17 lat temu

Podwyżka stóp procentowych. Ostatni raz były tak wysoko 17 lat temu

Źródło:
CNN

Prezydent USA Donald Trump może jednym pociągnięciem pióra wpędzić sąsiadów w recesję - wskazał portal stacji CNN, czym nawiązał do ewentualnego nałożenia zapowiadanych wcześniej ceł na Meksyk i Kanadę. 

Media: Trump może wyrządzić niewiarygodne szkody Meksykowi i Kanadzie jednym podpisem

Media: Trump może wyrządzić niewiarygodne szkody Meksykowi i Kanadzie jednym podpisem

Źródło:
CNN

Reprezentujemy tylko węgierskie interesy i nie zamierzamy płacić za cudze wojny - podkreślił w mediach społecznościowych węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. Wcześniej premier Donald Tusk napisał, że jeśli Viktor Orban zablokuje europejskie sankcje przeciw Rosji, to będzie jasne, że "gra w drużynie Putina".

Szijjarto reaguje na słowa Tuska. "Agentowi Sorosa może być trudno to zrozumieć"

Szijjarto reaguje na słowa Tuska. "Agentowi Sorosa może być trudno to zrozumieć"

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że w nadchodzącym losowaniu można będzie wygrać 25 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 25 stycznia 2025 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Na placu Świętego Marka w Wenecji trwają prace konserwacyjne. Archeolodzy odkryli tam fragmenty muru budynku wzniesionego między VI a X wiekiem. Od soboty znalezisko można podziwiać zza ogrodzenia ustawionego na słynnym placu.

Odkrycie w Wenecji. Ponad tysiąc lat temu było tam "castrum"

Odkrycie w Wenecji. Ponad tysiąc lat temu było tam "castrum"

Źródło:
PAP

Najstarszy bank świata Monte dei Paschi di Siena złożył ofertę przejęcia większego rywala Mediobanca za 13,3 miliarda euro - podała Agencja Reutera. Dodała, że propozycja została pozytywnie przyjęta przez władze, ale wywołała spore zaskoczenie na rynku.

"Zaskakująca oferta" najstarszego banku świata

"Zaskakująca oferta" najstarszego banku świata

Źródło:
Reuters, AP, Bloomberg, CNBC

Sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym spadła w 2024 roku do najniższego poziomu od 30 lat. Astronomiczne ceny i wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych zniechęciły kupujących - wskazał portal stacji CNN.

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Źródło:
CNN
Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pewne nienaturalne sformułowania używane przez ChatGPT znalazły się w recenzowanych publikacjach naukowych - wskazano w analizie profesora Artura Strzeleckiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Według badacza może to negatywnie wpłynąć na zaufanie do treści naukowych.

"Według mojej wiedzy na dzień ostatniej aktualizacji". Sztuczna inteligencja w publikacjach naukowych

"Według mojej wiedzy na dzień ostatniej aktualizacji". Sztuczna inteligencja w publikacjach naukowych

Źródło:
PAP

W piątek z lotniska Katowice odleciał czarterowy samolot z ponad 500 pasażerami na pokładzie. Do La Romany w Dominikanie poleciało rekordowe 524 osób - przekazał rzecznik lotniska Piotr Adamczyk.

Ponad pół tysiąca osób na pokładzie. Rekord na polskim lotnisku

Ponad pół tysiąca osób na pokładzie. Rekord na polskim lotnisku

Źródło:
PAP