Kawa coraz tańsza. Przez obfite plony

pexels.com/CC0 LicenseCena ziaren kawy spada. Klienci kawiarni raczej tego nie odczuwają 

Ceny kawy są najniższe od stycznia 2014 roku. Wszystko przez rosnące zbiory w Brazylii oraz osłabienie reala, czyli tamtejszej waluty.

Brazylijska waluta traci na wartości wobec dolara od połowy 2011 roku. Wówczas za jednego dolara należało zapłacić 1,6 reala. Dziś jest to 3,4 reali. Osłabienie waluty bezpośrednio wpływa na poziom cen kawy na światowych rynkach.

Co z ceną kawy?

Do spadających cen kawy przyczyniły się też obfite plony. Po tym, jak w zeszłym roku susza zniszczyła wiele upraw w Brazylii cena kawy wzrosła do nawet 2,20 dolary za funta, czyli niecałe pół kilograma. Wielu oczekiwało, że cena utrzyma się na tym poziomie, bo kawa nie jest rośliną jedno sezonową. Okazało się jednak, że tegoroczne uprawy są obfite. Dopisała pogoda i znacznie zwiększyła się podaż kawy przez co jej cena spadła. Obecnie za funt kawy należy zapłacić około 1,25 dolara.

Analitycy przepytani przez agencję Reuters twierdzą, że w związku z tym nie należy spodziewać się znacznego odbicia cen w tym roku.

Notowania kawy arabika w ostatnich 12 miesiącachstooq.pl
Notowania pary walut USD/BRLstooq

Co dalej?

Nieco lepiej będzie w przyszłym roku. - Oczekuje się, że funt kawy w 2016 roku będzie kosztował 1,4 dolara - powiedział Carlos Ignacio Rojas, analityk Aseoxport.

Korzystnie na cenę kawy może wpłynąć podniesienie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Rynek oczekuje, że Fed podniesie stopy procentowe pierwszy raz od dziewięciu lat. Szefowa amerykańskiego banku centralnego sugerowała, że może do tego dojść już we wrześniu.

Jeśli do tego dojdzie dolar może nieco osłabić się względem reala, co wpłynie na poziom cen kawy na światowych rynkach.

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pexels.com/CC0 License

Pozostałe wiadomości