Barszcz z tubki? Rosjanie wprowadzają jedzenie jak z kosmosu

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatKosmiczne jedzenie w Moskwie

Nie każdego stać na turystyczny lot w kosmos, który kosztuje ponad 50 mln dolarów. Jednak już teraz każdy może poczuć się, jak kosmonauta próbując spożywanego tam jedzenia. Automat z daniami z kosmosu ustawiony jest w moskiewskiej galerii VVC Exhibition Center.

Goście moskiewskiej galerii mają okazję spróbować trzech dań obiadowych, w dokładnie takiej postaci w jakiej otrzymują je kosmonauci.

Liofilizacja

Każda z nich została bowiem poddana zabiegowi liofilizowania (sublimacyjnego suszenia zamrożonych substancji), która umożliwia ich późniejsze spożywanie przez tubkę, informuje "The Moscow Times".

Na pierwsze danie obiadu jest możliwość wybroru barszczu, schichi lub rassolnika - rosyjska wersja zupy ogórkowej. Drugie danie to jagnięcina lub wieprzowina, zaś na koniec deser - twaróg z różnych przecierów owocowych, moreli, jeżyny i rokitnika (rosyjski ananas).

Każde z dań kosztuje 300 rubli, czyli ponad 22 zł.

Specjalne automaty z "kosmicznym jedzeniem" zostały ustawione w moskiewskiej galerii przy okazji święta kosmonautyki. W Rosji corocznie 12 kwietnia obchodzone jest święto na pamiątkę pierwszego lotu człowieka w kosmos - Jurija Gagarina.

"Naturalne jedzenie"

Żywność jest produkowana przez Laboratorium Żywności Kosmicznej.

- Ten rodzaj kosmicznej żywności jest stale wykorzystywany przez rosyjskich kosmonautów - powiedział Jurij Cherkasov, dyrektor rozwoju w Laboratorium Żywności Kosmicznej. Jak dodaje, "istnieją ścisłe przepisy dotyczące tego, co może być dodawane do żywności. Jest to bardzo naturalne jedzenie".

- Astronauci potrzebują żywności, która może być przechowywane całymi miesiącami - powiedział Andriej Viediernikov, dyrektor generalny firmy. Jego zdaniem, jedzenie pod taką postacią może wytrzymać nawet 18 miesięcy, informuje "The Moscow Times".

- Chcemy zachować rosyjski proces tworzenia jedzenia w przestrzeni - powiedział Cherkasov. - Celem firmy jest także pokazanie i edukowanie ludzi na temat rosyjskiego programu kosmicznego - dodaje.

Viediernikov ma wielkie nadzieje na osiągnięcie międzynarodowego sukcesu przez automaty z jedzeniem w tubkach, znanym dotychczas głównie tylko w przestrzeni kosmicznej. Jak dodał, może to być dobry sposób na odżywianie się przez np. zawodników sportów ekstremalnych.

Autor: mb / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: NASA