Tajemnicze zniknięcie chińskiego bankiera. Od kilku dni nie ma z nim kontaktu

Autor:
mp/ToL
Źródło:
BBC

Zaginął Bao Fan, jeden z najbardziej znanych chińskich bankierów inwestycyjnych - podaje portal stacji BBC. Od kilku dni nie może się z nim skontaktować jego własna firma.

Firma China Renaissance, którą zarządza Bao Fan, przekazała, że jej pracownicy nie byli w stanie skontaktować się z bankierem od kilku dni. W reakcji na wieści o zaginięciu biznesmena akcje China Renaissance zaliczyły w piątek 50 proc. spadek.

Jednocześnie firma nie podała, od jak długiego czasu nie ma kontaktu z Bao Fanem. Chiński dziennik biznesowy "Caixin" powołał się natomiast na źródła, z których wynika, że personel nie może się z nim skontaktować od dwóch dni.

Firma z siedzibą w Pekinie poinformowała, że jej komitet wykonawczy będzie nadal zarządzał codziennymi operacjami pod nieobecność Bao. W komunikacie firmy podkreślono, że nie ma "żadnych informacji, które wskazują, że zniknięcie Bao jest związane z działalnością i/lub operacjami grupy".

Jedna z kluczowych firm

Bao, który jest zarówno prezesem i dyrektorem generalnym, założył China Renaissance w 2005 roku. Od tego czasu firma osiągnęła status jednej z czołowych instytucji finansowych w Chinach. Jej działalność obejmuje realizacje transakcji biznesowych oraz fuzje.

Firma świadczyła usługi doradcze między innymi przy pierwszych ofertach publicznych JD.com i Kuashou, a także przy wejściu Didi na giełdę nowojorską w 2021 roku.

Bao rozpoczął karierę w bankowości inwestycyjnej pod koniec lat 90. w Morgan Stanley i Credit Suisse, a później pracował jako doradca giełd papierów wartościowych w Szanghaju i Shenzhen.

To nie pierwszy taki przypadek

Zaginięcie Bao następuje po zniknięciu innych znanych liderów biznesu w Chinach. W 2017 roku w Hongkongu zaginął chińsko-kanadyjski miliarder Xiao Jianhua. Według miejscowych mediów biznesmen został uprowadzony z hotelu przez agentów z Chin kontynentalnych. W 2023 roku Xiao został skazany na 13 lat więzienia. Został uznany za winnego przestępstw finansowych oraz łapownictwa. W 2020 roku potentat nieruchomości Ren Zhiqiang zniknął na kilka miesięcy po tym, jak rzekomo wypowiadał się przeciwko postępowaniu chińskiego przywódcy Xi Jinpinga. Ren został ostatecznie skazany na 18 lat więzienia za korupcję.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: David Paul Morris/Bloomberg via Getty Images

Pozostałe wiadomości