Chiny planują podniesienie wieku emerytalnego. "Progresywna, elastyczna" ścieżka

Autor:
mb/ams
Źródło:
Reuters

Chiny planują stopniowe i etapowe podnoszenie wieku emerytalnego, aby poradzić sobie z szybko starzejącym się społeczeństwem - poinformował wspierany przez władze w Pekinie dziennik "Global Times", powołując się na eksperta z chińskiego ministerstwa zasobów ludzkich. Państwowa Chińska Akademia Nauk przewiduje, że do 2035 roku w systemie emerytalnym zabraknie pieniędzy.

Jin Weigang, prezes Chińskiej Akademii Nauk o Pracy i Zabezpieczeniach Społecznych, powiedział, że Chiny rozważają "progresywną, elastyczną i zróżnicowaną ścieżkę podniesienia wieku emerytalnego". To oznacza, że początkowo przejście na emeryturę ma zostać opóźnione o kilka miesięcy i będzie następnie stopniowo zwiększane.

"Osoby zbliżające się do wieku emerytalnego będą musiały opóźnić przejście na emeryturę tylko o kilka miesięcy" - podał "Global Times", powołując się na wypowiedź Jin Weiganga. Jak powiedział ekspert, młodzi ludzie mogą pracować o kilka lat dłużej, ale będą mieli długi okres adaptacyjny i przejściowy.

- Najważniejszą cechą reformy jest umożliwienie ludziom wyboru momentu przejścia na emeryturę, biorąc pod uwagę okoliczności i warunki - podkreślił Jin Weigang.

Chiny - wiek emerytalny

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że Chiny jeszcze formalnie nie ogłosiły reformy wieku emerytalnego, który obecnie jest jednym z najniższych na świecie i wynosi 60 lat dla mężczyzn, 55 lat dla kobiet (50 lat dla kobiet pracujących w fabrykach). Nie podano, do jakiego poziomu docelowo ma zostać podniesiony wiek emerytalny w ramach planowanej reformy.

Ponieważ populacja Chin, która wynosi 1,4 miliarda, zmniejsza się i starzeje, rośnie presja na budżety emerytalne, a tym samym wymaga podjęcia pilnych działań od rządzących. Do obecnej sytuacji doprowadziła m.in. polityka kontroli populacji, czyli posiadania tylko jednego dziecka, która obowiązywała w Państwie Środka od 1980 do 2015 roku.

Chińska Narodowa Komisja Zdrowia oczekuje, że grupa osób w wieku 60 lat i starszych wzrośnie do 2035 roku z 280 milionów do ponad 400 milionów, co równa się całej obecnej populacji Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych razem wziętych.

Średnia długość życia w Chinach wzrosła z około 44 lat w 1960 roku do 78 lat w 2021 i przewiduje się, że do 2050 roku przekroczy 80 lat.

Agencja Reutera podała, że obecnie każdy emeryt w Państwie Środka jest utrzymywany ze składek pięciu pracowników. Stosunek ten jest o połowę mniejszy niż dekadę temu i ma tendencję spadkową - do czterech w 2030 roku i dwóch w 2050 roku.

Demografowie i ekonomiści twierdzą, że obecny system emerytalny, który jest oparty na kurczącej się sile roboczej, jest niezrównoważony i wymaga reformy. Jak wynika z danych chińskiego ministerstwa finansów, 11 prowincji w Chinach ma deficyt w budżecie emerytalnym. Państwowa Chińska Akademia Nauk przewiduje, że do 2035 roku w systemie emerytalnym zabraknie pieniędzy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości