Majątek Elona Muska zmniejszył się o 50 miliardów dolarów w dwa dni

Autor:
kris/ToL
Źródło:
Bloomberg, Reuters

Fortuna Elona Muska stopniała o 50 miliardów dolarów w zaledwie dwa dni. Nigdy wcześniej nie odnotowano tak wielkiego spadku wartości majątku. Jego powodem jest gwałtowna przecena akcji Tesli - podał Bloomberg. Szef koncernu motoryzacyjnego wciąż zajmuje pierwsze miejsce na liście najbogatszych ludzi świata.

To rekordowy dwudniowy spadek w historii Bloomberg Billionaires Index i największy jednodniowy - po Jeffie Bezosie, którego majątek zmniejszył się o 36 miliardów dolarów po rozwodzie z MacKenzie Scott w 2019 roku.

Majątek Elona Muska zmniejszył się o 50 mld dolarów w 2 dni

Dla akcji Tesli ostatnie dni były dość burzliwe. Zaczęło się, gdy Musk zapytał w weekend na Twitterze, czy powinien sprzedać 10 proc. swoich udziałów w firmie. Potem przekazano, że jego brat Kimbal sprzedał akcje tuż przed ankietą, w której zagłosowało ponad 3,5 miliona osób i większość (57,9 proc.) opowiedziała się za sprzedażą udziałów.

Akcji Tesli spadły o około 12 proc. po zakończeniu ankiety, w której Musk pytał się o sprzedaż 10 proc. swoich udziałów - podał Reuters.

Tesla - kurs akcji z trzech dnistooq.pl

Spadek na akcjach Tesli

ARK Investment Management - fundusz, który sprzedawał udziały w Tesli w ciągu ostatnich kilku miesięcy - stracił ponad 750 milionów dolarów na wtorkowej wyprzedaży, podczas gdy założyciel Oracle Larry Ellison - drugi co do wielkości indywidualny akcjonariusz firmy - stracił 2,1 miliarda dolarów - podał Bloomberg.

Agencja dodała, że fortuna Muska w ostatnim roku wzrosła o 70 proc. - dzięki rozwojowi i zyskom Tesli oraz wyższej wyceny SpaceX.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Elon MuskNick_ Raille_07 / Shutterstock

Elon Musk na szczycie listy najbogatszych

Musk po raz pierwszy znalazł się na szczycie listy najbogatszych w styczniu, a nad drugim w zestawieniu Jeffem Bezosem miał w pewnym momencie nawet 143 miliardy dolarów przewagi - to więcej niż majątek Billa Gatesa, czwartego najbogatszego człowieka na świecie.

Według Bloomberg Billionaires Index majątek Elona Muska wynosi 288 mld dolarów (dane z 10 listopada). Wcześniej szef Tesli był pierwszą osobą, której fortuna przekroczyła 300 mld dolarów. Zgodnie z danymi z zestawienia majątek Muska i tak jest większy o 119 mld dolarów niż rok temu.

Drugi na liście jest Jeff Bezos z majątkiem wycenianym na 206 mld dolarów. Na najniższym stopniu podium znajduje się Bernard Arnault - 173 mld dolarów. 

Agencja Reutera przypomniała, że Musk nie otrzymuje wynagrodzenia z Tesli. Dostaje za to opcje na akcje, które są uruchamiane, gdy kapitalizacja rynkowa Tesli osiąga konkretne cele. W ramach opcji miliarder może kupować akcje producenta samochodów po 70 dolarów za sztukę.

Ponadto Musk jest głównym udziałowcem i dyrektorem generalnym SpaceX. Wartość przedsiębiorstwa przemysłu kosmicznego jest wyceniana na około 100 mld dolarów. 

Autor:kris/ToL

Źródło: Bloomberg, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Nick_ Raille_07 / Shutterstock

Pozostałe wiadomości