Po Brexicie mogą zostać obywatelami unijnymi. Hojna propozycja polityka UE

TVN24 Biznes

Christian Mueller / Shutterstock.comGuy Verhofstadt potwierdził, że Brytyjczycy będą mogli dostać prawa obywateli UE

Jedną z zaproponowanych Brytyjczykom opcji będzie, by mogli oni zachować po Brexicie prawa takie jak obywatele UE - powiedział Guy Verhofstadt, główny negocjator Parlamentu Europejskiego. Chce, by to rozwiązanie znalazło się jak najszybciej na stole negocjacyjnym podczas rozmów UE z Wielką Brytanią.

Pomysł polega na tym, by obywatelstwo brytyjskie można było łączyć z unijnym, pozwalającym zachować swobodne przemieszczanie się i prawo do do życia i pracy w całej UE.

Takie "skojarzone" obywatelstwo pozwalałoby również na głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego - podają brytyjskie media, powołując się na wypowiedź Guya Verhofstadta.

Negocjacje Brexitu

To wygodne rozwiązanie dla Brytyjczyków, którzy mieszkają i pracują poza granicami kraju. Jak podkreślił Verhofstadt, to ukłon w stronę 48 proc. Brytyjczyków, którzy głosowali przeciwko opuszczeniu UE.

Verhofstadt przewodniczy pracom parlamentarnej Komisji Spraw Konstytucyjnych, która ma przedstawić raport w sprawie długoterminowych zmian w strukturach UE. Rozwiązanie pozwalające łączyć obywatelstwo brytyjskie z prawami unijnych obywateli początkowo było częścią prac prowadzonych przez komisję. Przedstawił je luksemburski polityk Charles Goerens.

Ale Verhofstadt uznał, że wprowadzenie kompleksowej reformy zajmie bardzo dużo czasu, całe lata, dlatego pomysł Goerensa powinien być częścią negocjacji w sprawie Brexitu.

Parlament Europejski przedstawi swoje stanowisko w sprawie negocjacji Brexitu w formie uchwały na wiosnę 2017. W marcu 2017 roku mają się rozpocząć negocjacje Wielkiej Brytanii z UE.

Sąd Najwyższy obraduje w sprawie Brexitu:

Sąd Najwyższy obraduje ws. Brexitu

Autor: MS / Źródło: Independent

Źródło zdjęcia głównego: Christian Mueller / Shutterstock.com