Nazywano ją "następnym Stevem Jobsem". W Kalifornii rozpoczął się jej proces

Źródło:
BBC

W kalifornijskim San Jose rozpoczął się proces założycielki Theranosa - Elizabeth Holmes. Prokuratorzy podczas przemowy wstępnej przekonywali przysięgłych, że była gwiazda Doliny Krzemowej "kłamała i oszukiwała" dla pieniędzy i sławy. Holmes postawiono 12 zarzutów w związku z jej rolą w nieistniejącej już firmie, która w pewnym momencie miała wartość 9 miliardów dolarów - informuje portal BBC.

Holmes miała być "następnym Stevem Jobsem". Teraz siedzi na ławie oskarżonych z zarzutami o oszukiwanie inwestorów i pacjentów. Produkty jej firmy - Theranos - miały zrewolucjonizować badania krwi i wykryć powszechne choroby za pomocą zaledwie kilku kropli z nakłucia palca.

Szefowa Theranosa miała oszukać wiele znanych i wpływowych postaci, które zainwestowały w firmę około 700 milionów dolarów - chodzi między innymi o byłego sekretarza stanu Henry'ego Kissingera, medialnego barona Ruperta Murdocha i generała Jamesa Mattisa. Jej historia już stała się tematem filmów dokumentalnych, podcastów i książek. Trwają prace nad serialem telewizyjnym i hollywoodzkim filmem opartym na jej życiu - pisze BBC.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Elizabeth Holmes - proces założycielki firmy Theranos

Zainteresowanie sprawą jest ogromne. Dziennikarze od 5 rano stali w kolejce przed sądem w San Jose w nadziei, że wejdą na salę rozpraw. Wielu się to nie udało.

Tym razem Holmes nie miała na sobie czarnego golfa, z którego zasłynęła, a szary garnitur i niebieską maskę. W sądzie siedziała sztywno wyprostowana. Sprawiała wrażenie opanowanej, z uwagą wsłuchiwała się w pozew i argumenty oskarżenia - relacjonuje BBC.

W środę w mowie otwarcia jej obrońca przekonywał, że 37-latka okazała się po prostu naiwną bizneswoman, której firma upadła. - Porażka nie jest przestępstwem. Staranie się ze wszelkich sił, by ostatecznie nie dojść do celu - to nie są przestępstwa - stwierdził jej prawnik Lance Wade.

Holmes nie przyznaje się do stawianych jej zarzutów. Jeśli zostanie uznana za winną - może zostać skazana nawet na 20 lat więzienia.

Te same zarzuty zostały postawione byłemu dyrektorowi wykonawczemu Theranosa - Rameshowi "Sunny'emu" Balwaniemu, który przez kilka lat był romantycznie związany z Holmes. Jego proces ma rozpocząć się w przyszłym roku. On również nie przyznaje się do winy.

Narodziny gwiazdy Doliny Krzemowej

Holmes w wieku 19 lata rzuciła studia na Uniwersytecie Stanforda i w 2003 roku założyła firmę Theranos. Już po kilku latach uznano jej technologię za rewolucyjną. Z rozgłosem przyszły pieniądze inwestorów i tytuł najmłodszej miliarderki, która sama dorobiła się fortuny. Okrzyknięto ją "następnym Stevem Jobsem" - opisuje BBC.

W 2015 roku mit runął. Na jaw wyszło, że jej urządzenia do badania krwi nie działają, a Theranos przeprowadzał większość swoich testów na maszynach innych producentów.

W środę prokurator Robert Leach argumentował, że Holmes i Balwani zaczęli swój oszukańczy proceder w 2009 roku - wtedy to miało zacząć brakować im gotówki, gdy duże firmy farmaceutyczne odmówiły wsparcia Theranosowi.

Według Leacha szefowie firmy w latach 2010-15 kłamali na temat testów i wyolbrzymiali sukcesy, by w ten sposób pozyskać od inwestorów miliony dolarów. Jak wskazał prokurator, kluczowe okazały się fałszywe zapewnienia, że testy firmy zweryfikował gigant farmaceutyczny - Pfizer, a technologia była stosowana w terenie przez amerykańskie wojsko.

Jak opisuje BBC, na sali rozpraw oskarżyciel nie przebierał w słowach, a "kłamstwo" było odmieniane przez wszystkie przypadki. Sprawa może ciągnąć się miesiącami i możliwe, że w pewnym momencie sama Holmes usiądzie na miejscu dla świadków. Będzie to ogromne ryzyko dla jej obrony, ale przy tak wielu dowodach przeciw niej może się okazać, że jest to gra warta świeczki.

Prokurator przypomniał, że Holmes "olśniła" między innymi sieć aptek Walgreens, która była partnerem w zakresie testowania. Gigant zgodził się na współpracę z Theranosem pomimo wiedzy, że ​​testy były "obarczone problemami i wielokrotnie nie przechodziły kontroli jakości".

Według Leacha właśnie takie działania przyniosły jej sławę i uwielbienie. - Tak jak chciała, stała się jednym z najbardziej znanych prezesów w Dolinie Krzemowej i na świecie. Ale za sukcesem Theranosa kryły się poważne kłopoty - podkreślił oskarżyciel.

Strategia obrony Elizabeth Holmes

Obrońca przekonywał, że Holmes nie zamierzała oszukiwać, a jedynie "naiwnie nie doceniła" wyzwań, przed którymi stanęła jej firma.

- Na koniec okazało się, że Theranos upadł, a Holmes odeszła z niczym - mówił do ławy przysięgłych Wade. Dodał, że główną motywacją dla Holmes była misja Theranosa, a nie pieniądze. - Tę misję wypełniała aż do ostatniego dnia. Zanim ten proces się skończy, zobaczycie, że złoczyńca, którego maluje władza, jest w istocie zwykłą osobą, która każdego dnia dawała z siebie wszystko. I jest niewinna - stwierdził obrońca.

Z akt sądowych wynika, że według Holmes jej partner - Balwani - przez lata znęcał się nad nią emocjonalnie i psychicznie. Balwani zaprzeczył tym twierdzeniom. Prawnicy oskarżonej podkreślili, że jest "wielce prawdopodobne", iż Holmes w trakcie procesu prawdopodobnie będzie zeznawać, jak związek wpłynął na jej stan psychiczny.

Obrona i prokuratura mają wezwać przed sąd ponad 140 świadków, w tym inwestorów i byłych pracowników Theranosa. Przewiduje się, że proces będzie trwał 15 tygodni.

Autorka/Autor:kris/ams

Źródło: BBC

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC