Ze świata

Producent mistrali: Egipt nie wystąpił z prośbą o reeksport okrętów

Ze świata

US NavyProducent mistrali dla TVN24BiS: Egipt nie wystąpił z prośbą o reeksport okrętów

Francuska firma DCNS informuje, że "Egipt nie wystąpił z żadną prośbą o reeksport tego sprzętu do krajów trzecich" - dowiedziała się w poniedziałek korespondentka TVN24 BiS w Paryżu Anna Kowalska. W ubiegłym tygodniu szef polskiego resortu obrony Antoni Macierewicz stwierdził, że "jest prawdą, że mistrale zostały sprzedane do Egiptu i jest prawdą, że w ostatnich dniach zostały de facto przekazane Federacji Rosyjskiej za jednego dolara".

"DCNS przypomina jednak, ze Arabska Republika Egiptu otrzymała dwa okręty typu Mistral. Dostawa pierwszego, BPC Gamal Abdel Nasser, miała miejsce 2 czerwca 2016 roku. Dostawa drugiego, BPC Anwar El Sadat - 16 września 2016 roku. Od ubiegłego marca, prawie 400 egipskich marynarzy zostało wyszkolonych do użycia tych okrętów. Według wiedzy, jaka posiada DCNS, Egipt nie wystąpił z żadną prośbą o reeksport tego sprzętu do krajów trzecich" - przekazali przedstawiciele DCNS Group w korespondencji z dziennikarką TVN24 BiS Anną Kowalską.

Możliwe jest jednak, że producent okrętów nie wie o transakcji pomiędzy Egiptem a Rosją. Nasza dziennikarka wystąpiła z zapytaniem do francuskiego resortu obrony i oczekuje na odpowiedź.

"Całkowita bzdura"

Szef MON o transakcji mówił w czwartek, w odpowiedzi na serię pytań, które zadano mu w czasie debaty nad informacją w sprawie działań rządu związanych z pozyskaniem śmigłowców dla wojska.

Pytanie padło ze strony posła Kukiz'15 Marka Jakubiaka. - Czy prawdą jest panie ministrze, że był jakiś układ polegający na tym, że caracale miały być rekompensatą dla Francji w zamian za utratę korzyści wynikającą z produkcji trzech okrętów wojennych typu Mistral? Czy prawdą jest, że po utraceniu tego kontraktu Francuzi sprzedali te okręty do Egiptu, a Egipt sprzedał je do Rosji? Chcę tu powiedzieć, że Rosja od dwóch dni we wszystkich mediach o tym aż "pieje" - pytał szefa MON Jakubiak.

- Jest prawdą, że mistrale zostały sprzedane do Egiptu i jest prawdą, że w ostatnich dniach zostały de facto przekazane Federacji Rosyjskiej za jednego dolara. Ta operacja miała rzeczywiście miejsce. A jej związki z caracalem i z państwa działaniami wyjaśni Centralne Biuro Antykorupcyjne już wkrótce. Zapewniam państwa, że nie będzie to dla państwa miłe wyjaśnienie - odpowiadał Antoni Macierewicz, zwracając się w kierunku posłów poprzedniej koalicji rządzącej.

Jest prawdą, że mistrale zostały sprzedane do Egiptu i jest prawdą, że w ostatnich dniach zostały de facto przekazane Federacji Rosyjskiej za jednego dolara. Ta operacja miała rzeczywiście miejsce. Antoni Macierewicz, MON

Reporter TVN24 Radomir Wit próbował w czwartek wieczorem dowiedzieć się od szefa MON, skąd wziął informacje na temat mistrali. - Z bardzo dobrego źródła - odpowiedział krótko Macierewicz.

Także w piątek szef MON był w Sejmie pytany przez dziennikarzy, czy to prawda, że Egipt sprzedał Mistrale Rosji. - Monitorujemy tę sprawę, niewątpliwie mamy bardzo dobre informacje, bardzo dobre analizy, ale gdyby tak się stało, że Egipt by się teraz wycofał z tej operacji, to byłby zysk dla pokoju światowego i dobra informacja dla Federacji Rosyjskiej, że nie może sobie na wszystko pozwolić - odpowiedział Macierewicz.

Odpowiedź Rosji

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zdementował wypowiedź Macierewicza, uznając ją za "całkowitą bzdurę":

- Sądzę, że wyjaśnieniem jest widocznie nadmierne emocjonalne tło, jakie panuje w ostatnich tygodniach w Warszawie - powiedział Pieskow, cytowany przez agencję TASS.

W rosyjskich źródłach nie ma potwierdzenia doniesień o rzekomym przekazaniu francuskich mistrali Rosji. Nieliczne i mało znane portale (np. antyukraiński novoross.info) rozpowszechniają informację w tej sprawie, powołując się na media zachodnie, które z kolei cytują rzekomo egipską telewizję SIS TV. Na stronie tej stacji nie można jednak odnaleźć publikacji na ten temat.

Wstępne plany zakładały przekazanie dwóch mistrali stronie rosyjskiej pod koniec 2014 roku. Pod naciskiem sojuszników Francja uzależniła dostawę od rozwiązania kryzysu na wschodzie Ukrainy. W następnym roku Francja i Rosja porozumiały się w sprawie zerwania kontraktu, a oba okręty miały zostać sprzedane Egiptowi.

Autor: PMB/gry / Źródło: tvn24bis, tvn24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: US Navy

Pozostałe wiadomości