Nazywano ją "następnym Stevem Jobsem". W Kalifornii rozpoczął się jej proces

Źródło:
BBC

W kalifornijskim San Jose rozpoczął się proces założycielki Theranosa - Elizabeth Holmes. Prokuratorzy podczas przemowy wstępnej przekonywali przysięgłych, że była gwiazda Doliny Krzemowej "kłamała i oszukiwała" dla pieniędzy i sławy. Holmes postawiono 12 zarzutów w związku z jej rolą w nieistniejącej już firmie, która w pewnym momencie miała wartość 9 miliardów dolarów - informuje portal BBC.

Holmes miała być "następnym Stevem Jobsem". Teraz siedzi na ławie oskarżonych z zarzutami o oszukiwanie inwestorów i pacjentów. Produkty jej firmy - Theranos - miały zrewolucjonizować badania krwi i wykryć powszechne choroby za pomocą zaledwie kilku kropli z nakłucia palca.

Szefowa Theranosa miała oszukać wiele znanych i wpływowych postaci, które zainwestowały w firmę około 700 milionów dolarów - chodzi między innymi o byłego sekretarza stanu Henry'ego Kissingera, medialnego barona Ruperta Murdocha i generała Jamesa Mattisa. Jej historia już stała się tematem filmów dokumentalnych, podcastów i książek. Trwają prace nad serialem telewizyjnym i hollywoodzkim filmem opartym na jej życiu - pisze BBC.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Elizabeth Holmes - proces założycielki firmy Theranos

Zainteresowanie sprawą jest ogromne. Dziennikarze od 5 rano stali w kolejce przed sądem w San Jose w nadziei, że wejdą na salę rozpraw. Wielu się to nie udało.

Tym razem Holmes nie miała na sobie czarnego golfa, z którego zasłynęła, a szary garnitur i niebieską maskę. W sądzie siedziała sztywno wyprostowana. Sprawiała wrażenie opanowanej, z uwagą wsłuchiwała się w pozew i argumenty oskarżenia - relacjonuje BBC.

W środę w mowie otwarcia jej obrońca przekonywał, że 37-latka okazała się po prostu naiwną bizneswoman, której firma upadła. - Porażka nie jest przestępstwem. Staranie się ze wszelkich sił, by ostatecznie nie dojść do celu - to nie są przestępstwa - stwierdził jej prawnik Lance Wade.

Holmes nie przyznaje się do stawianych jej zarzutów. Jeśli zostanie uznana za winną - może zostać skazana nawet na 20 lat więzienia.

Te same zarzuty zostały postawione byłemu dyrektorowi wykonawczemu Theranosa - Rameshowi "Sunny'emu" Balwaniemu, który przez kilka lat był romantycznie związany z Holmes. Jego proces ma rozpocząć się w przyszłym roku. On również nie przyznaje się do winy.

Narodziny gwiazdy Doliny Krzemowej

Holmes w wieku 19 lata rzuciła studia na Uniwersytecie Stanforda i w 2003 roku założyła firmę Theranos. Już po kilku latach uznano jej technologię za rewolucyjną. Z rozgłosem przyszły pieniądze inwestorów i tytuł najmłodszej miliarderki, która sama dorobiła się fortuny. Okrzyknięto ją "następnym Stevem Jobsem" - opisuje BBC.

W 2015 roku mit runął. Na jaw wyszło, że jej urządzenia do badania krwi nie działają, a Theranos przeprowadzał większość swoich testów na maszynach innych producentów.

W środę prokurator Robert Leach argumentował, że Holmes i Balwani zaczęli swój oszukańczy proceder w 2009 roku - wtedy to miało zacząć brakować im gotówki, gdy duże firmy farmaceutyczne odmówiły wsparcia Theranosowi.

Według Leacha szefowie firmy w latach 2010-15 kłamali na temat testów i wyolbrzymiali sukcesy, by w ten sposób pozyskać od inwestorów miliony dolarów. Jak wskazał prokurator, kluczowe okazały się fałszywe zapewnienia, że testy firmy zweryfikował gigant farmaceutyczny - Pfizer, a technologia była stosowana w terenie przez amerykańskie wojsko.

Jak opisuje BBC, na sali rozpraw oskarżyciel nie przebierał w słowach, a "kłamstwo" było odmieniane przez wszystkie przypadki. Sprawa może ciągnąć się miesiącami i możliwe, że w pewnym momencie sama Holmes usiądzie na miejscu dla świadków. Będzie to ogromne ryzyko dla jej obrony, ale przy tak wielu dowodach przeciw niej może się okazać, że jest to gra warta świeczki.

Prokurator przypomniał, że Holmes "olśniła" między innymi sieć aptek Walgreens, która była partnerem w zakresie testowania. Gigant zgodził się na współpracę z Theranosem pomimo wiedzy, że ​​testy były "obarczone problemami i wielokrotnie nie przechodziły kontroli jakości".

Według Leacha właśnie takie działania przyniosły jej sławę i uwielbienie. - Tak jak chciała, stała się jednym z najbardziej znanych prezesów w Dolinie Krzemowej i na świecie. Ale za sukcesem Theranosa kryły się poważne kłopoty - podkreślił oskarżyciel.

Strategia obrony Elizabeth Holmes

Obrońca przekonywał, że Holmes nie zamierzała oszukiwać, a jedynie "naiwnie nie doceniła" wyzwań, przed którymi stanęła jej firma.

- Na koniec okazało się, że Theranos upadł, a Holmes odeszła z niczym - mówił do ławy przysięgłych Wade. Dodał, że główną motywacją dla Holmes była misja Theranosa, a nie pieniądze. - Tę misję wypełniała aż do ostatniego dnia. Zanim ten proces się skończy, zobaczycie, że złoczyńca, którego maluje władza, jest w istocie zwykłą osobą, która każdego dnia dawała z siebie wszystko. I jest niewinna - stwierdził obrońca.

Z akt sądowych wynika, że według Holmes jej partner - Balwani - przez lata znęcał się nad nią emocjonalnie i psychicznie. Balwani zaprzeczył tym twierdzeniom. Prawnicy oskarżonej podkreślili, że jest "wielce prawdopodobne", iż Holmes w trakcie procesu prawdopodobnie będzie zeznawać, jak związek wpłynął na jej stan psychiczny.

Obrona i prokuratura mają wezwać przed sąd ponad 140 świadków, w tym inwestorów i byłych pracowników Theranosa. Przewiduje się, że proces będzie trwał 15 tygodni.

Autorka/Autor:kris/ams

Źródło: BBC

Pozostałe wiadomości

Coraz więcej osób rezygnuje z amerykańskich produktów na rzecz tych krajowych w odpowiedzi na cła Trumpa i jego politykę wobec sojuszników - przekazał portal stacji BBC. Na popularności zyskują aplikacje i etykiety określające, skąd pochodzą sprzedawane produkty.

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Źródło:
BBC

Spadki na europejskich parkietach. Tak giełdy zareagowały na dodatkowe cła prezydenta USA Donalda Trumpa, które w środę weszły w życie. Indeksy w Azji zakończyły dzień pod kreską.

Rynki mocno reagują na cła Donalda Trumpa

Rynki mocno reagują na cła Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Wojna celna Donalda Trumpa może przynieść pozytywne skutki dla części firm. Skorzystać na tej sytuacji mogą podmioty obsługujące logistykę, kurierzy i magazyny - wskazał "Puls Biznesu".

Cła Trumpa. Te polskie firmy mogą zyskać

Cła Trumpa. Te polskie firmy mogą zyskać

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał dekret uznający węgiel za minerał krytyczny. Prezydent USA ogłosił też inne działania mające znieść regulacje środowiskowe, zwiększyć wydobycie węgla i zablokować zamykanie kopalń.

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Źródło:
PAP

W środę na drogach w całej w Polsce odbywa się akcja "Prędkość". Policjanci sprawdzają prędkość zarówno z użyciem radarów, jak i radiowozów z wideorejestratorami. - Apelujemy do kierujących, by przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i rozwaga wymagają zachowania szczególnej ostrożności - powiedział nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W minionym roku liczba pracujących emerytów w Polsce wzrosła o 18,6 tysiąca osób w porównaniu do roku 2023 - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród dorabiających do świadczeń przeważają kobiety.

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Ceny ropy na nowojorskiej giełdzie są na najniższym poziomie od czterech lat, a na rynkach nie słabnie gwałtowna wyprzedaż surowca - informują maklerzy. Wskazują, że cła prezydenta USA Donalda Trumpa zagrażają popytowi na surowce na świecie.

Drastyczna wyprzedaż surowca. Najniższy poziom od czterech lat

Drastyczna wyprzedaż surowca. Najniższy poziom od czterech lat

Źródło:
PAP

Polacy coraz chętniej odwiedzają Azory. W 2024 roku przybyła na ten portugalski archipelag rekordowa liczba turystów znad Wisły. Azory zyskują na popularności w kontynentalnej części Europy.

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

Źródło:
PAP

Podwyższone stawki ceł Donalda Trumpa weszły w życie. Zostały nałożone na towary z krajów, z którymi USA mają deficyt handlowy. Wśród nich jest między innymi 20-procentowe cło na produkty z Unii Europejskiej oraz 84-procentowe na Chiny.

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Źródło:
PAP

Chłopcy będą chłopcami - w ten sposób rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt odniosła się do publicznego sporu miedzy doradcami prezydenta Donalda Trumpa, miliarderem Elonem Muskiem i doradcą do spraw handlu Peterem Navarro. Musk określił wcześniej Navarro "kretynem" i "głupszym niż worek cegieł".

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do trzech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 8 kwietnia 2025 roku.

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich liczb. Kumulacja rośnie do 190 milionów złotych. W Polsce padła jedna wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 655 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 8 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Źródło:
PAP

Majątek 11 miliarderów od początku roku skurczył się łącznie aż o prawie 450 miliardów dolarów - wynika z danych Bloomberga. Agencja regularnie publikuje szacunki dotyczące fortun najbogatszych ludzi świata.

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Źródło:
tvn24.pl

Departament Wydajności Państwa (DOGE), kierowany przez Elona Muska, wykorzystuje sztuczną inteligencję do śledzenia komunikacji w co najmniej jednej agencji federalnej, szukając przejawów wrogości wobec prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - przekazał Reuters. 

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Źródło:
PAP

USA nałożą dodatkowe cła na Chiny, podwyższając łączne taryfy do 104 procent - przekazał Reuters, cytując urzędnika Białego Domu. Dodatkowe cła mają wejść w życie w środę, 9 kwietnia.

Trump spełni swoją groźbę

Trump spełni swoją groźbę

Źródło:
Reuters

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Miliarderzy popierający Donalda Trumpa zaczynają krytykować jego politykę handlową - podał "Washington Post". Wszystko za sprawą gwałtownych zmian na rynkach kapitałowych.

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Źródło:
PAP

W wyniku ataku hakerskiego na Grupę Smyk naruszono dane niektórych klientów, kontrahentów, pracowników i partnerów biznesowych - przekazała firma. Większość skradzionych informacji to dokumentacja dotycząca produkcji odzieży.

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Źródło:
PAP

Musimy szukać rozwiązań i działań, które uchronią lub przynajmniej złagodzą skutki wysokich ceł - podkreślił we wtorek premier Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami branży motoryzacyjnej. Minister finansów Andrzej Domański stwierdził z kolei, że amerykańskie cła z pewnością "istotnie" wpłyną na gospodarkę światową.

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Źródło:
TVN24, PAP

Państwowy urząd socjalny w Finlandii wysłał pisma do ponad 40 tysięcy osób o niskich dochodach, zalecając im poszukiwanie tańszego mieszkania. Jeśli się nie przeprowadzą w ciągu trzech miesięcy, urząd przestanie pokrywać im koszty czynszu w pełnej wysokości - informuje we wtorek telewizja MTV.

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Źródło:
PAP

Decyzja Donalda Trumpa w sprawie nałożenia nowych ceł spowodowała kilkunastoprocentowy spadek kursu Apple na amerykańskiej giełdzie. Według Bloomberga efekt był jeszcze jeden - klienci rzucili się do sklepów, aby kupić iPhone'y, zanim ich ceny wzrosną.

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Źródło:
Bloomberg