Unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska chce, by 27 państw UE (bez Wielkiej Brytanii) wyemitowało wspólne obligacje obronne, by ożywić rynek europejskiego przemysłu obronnego, co jest częścią strategii zwierania szeregów w obliczu Brexitu.
Bieńkowska, która jest komisarzem ds. rynku wewnętrznego, przedsiębiorczości, przemysłu oraz małych i średnich przedsiębiorstw, powiedziała o tym w piątek w wywiadzie dla agencji Reutera.
Państwa strzegą przemysłów
Reuters pisze, że zacieśnienie więzi w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności w UE wyłania się jako jedna z odpowiedzi na Brexit; plany obejmują utworzenie wspólnego unijnego sztabu generalnego zajmującego się misjami zagranicznymi, cywilnymi i wojskowymi. Agencja odnotowuje, że idee zacieśnienia współpracy w dziedzinie obronności pojawiają się w UE od lat, ale nigdy dotąd się nie zmaterializowały, ponieważ "państwa unijne zazdrośnie strzegą swych narodowych przemysłów obronnych" (...). Reuters wskazuje, że W. Brytania od dawna sprzeciwia się takim propozycjom. - Wielka Brytania nigdy nie wyrażała poparcia, zawsze był opór - powiedziała Bieńkowska i podkreśliła, że wraz z decyzją Brytyjczyków o wyjściu z UE nastroje się zmieniły.
Budżety obronne maleją
Reuters pisze, że Bieńkowska, która odpowiada za przemysłową część nowej unijnej strategii w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa, chce utworzenia Europejskiego Funduszu Obronnego, z którego mógłby być finansowany rozwój technologii, o potrzebie których porozumiałoby się wszystkie 27 krajów. - Nasze budżety obronne maleją. Jeśli spojrzeć na zwiększenie przez Rosję budżetu obronnego o 97 proc. i przez Chiny o 160 proc., podczas gdy w UE mamy spadek o 9 proc., to jest to naprawdę przerażające - powiedziała Bieńkowska. - Rozważamy połączenie budżetów narodowych, by finansować wspólne projekty obronne, a także emitowanie wspólnych unijnych obligacji - ujawniła.
Pakiet znany wkrótce
Powiedziała też, że fundusz obronny mógłby na początku otrzymać finansowanie w formie zarezerwowania pewnych środków w istniejącym Europejskim Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFSI) z przeznaczeniem konkretnie na programy badawcze w dziedzinie obronności i na projekty produkcyjne. Bieńkowska poinformowała, że pakiet propozycji przedstawi 27 unijnym ministrom obrony 27 września w Bratysławie. Powiedziała, że ma już m.in. poparcie Włoch, ale że Niemcy sprzeciwiały się w przeszłości emitowaniu wspólnych unijnych obligacji.
Zobacz: Sobotka - potrzeba lepszej współpracy w dziedzinie obronności
Autor: ag//km / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Komisja Europejska