Bitcoin najdroższy od połowy maja

Autor:
mb/ToL
Źródło:
Reuters, CNN
Glapiński o notowaniach złotego
Glapiński o notowaniach złotego
NBP
NBPGlapiński o notowaniach złotego

Bitcoin przekroczył granicę 50 tysięcy dolarów. Kryptowaluta jest najdroższa od 15 maja tego roku.

Bitcoin zbliżał się do poziomu 50 tys. przez cały weekend, ostatecznie udało się przekroczył ten poziom w niedzielę w godzinach wieczornych, wynika z danych CoinDesk.

Kryptowaluta drożeje po tym, jak PayPal ogłosił, że klienci w Wielkiej Brytanii będą mogli kupować, przechowywać i sprzedawać cztery rodzaje kryptowalut: - bitcoin, ethereum, litecoin i bitcoin cash. Taką możliwość od października ubiegłego roku mieli do tej pory wyłącznie klienci w Stanach Zjednoczonych.

Notowania bitcoina w ostatnich dziesięciu dniachstooq.pl

Drożeją również inne waluty cyfrowe: ethereum o ponad 3 proc., a dogecoin o prawie 2 proc.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Bitcoin kurs

CNN zwróciło uwagę, że to było burzliwe kilka miesięcy dla kryptowalut. Bitcoin, który w kwietniu osiągnął rekordowy poziom 65 tys. dolarów, w czerwcu spadł do poziomu 28,8 tys. dolarów, po tym jak Chiny zaostrzyły restrykcje wobec walut cyfrowych.

Bitcoin, który przez wiele tygodni wahał się między 30-40 tys. dolarów, zaczął wychodzić z zapaści w ubiegłym miesiącu. W lipcu giganci technologiczni zasygnalizowali bowiem swoje poparcie dla kryptowalut. Zwrócono uwagę między innymi na ruch Amazona, który ogłosił nabór na stanowisko kierownika ds. produktów związanych z walutami cyfrowymi i blockchain, co spowodowało gwałtowny wzrost wartości kryptowalut. Zapowiedź wywołała szum wokół możliwego przyszłego zaangażowania firmy na rynku kryptowalut.

Bitcoin i podobne waluty otrzymały również pozytywny impuls w ubiegłym miesiącu dzięki wypowiedziom m.in. dyrektora generalnego Twittera Jacka Dorsey'a. Stwierdził on, że bitcoin w przyszłości mógłby być istotną częścią Twittera. Z kolei Elon Musk przyznał, że Tesla rozważa powrót do przyjmowania płatności w bitcoinanch.

Bitcoin - wątpliwości

Krypotwaluty cieszą się popularnością ze względu na swą relatywną anonimowość oraz wahania wartości, które stwarzają możliwości uzyskania większych zysków niż poprzez inwestowanie na tradycyjnych giełdach światowych.

Jednak zmienność bitcoina i jego niejasny status prawny budzi wątpliwości, czy faktycznie mógłby kiedyś zastąpić tradycyjne waluty w codziennych transakcjach.

Kilka miesięcy temu przed inwestowaniem w bitcoina przestrzegał prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Stwierdził, że trzeba być ostrożnym i nie angażować istotnej części swoich oszczędności. Nawiązał też do tulipomanii, która znana jest jako najstarsza bańka giełdowa – miała miejsce w XVII wieku.

Przed inwestycjami w kryptowaluty ostrzegała też Komisja Nadzoru Finansowego. KNF zwróciła uwagę, że wiążą się one z wysokim ryzykiem, a sam rynek jest nieregulowany. Oznacza, że brak jest szczegółowych i systemowych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo inwestorów, którzy na nim działają. Urząd wskazywał też jednocześnie, że rynek kryptowalut oraz kryptoaktywów charakteryzuje się wysoką zmiennością.

Autor:mb/ToL

Źródło: Reuters, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości