Podróż, praca, prawo jazdy, ubezpieczenie zdrowotne. 15 pytań o brexit

Źródło:
TVN24 Biznes
Brexit a Polacy w Wielkiej Brytanii. Czym jest status osoby osiedlonej?
Brexit a Polacy w Wielkiej Brytanii. Czym jest status osoby osiedlonej?TVN24 BiS
wideo 2/5
Brexit a Polacy w Wielkiej Brytanii. Czym jest status osoby osiedlonej?TVN24 BiS

Co trzeba wiedzieć o podróży do Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021? Czy honorowana będzie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego? Czy brytyjskie prawo jazdy będzie uznawane w Polsce? Czy Polska będzie uznawała wykształcenie uzyskane w Wielkiej Brytanii? Wyjaśniamy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Od 1 lutego 2020 roku obowiązuje okres przejściowy, w którym Wielka Brytania nadal traktowana jest jako państwo członkowskie z zachowaniem zasadniczo wszelkich praw i obowiązków. Okres ten skończy się jednak wraz z końcem grudnia.

1. Czy po wyjściu z Unii Europejskiej będzie można wjechać i wyjechać z Wielkiej Brytanii korzystając jedynie z polskiego dowodu osobistego?

Do Wielkiej Brytanii będzie można wjechać z dowodem osobistym do 30 września 2021 roku, a osoby posiadające status osiedlonego do końca 2025 roku.

Na antenie TVN24 BiS radca prawny z KPMG Przemysław Kamil Rosiak mówił, że sytuacja będzie wyglądać tak samo w przypadku podróży z Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej.

2. Co z przyjazdem wakacyjnym do Wielkiej Brytanii lub w celu odwiedzenia rodziny?

Przyjazd na pobyt nieprzekraczający 6 miesięcy nie będzie objęty wymogiem posiadania wizy.

W informacji dotyczącej brexitu zamieszczonej na rządowych stronach zaznaczono, że w przypadku chęci wyjazdu w celach zarobkowych należy zawsze ubiegać się o wizę pracowniczą.

3. Mój partner jest Brytyjczykiem. Na jakich zasadach będzie mógł wjechać do Polski po brexicie?

Obywatele brytyjscy będą mogli spędzić w Polsce i w innych krajach strefy Schengen łącznie do 90 dni w każdym okresie 180 dni w ramach ruchu bezwizowego.

"Pobyty dłuższe niż 90 dni będą wymagały uzyskania wizy krajowej typu D w Ambasadzie RP w Londynie" - czytamy w komunikacie.

4. Czym jest status osoby osiedlonej?

Przemysław Kamil Rosiak na antenie TVN24 BiS wyjaśnił, że umowa o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zakłada, że osoby posiadające status osoby osiedlonej będą posiadały "możliwość dalszego działania, takiego jak dotychczas, jakby Wielka Brytania była państwem członkowskim Unii Europejskiej".

- Polacy, którzy zamieszkują w Wielkiej Brytanii powyżej pięciu lat, którzy dostaną, czy już dostali, status osoby osiedlonej będą mogły przebywać w Wielkiej Brytanii jak dotychczas, pracować - wyjaśnił ekspert.

- Inna sytuacja jest osób, które po 1 stycznia 2021 roku będą starały się o wyjazd na studia, do pracy. Tutaj trzeba pamiętać o tym, że będą już traktowane nie jako obywatele państw Unii Europejskiej, ale będą traktowane jak obywatele z państwa trzeciego. Wielka Brytania będzie mogła wykorzystać swoje przepisy wewnętrzne, regulujące pobyt tych osób - podkreślił ekspert.

5. Mam kartę stałego rezydenta, czy muszę wystąpić o status osiedlonego?

Każdy obywatel UE chcący pozostać w Wielkiej Brytanii po wyjściu z UE musi uzyskać nowy status.

"W przypadku posiadania rezydentury procedura jest bardzo prosta. Osoby posiadające indefinite leave to remain bądź indefinite leave to enter nie mają obowiązku aplikowania w systemie osiedleńczym, jednak jest to rekomendowane w celu potwierdzenia swoich praw" - poinformowano w wyjaśnieniach zamieszczonych na rządowej stronie.

6. Jakie dokumenty potrzebne są do uzyskania statusu osoby osiedlonej?

Przede wszystkim dokument tożsamości, czyli paszport biometryczny lub dowód osobisty. System aplikowania o status osiedlonego będzie automatycznie łączyć się z rejestrem podatkowym Her Majesty Revenue & Customs (odpowiednik polskich urzędów skarbowych) lub rejestrem świadczeń publicznych Department for Work and Pensions (opieka społeczna, jak w polskim ZUS).

"Osoby zatrudnione/ prowadzące działalność w okresie ciągłym przez 5 lat lub pobierające emeryturę/ świadczenia opieki społecznej przez ten czas, powinny uzyskiwać status osiedlonego bez konieczności dostarczania żadnych dokumentów" - czytamy.

Osoby nieposiadające 5-letniego okresu weryfikowalnego w tych rejestrach, będą proszone przez Home Office o dostarczenie dokumentów uzupełniających. Lista dokumentów jest dostępna w serwisie internetowym Home Office.

7. Mieszkam w Wielkiej Brytanii od 7 lat, ale nie pracuję zawodowo, zajmuje się wychowaniem dzieci, czy muszę się starać o status osiedlonego?

Tak, należy udowodnić, od kiedy mieszka się w Wielkiej Brytanii.

8. Pracuję dorywczo podróżując między Polską a Wielką Brytanią - czy mogę otrzymać status osiedlonego?

Warunkiem uzyskania statusu jest zamieszkiwanie w Wielkiej Brytanii przez 6 miesięcy w ciągu każdego roku.

9. Chce pracować w Wielkiej Brytanii - jak będzie to wyglądać po brexicie?

- Umowa o handlu i współpracy, która została uzgodniona 24 grudnia, przewiduje różnego rodzaju ułatwienia, szczególnie dla firm, które chciałyby wysyłać swoich pracowników do swoich oddziałów w Wielkiej Brytanii. Tam można przebywać do sześciu miesięcy - mówił Przemysław Kamil Rosiak.

- Natomiast, jeżeli my chcielibyśmy przyjechać i poszukać pracy w Wielkiej Brytanii po 1 stycznia, to musimy to robić zgodnie z przepisami brytyjskimi, także to nie będzie już takie proste jak dotychczas - tłumaczył.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NOWYM SYTSTEMIE WIZOWYM W WIELKIEJ BRYTANII

10. Połączenia z Wielkiej Brytanii - czy zapłacimy więcej?

Od 1 lutego 2020 roku obowiązuje okres przejściowy, w którym Wielka Brytania nadal traktowana jest jako państwo członkowskie z zachowaniem zasadniczo wszelkich praw i obowiązków. Okres ten skończy się jednak wraz z końcem grudnia.

"Od dnia zakończenia okresu przejściowego Zjednoczone Królestwo stanie się państwem trzecim dla celów przepisów regulujących świadczenie usług w roamingu UE. Tym samym dostawcy nie będą od 1 stycznia zobowiązani do oferowania usług w roamingu w Zjednoczonym Królestwie analogicznie jak w przypadku innych państw członkowskich tj. zgodnie z zasadą rozliczania usług w roamingu, tak jak w kraju bez naliczania dodatkowych opłat" - wyjaśniła w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes Klaudia Kieliszczyk z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Oznacza to, że klienci mogą zapłacić więcej niż dotychczas za połączenia, SMS-y i MMS-y. Wiele zależy tu jednak od operatorów komórkowych, a podwyżki nie muszą nadejść już 1 stycznia.

11. Czy Polska będzie uznawała wykształcenie uzyskane w Wielkiej Brytanii?

Zgodnie z zamieszczonymi wyjaśnieniami Polska wciąż będzie uznawała wykształcenie uzyskane w Wielkiej Brytanii.

Nie ulegną zmianie tryb i zasady uznawania w Polsce świadectw szkolnych, dyplomów oraz innych dokumentów o wykształceniu, wydanych przez szkoły i instytucje egzaminacyjne działające w Wielkiej Brytanii.

12. Czy Polska będzie uznawała kwalifikacje zawodowe uzyskane w Wielkiej Brytanii?

Polska wciąż będzie uznawać kwalifikacje zawodowe uzyskane w Wielkiej Brytanii.

"Zależnie od tego, czy zawarta zostanie umowa o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, wykształcenie będzie uznawane na podstawie dodatkowych umów, lub obecnie obowiązujących polskich przepisów (wtedy konieczna będzie nostryfikacja dyplomów i świadectw, a następnie ubieganie się o uznanie uprawnień zawodowych)" - czytamy.

13. Czy po 31 grudnia 2020 karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) straci automatycznie ważność?

Od 1 stycznia 2021 r. polska Karta EKUZ nie będzie honorowana w Wielkiej Brytanii. 

"Osoby na stale zamieszkujące Wielką Brytanię przed 31.12.2020 r. będą mogły w dalszym ciągu korzystać z karty EHIC wydanej przez Wielką Brytanię podczas wyjazdów do państw Unii Europejskiej. Jednak dotychczasową kartę EHIC należy wymienić na stronie nhs.uk na nową kartę UK EHIC, gdyż dotychczasowa straci ważność 31.12.2020 r." - napisano.

14. Posiadam brytyjskie prawo jazdy. Czy po brexicie będzie ono uznawane w Polsce?

Po zakończeniu okresu przejściowego w dniu 31 grudnia 2020 r. Polska nadal będzie uznawać wydane w Wielkiej Brytanii prawa jazdy w okresie ważności tych dokumentów. 

Po powrocie do Polski brytyjskie prawo jazdy trzeba będzie wymienić na polskie w ciągu 6 miesięcy.

15. Czy zasady wwożenia zwierząt domowych do UK po brexicie pozostaną takie same?

"Od 1 stycznia 2021 r. zasady dotyczące sprowadzania zwierząt domowych do Wielkiej Brytanii mogą się zmienić, a ich kształt jest zależny od tego, czy i jakie porozumienie zostanie wynegocjowane między Wielką Brytanią i UE" - informuje ambasada.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Bez mrożenia cen prądu opłaty za energię mogą od lipca znacznie wzrosnąć. - Już teraz rachunki zjadają największą część naszych dochodów - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jolanta, właścicielka kwiaciarni na warszawskim Mokotowie. Niepokoją się także zwykli klienci firm energetycznych, z których część już dostała wyższe zaliczki na energię na drugą połowę roku.

"Prąd nas wykończy". Co dalej z rachunkami za energię?

"Prąd nas wykończy". Co dalej z rachunkami za energię?

Źródło:
tvn24.pl

Unia Europejska chce nałożyć na producentów nowe obowiązki. Mają oni umożliwić tanią i szybką naprawę sprzętów po gwarancji, zapewnić dostęp do tanich części zamiennych czy przedłużyć ważność gwarancji w przypadku awarii sprzętu w trakcie jej trwania. Unia chce także ukrócić celowe postarzanie sprzętów.

Producentów sprzętu AGD czeka rewolucja

Producentów sprzętu AGD czeka rewolucja

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot padły dwie główne wygrane, każda w wysokości 60 milionów euro. Zwycięskie kupony wysłano w Niemczech i Słowenii. W Polsce padły dwie wygrane drugiego stopnia - po blisko 15,4 miliona złotych każda.

Wielka kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysokie wygrane w Polsce

Wielka kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysokie wygrane w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego przy Komisji Nadzoru Finansowego przestrzega przed oszustami, którzy rozsyłają fałszywe SMS-y i podszywają się w nich pod Pocztę Polską. Wyłudzają dane oraz informacje o kartach płatniczych.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Rząd rekomenduje kontynuowanie prac nad projektem Koalicji Obywatelskiej zakładającym ujawnianie majątków małżonków najważniejszych osób pełniących funkcje publiczne. Chodzi o rodzinę między innymi prezydenta, premiera, ministrów, marszałków Sejmu i Senatu oraz posłów i senatorów.

Ujawnienie majątków małżonków polityków. Jest stanowisko rządu

Ujawnienie majątków małżonków polityków. Jest stanowisko rządu

Źródło:
tvn24.pl

Na granicy biedy żyje 13,7 procent Polaków - wynika z raportu Szlachetnej Paczki. Części osób nie stać na podstawowe zakupy, uregulowanie czynszu czy opłacenie rachunków za media. W raporcie zwrócono też uwagę na znaczne nierówności w obrębie - uważanych za bogate - miast.

"Tu bieda jest niewidzialna, mieszka w otoczeniu luksusowych sklepów". Alarmujący raport

"Tu bieda jest niewidzialna, mieszka w otoczeniu luksusowych sklepów". Alarmujący raport

Źródło:
PAP

Poseł Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska) zapowiedział, że na czwartkowym posiedzeniu sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej najprawdopodobniej zajmie się wnioskiem o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Zapowiedź w sprawie posiedzenia komisji

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Zapowiedź w sprawie posiedzenia komisji

Źródło:
tvn24.pl

Tesla planuje zwolnić około 400 osób zatrudnionych w gigafabryce w Gruenheide w okolicach Berlina. To około 3 procent wszystkich pracowników tego zakładu. Tesla, której prezesem jest miliarder Elon Musk, ma nadzieję, że cięcia zostaną zrealizowane w ramach programu dobrowolnych odejść.

Gigant ogłasza zwolnienia w fabryce pod Berlinem. "Bardzo żałuję"

Gigant ogłasza zwolnienia w fabryce pod Berlinem. "Bardzo żałuję"

Źródło:
Reuters

PKO Bank Polski poinformował, że wprowadzi dodatkowe zabezpieczenie logowania do bankowości internetowej iPKO. Nowe rozwiązanie ma chronić konta klientów przed cyberprzestępcami. Aby skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia, będzie trzeba je włączyć.

PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie. Zmiany dla klientów

PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie. Zmiany dla klientów

Źródło:
tvn24.pl

Orlen Trading Switzerland przekazał około 400 milionów dolarów na dostawy ropy z Wenezueli - poinformował we wtorek zarząd spółki. Pieniądze zapłacone pośrednikom przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. Najwięcej środków trafiło do 25-latka z Hongkongu, który kilka lat wcześniej założył własną firmę w Dubaju.

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów w uwagach do projektu ustawy prądowej napisało, że bez zmiany szykowanej regulacji beneficjenci bonu energetycznego będą musieli dodatkowo zapłacić PIT od otrzymanego świadczenia. Wcześniej swoje zastrzeżenia do projektu zgłosiło także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Można dostać nawet 1200 złotych. Co z podatkiem?

Można dostać nawet 1200 złotych. Co z podatkiem?

Źródło:
PAP

Konwersja WIBOR-u na WIRON stanęła pod znakiem zapytania. Trwa ponowna analiza wskaźników referencyjnych. Ostateczna decyzja ma zapaść w czerwcu. Niezależnie od niej WIBOR ma przestać być kwotowany z końcem 2027 roku. WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu.

W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

We wtorek Rada Ministrów zajmie się projektami dotyczącymi ujawnienia oświadczeń majątkowych między innymi małżonków osób publicznych, a także prezesów spółek Skarbu Państwa. Nowe przepisy miałyby objąć między innymi posłów, senatorów, prezydentów, burmistrzów, a także wójtów.

KO i PiS z projektami o jawności majątków polityków i ich bliskich. Dziś zajmie się nimi rząd

KO i PiS z projektami o jawności majątków polityków i ich bliskich. Dziś zajmie się nimi rząd

Źródło:
PAP

Małgorzata Sadurska straciła kolejne stanowisko - pisze portal Onet. Tym razem umowę o pracę z byłą członkinią zarządu PZU zerwał Miejski Urząd Pracy w Lublinie, gdzie obejmowała stanowisko kierowniczki działu prawnego. W praktyce jednak od ponad 20 lat nie pracowała tam, bo przebywała na bezpłatnym urlopie.

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Źródło:
Onet

Rada nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - przekazał we wtorek przewodniczący rady Liwiusz Laska.

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Źródło:
PAP

Wielka fuzja na rynku modowym może zostać zablokowana. Takie konsekwencje może przynieść wniosek Amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu, która domaga się zaniechania połączenia spółek Tapestry z Capri, właścicielem marki Michael Kors. Zdaniem regulatorów stworzenie nowego potentata modowego mogłoby negatywnie wpłynąć na konkurencję na rynku.

Wielka fuzja, miliardy dolarów i konflikt o rynkową konkurencję

Wielka fuzja, miliardy dolarów i konflikt o rynkową konkurencję

Źródło:
Reuters

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o stworzenie ram prawnych dla działalności kantorów internetowych. W odpowiedzi Ministerstwo Finansów zapowiada przekazanie do Sejmu projektu w tej sprawie w czwartym kwartale tego roku.

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2024 roku wzrosła o 6,1 procent w ujęciu rocznym - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Największy wzrost odnotowano w kategorii pojazdy mechaniczne (+13,5 proc. ), paliw (+11,2 proc. ) i żywności (+6,6 proc.).

Najnowsze dane ze sklepów

Najnowsze dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Enea to kolejna polska firma zainteresowana budową małych reaktorów jądrowych. - Uznajemy SMR-y za bardzo interesującą i przyszłościową linię biznesową w grupie, szczególnie w perspektywie odchodzenia od miksu z dominującym udziałem węgla - przekazał dyrektor departamentu rozwoju projektów innowacyjnych Łukasz Nowakowski. Pierwszy reaktor jądrowy ma powstać w 2035 roku.

Kolejna polska spółka chce zainwestować w energię jądrową

Kolejna polska spółka chce zainwestować w energię jądrową

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej przekazało, że firmy pożyczkowe w marcu bieżącego roku udzieliły łącznie ponad milion nowych pożyczek o łącznej wartości 1,722 miliarda złotych. - Marcowy wynik sprzedaży był najwyższy w historii - ocenił Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz Biura Informacji Kredytowej.

Polacy pożyczają na potęgę. "Wynik najwyższy w historii"

Polacy pożyczają na potęgę. "Wynik najwyższy w historii"

Źródło:
tvn24.pl

W tym roku wyjazd na majówkę (1-5 maja) zadeklarowało 43 proc. Polaków, czyli o 10 proc. więcej niż w ubiegłym roku - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej. Największym powodzeniem będą cieszyć się krótkie wyjazdy po kraju, najczęściej w góry. Jak spędzimy tegoroczną majówkę i ile na nią wydamy?

Jak Polacy chcą spędzać majówkę? "Mikrowyprawy tegorocznym hitem"

Jak Polacy chcą spędzać majówkę? "Mikrowyprawy tegorocznym hitem"

Źródło:
PAP, POT

Rodzice uczniów, którzy w ubiegłym roku otrzymali laptopy, mogą odetchnąć z ulgą. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów, które zwalnia z obowiązku zapłaty PIT od tego sprzętu. To istotny dokument, bo czas rozliczeń z fiskusem za 2023 mija wraz z końcem kwietnia.

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Źródło:
tvn24.pl

Szwajcarski bank UBS rozpoczął program cięcia kosztów, którego wynikiem jest ogromna redukcja etatów. Wkrótce pracę ma stracić ponad 30 tysięcy osób, zatrudnionych na całym świecie.

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Źródło:
Reuters