Zaostrzyć reguły migracyjne bez wyjścia z Unii. Pomysł byłego brytyjskiego premiera

Ze świata

Donald Tusk o możliwym odwróceniu brexitutvn24
wideo 2/5

Były brytyjski premier Tony Blair napisał w artykule dla niedzielnego wydania dziennika "The Times", że "nie ma dyskusji o brexicie, która nie obejmowałaby dyskusji o imigracji" i zaprezentował swoje propozycje zakładające zaostrzenie reguł migracyjnych.

Komentarz byłego szefa rządu towarzyszy publikacji raportu o migracji, który został przygotowany przez jego Instytut na rzecz Globalnej Zmiany i przedstawia propozycje, które - zdaniem autorów - pozwoliłyby ograniczyć migrację z państw członkowskich Unii Europejskiej bez konieczności wychodzenia ze Wspólnoty.

Jakie propozycje

Zgodnie z przedstawionymi propozycjami nowi migranci z UE powinni być zobowiązani do rejestracji w momencie przyjazdu, co pozwoliłoby Wielkiej Brytanii mieć pełną kontrolę nad procesem migracyjnym i zapewniłoby pełne dane na temat populacji obcokrajowców. Jednocześnie warunkiem wymaganym do uzyskania zgody na długoterminowy przyjazd powinna być potwierdzona przez pracodawcę oferta pracy. Jak zaznaczono, osoby, które nie wypełniłyby obowiązku rejestracji, nie mogłyby wynajmować mieszkań, otworzyć konta w banku ani ubiegać się o zasiłki. Według raportu, bezrobotni obywatele UE w Wielkiej Brytanii powinni mieć również ograniczony dostęp do służby zdrowia.

Dokument sugeruje także, że premier Theresa May powinna powrócić do planu byłego premiera Davida Camerona, aby Wielka Brytania postarała się w rozmowach z liderami pozostałych państw członkowskich o prawo uruchamiania tak zwanego hamulca migracyjnego, tj. tymczasowego zawieszenia swobody przepływu osób w momencie, kiedy system świadczeń społecznych jest nadmiernie obciążony przez migrację międzynarodową. "W 2004 roku, kiedy państwa Europy Wschodniej dołączyły do Unii Europejskiej, mój rząd nie zastosował okresów przejściowych, które opóźniłyby swobodę do (podjęcia) pracy - choć nie swobodę przepływu osób - aż do 2011 roku. Nasza gospodarka była wówczas silna i potrzebowaliśmy pracowników. (...) Wtedy jednak czasy były inne (...), a inteligentna polityka musi zwracać uwagę na takie zmiany" - napisał Blair w swoim komentarzu. Jego zdaniem należy uszanować wynik referendum o brexicie "jeśli chcemy go zmienić".

Przeciw brexitowi

Były brytyjski premier powtórzył jednocześnie, że sprzeciwia się wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, pisząc, że przypominałoby to "bezprecedensową decyzję o umniejszeniu swojej roli". Napisał również, że opozycyjna Partia Pracy powinna - jego zdaniem - opowiedzieć się za utrzymaniem zreformowanej swobody przepływu osób, a także zachowaniem członkostwa we wspólnym rynku. "Owszem, Wielka Brytania wpłaca co roku do unijnego budżetu około 8 mld funtów (8,7 mld euro) netto, podobnie jak Francja, a Niemcy jeszcze więcej. Ale pamiętajmy, że roczna wartość wymiany handlowej z samą tylko Polską wzrosła od 2004 roku z niecałych 4 mld funtów (18,5 mld zł) do ponad 13 mld funtów (60 mld zł) obecnie" - dodał. W swoim komentarzu redakcyjnym "Sunday Times" pisze o "nawróceniu Blaira na łożu śmierci". I dodaje, że jednym z kluczowych pytań brytyjskiej polityki jest to, "czy Wielka Brytania zagłosowałaby za brexitem, gdyby rząd Blaira nie wpuścił w 2004 roku do kraju migrantów z nowych, wschodnich państw członkowskich Unii Europejskiej?".

Polacy na Wyspach

Przed wejściem Polski do UE w 2004 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało zaledwie 69 tysięcy polskich obywateli. Na koniec rządów Blaira w 2007 roku było już ich blisko 400 tysięcy. Według najnowszych danych za 2016 rok populacja Polaków przekroczyła milion.

Wielka Brytania rozpoczęła procedurę wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca tego roku i powinna opuścić Wspólnotę do końca marca 2019 roku. Według sondażu YouGov z 30 i 31 sierpnia 44 procent Brytyjczyków uważa, że decyzja o rozpoczęciu brexitu była słuszna, i dokładnie tyle samo jest przekonanych, iż była ona błędem. Pozostałe 12 procent badanych nie ma zdania na ten temat. W ubiegłorocznym referendum 52 procent głosujących zagłosowało za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, a 48 procent opowiedziało się za dalszym członkostwem we Wspólnocie.

Autor: mb/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock