Fed podniósł stopy procentowe. Oto pięć odczuwalnych skutków

Ze świata

Fed podniósł stopy procentowe. Co to oznacza?TVN24 BiS
wideo 2/3

Amerykański bank centralny USA (Fed) podniósł stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego, do poziomu 0,25-0,50 proc. To skromny wzrost, ale to pierwsza podwyżka od 2006 roku. Co to oznacza dla każdego z nas?

Skutki podniesienia stóp procentowych w USA:

1. Stopy procentowe określają jaki jest koszt pieniądza na rynku. Od ich wysokości zależy m.in. ile będzie wynosić rata zaciągniętego kredytu. Decyzja Fed oznacza, że dla Amerykanów pożyczki będą droższe, a firmom będzie trudniej zdobyć finansowanie nowych inwestycji.

2. Od wysokości stóp procentowych zależy również wysokość oprocentowania depozytów w bankach. Zatem łatwiej będzie oszczędzać, bo lokaty bankowe będą dawały większe zyski.

3. Wyższe stopy procentowe w USA to dobra wiadomość dla polskich eksporterów. Wszystko przez to, że po decyzji Fed dolar umocnił się, a to oznacza, że firmy handlujące ze Stanami Zjednoczonymi zarobią więcej. Za ten sam towar otrzymają bowiem więcej pieniędzy.

Natomiast decyzja Fed jest powodem do zmartwień dla importerów. Droższy dolar oznacza, że więcej zapłacimy za sprowadzane do kraju towary, za które trzeba było zapłacić w amerykańskiej walucie.

4. Z decyzji amerykańskiego banku centralnego cieszą się również osoby, które wyjechały do pracy do Stanów Zjednoczonych. Ich zarobki w dolarach w przeliczeniu na złote są teraz dużo większe. Amerykańska waluta kosztuje obecnie niemal 4 złote. Ostatni raz podobny poziom mogliśmy obserwować na w 2009 roku. Z drugiej strony z większymi wydatkami muszą liczyć się osoby, które planują podróż po USA. Zarabiając w złotych, a wydając w dolarach ich wakacje będą droższe niż jeszcze kilka miesięcy temu.

5. Podwyżka stóp procentowych w USA pośrednio odbije się również na kieszeniach polskich kierowców. Spadające ceny ropy naftowej mogą sugerować, że taniej będzie również na stacjach paliw. Jednak ceny paliwa spadają powoli lub wcale. Wszystko przez to, że handel ropą naftową na światowych rynkach surowcowych odbywa się w dolarach, a amerykańska waluta w efekcie decyzji Fed będzie się umacniać np. wobec złotego. Oznacza to, że polscy kierowcy będą płacić nieco mniej za paliwo, ale oszczędności mogłyby być większe, gdyby nasza waluta była mocniejsza.

Historyczna decyzja: Fed kończy z erą zerowych stóp TVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu