TVN24 Biznes | Ze świata

Bezrobocie w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Stopa bezrobocia w górę. Mateusz Walczak o nowych danych
Stopa bezrobocia w górę. Mateusz Walczak o nowych danychTVN24
wideo 2/4
TVN24Stopa bezrobocia w górę. Mateusz Walczak o nowych danych

Według najnowszych danych Eurostatu w sierpniu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3,1 procent, czyli była niższa niż w lipcu, gdy było to 3,2 procent. To sporo poniżej unijnej średniej, która wyniosła 7,4 procent - stwierdziła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Według danych Eurostatu stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła w Polsce 3,1 proc. wobec 3,2 proc. w lipcu. Z kolei liczba bezrobotnych w sierpniu wyniosła 530 tys. wobec 544 tys. w lipcu.

"Lepiej wypadły tylko Czechy"

- Eurostat po raz kolejny pozytywnie ocenił sytuację na rynku pracy w Polsce. Z najnowszych danych wynika, że w sierpniu br. stopa bezrobocia w naszym kraju osiągnęła 3,1 procent, podczas gdy jeszcze miesiąc wcześniej było to 3,2 procent. To sporo poniżej unijnej średniej, która wyniosła 7,4 procent. Podobnie jak w ostatnich miesiącach, lepiej wypadły tylko Czechy - powiedziała Maląg.

Zwróciła uwagę, że coraz lepiej wyglądają też wskaźniki dotyczące bezrobocia wśród osób młodych. - W sierpniu bieżącego roku stopa bezrobocia wśród osób do 25. roku życia wyniosła 9,1 procent. Dla porównania w lipcu było to 9,6 procent - wskazała minister.

Oceniła, że to bardzo dobra wiadomość i dowód na to, że podejmowane przez rząd działania są skuteczne. - Dzięki instrumentom składającym się na tarcze antykryzysowe udało nam się ochronić już ponad 6 milionów miejsc pracy - podkreśliła szefowa MRPiPS.

Natomiast stopa bezrobocia w strefie euro w sierpniu 2020 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 8,1 proc. W lipcu było to 8,0 proc. Wysokość stopy jest zgodna z oczekiwaniami analityków.

Bezrobocie w UE - sierpień 2020PAP

Dane GUS

Z kolei według metodologii Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w sierpniu 2020 roku wyniosła 6,1 procent. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w sierpniu 1028 tys. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Anita Piątek

Pozostałe wiadomości