TVN24 Biznes | Z kraju

Pierwsza taka sytuacja od marca. Najnowsze dane dotyczące bezrobocia

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Stopa bezrobocia w górę. Mateusz Walczak o nowych danychTVN24
wideo 2/4
TVN24Stopa bezrobocia w górę. Mateusz Walczak o nowych danych

Stopa bezrobocia w sierpniu 2020 roku wyniosła 6,1 procent, czyli tyle samo co miesiąc wcześniej - wynika z danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny. Po raz pierwszy od marca spadła liczba bezrobotnych.

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w sierpniu 1028 tys. wobec 1029,5 tys. osób w lipcu. Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informowało, że według szacunków resortu stopa bezrobocia w sierpniu nie zmieniła się wobec lipca i wyniosła 6,1 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes pod koniec sierpnia szacowali, że stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu wyniosła 6,1 proc.

Bezrobocie w Polsce - sierpień 2020PAP

Spadek liczby bezrobotnych

Analitycy Banku Pekao zauważyli, że zmiana liczby bezrobotnych miesiąc do miesiąca była pierwszy raz od marca na minusie (-1,5 tys.). Według ekspertów wpływ na to miały sezonowe prace wakacyjne. "Do rejestracji jako bezrobotny dalej zniechęcał wypłacany do końca sierpnia dodatek solidarnościowy" - napisali na Twitterze.

Ekonomiści BOŚ Banku stwierdzili, że "sierpień było kolejnym miesiącem potwierdzającym stabilizację na rynku pracy". Zdaniem analityków "pod koniec roku dojdzie do ograniczenia popytu na pracę i zwiększenia skali likwidacji miejsc pracy".

"Bieżące dane oraz założenia, że nie dojdzie do kolejnego lockdownu gospodarki wskazują, że stopa bezrobocia na koniec 2020 r. może nie przekroczyć poziomu 7,0 proc., co byłoby naprawdę bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę skalę spowolnienia polskiej gospodarki" napisali w analizie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock