Przedsiębiorcy są "bardzo zaniepokojeni". Chcą szybszych negocjacji brexitu

[object Object]
Ruszyły negocjacje w sprawie brexitu tvn24bis
wideo 2/4

Przedstawiciele unijnych przedsiębiorców zrzeszeni w organizacji BusinessEurope ostrzegli brytyjską premier Theresę May, że są "bardzo zaniepokojeni" powolnym tempem negocjacji ws. wyjścia z Unii Europejskiej. W spotkaniu na Downing Street wzięli udział przedstawiciele 12 narodowych federacji pracodawców i przedsiębiorców, w tym polskiej Konfederacji Lewiatan.

W poniedziałkowych rozmowach oprócz szefowej rządu wzięli udział także minister ds. wyjścia z Unii Europejskiej David Davis i wiceministrowie odpowiedzialni za relacje z biznesem i rozwój gospodarki, Greg Clark i Stephen Barclay.

Wicedyrektor generalny Lewiatana dr Grzegorz Baczewski mówił po zakończeniu spotkania, że uczestnicy rozmów tłumaczyli premier May, że "po stronie biznesu jest duży poziom zaniepokojenia tym, co się dzieje w kwestii negocjacji".

Przedsiębiorcy oczekują przyspieszenia, "tak aby na grudniowej Radzie można było usłyszeć komunikat, że postęp jest wystarczający i żebyśmy mogli przejść do fazy drugiej - dla biznesu dużo bardziej interesującej, bo dotyczącej kwestii handlowych, taryfowych, inwestycyjnych" - powiedział przedstawiciel Lewiatana.

Negocjacje brexitu

Baczewski zaznaczył, że brytyjska strona rozmów podkreślała, że "postęp nie zależy tylko od jednej strony" i "Unia Europejska również odpowiada za (powolne) tempo negocjacji", ale jego zdaniem "to po stronie Wielkiej Brytanii mogłoby być więcej konkretnych propozycji - ciągle ich nie słyszymy i jesteśmy w fazie pierwszej, która z perspektywy biznesu wydawała się być prosta".

Baczewski "rekomendowałby polskim firmom, aby nie panikowały, nawet jeśli postęp nie będzie wystarczający" po grudniowej Radzie Europejskiej. Jednocześnie zaznaczył, że postulowany przez brytyjski rząd dwuletni okres przejściowy "wydaje się niewystarczający".

- Gdyby strona brytyjska była skłonna wydłużyć ten okres, to mogłoby to uspokoić biznes - ocenił.

Ekspert ostrzegł jednocześnie, że w razie realizacji skrajnie pesymistycznego scenariusza o braku porozumienia ws. przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z UE mogłoby dojść do "chaosu", i ocenił, że przedsiębiorcy "w ogóle nie są przygotowani" na taką sytuację.

Miejsca pracy

Jak ocenia Lewiatan, skupiający 4,1 tys. firm zatrudniających ponad milion osób, załamanie negocjacji mogłoby potencjalnie zagrozić nawet "tysiącom" miejsc pracy w Polsce, w szczególności dotykając branżę transportową, fabryki będące częścią szerszego łańcucha dostaw, np. dla przemysłu motoryzacyjnego i firmy budowlane.

- W przypadku twardego brexitu właściwie cały przepływ towarów stanie, podobnie jak przepływ usług. Jeśli do tego dojdą kwestie taryf celnych i barier pozataryfowych, co do których nawet nie wiemy (na tym etapie), jakie mogą wystąpić... Wszystko stanie na dość długi czas - powiedział.

Według modelu przygotowanego przez ośrodek badawczy Oxford Economics w razie braku porozumienia Polska straci ok. 0,4 proc. PKB do 2020 roku i będzie jednym z krajów najbardziej dotkniętych negatywnymi konsekwencjami. Wielka Brytania jest drugim partnerem handlowym Polski, a wartość wymiany handlowej wyniosła w ubiegłym roku ok. 17 mld funtów.

Pytany o to, jaką rekomendację Lewiatan przekazałby polskim władzom, Baczewski powiedział, że sugerowałby, "aby być jak najbliżej UE i negocjować jako jedna organizacja, który ma wspólne interesy", szanując wspólnotowy mandat udzielony przez państwa głównemu negocjatorowi z ramienia KE Michelowi Barnierowi.

Jak zaznaczył po spotkaniu, "można było odnieść uzasadnione wrażenie, że brytyjski rząd chciałby, żeby UE zaczęła występować jako poszczególne kraje członkowskie", co jego zdaniem wzmocniłoby pozycję Londynu i "oznaczałoby gorsze warunki dla poszczególnych krajów".

Stanowisko przedsiębiorców

W wydanym po rozmowach oświadczeniu przewodnicząca BusinessEurope Emma Marcegaglia również podkreśliła zaniepokojenie powolnym postępem w negocjacjach i tym, że biznes oczekuje realizacji zapowiedzi złożonych przez May podczas wrześniowego wystąpienia we Florencji.

Marcegaglia oceniła, że przyspieszenie rozmów na przełomie roku "zbuduje w firmach pewność, której potrzebują, aby nadal mieć pozytywny wkład w dobrobyt Europy w tych niepewnych czasach".

Kancelaria May zaznaczyła z kolei, że szefowa rządu "powtórzyła swoją ambicję dotyczącą wolnego i pozbawionego barier handlu z 27 państwami członkowskimi po wyjściu Wielkiej Brytanii (z UE)" oraz wyraziła swoją wolę zapewnienia stabilności regulacyjnej przez doprowadzenie do porozumienia ws. okresu przejściowego "tak szybko, jak to możliwe".

Szósta runda

W piątek unijny negocjator ws. brexitu Michel Barnier powiedział w Brukseli po szóstej rundzie rozmów, że jeśli strony nie zdołają porozumieć się w tej sprawie w najbliższych tygodniach, to jest mało prawdopodobne, by Rada Europejska mogła się nią zająć na najbliższym szczycie 14 i 15 grudnia. Zaznaczył, że strona unijna nie oczekuje od Wielkiej Brytanii ustępstw, lecz jedynie wypełnienia ustalonych wcześniej zobowiązań.

Podczas ostatniego spotkania Rady Europejskiej w październiku liderzy 27 pozostałych państw członkowskich oznajmili, że w negocjacjach nie osiągnięto dotychczas wystarczającego postępu, który pozwoliłby na otwarcie drugiego etapu rozmów o przyszłych stosunkach handlowych Wielkiej Brytanii z UE.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca br. i ma ją opuścić 29 marca 2019 roku.

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP