Do miasta zawitają latające taksówki. Testy już w przyszłym roku
Australia będzie pierwszym zagranicznym rynkiem, na którym pojawią się latające taksówki Ubera – podaje BBC.
Melbourne to trzecie miasto, w którym amerykańska firma przeprowadzi pilotażowy program Uber Air. Wcześniej zdecydowano o testach w Dallas i Los Angeles.
Loty próbne w Melbourne rozpoczną się w 2020 roku. Działalność komercyjną w ramach tej usługi Uber rozpocznie natomiast w 2023 roku.
Zmniejszy korki
- Uber Air ma ogromny potencjał, aby zmniejszyć zatłoczenie dróg – wyjaśnił szef działu lotniczego Uber Elevate.
Według niego 19-kilometrowa podróż z centrum dzielnicy biznesowej Melbourne do lotniska zajmie około 10 minut. Ta sama podróż samochodem trwa obecnie około godziny.
W zeszłym roku firma poinformowała, że otworzy specjalne centrum badawcze w Paryżu, aby udoskonalić latające taksówki.
BBC podkreśla, że firma poinformował o testach miesiąc po rozczarowującym debiucie na giełdzie.
Latające taksówki zaprezentowała w ubiegłym roku firma współzałożyciela Google’a Larry’ego Page’a. Taksówka Cora może podróżować z maksymalną prędkością 180 km na godzinę.
Testy taksówki-drona przeprowadzono też w 2017 roku w Dubaju.
Autor: mp / Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Uber
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump obwinił swojego poprzednika Joe Bidena o spadek PKB w pierwszym kwartale 2025 roku. Według Trumpa gorsze wyniki nie są efektem wprowadzenia ceł, a na obiecany przez niego gospodarczy "boom" trzeba będzie jeszcze poczekać.
Po upływie pięciu lat od ostatniej transakcji klienta, banki będą miały obowiązek sprawdzić, czy klient żyje - wynika z projektu nowelizacji Prawa bankowego, który został opublikowany w środę. Celem tej zmiany jest umożliwienie spadkobiercom szybszego uzyskiwania informacji o środkach zgromadzonych w bankach.
Fabryki w Chinach odnotowały największy spadek aktywności od 16 miesięcy - podała Agencja Reutera. Analitycy podkreślają, że choć pesymistyczne nastroje mogą wyolbrzymiać wpływ ceł Donalda Trumpa, to i tak Chiny znajdują się pod rosnącą presją gospodarczą.
Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.
Przed południem hakerzy zaatakowali System Rejestrów Państwowych, ale atak został odparty - podał RMF FM. Nadal mogą występować trudności z działaniem mObywatela, rozliczaniem podatków czy rejestracją samochodów. Resort cyfryzacji poinformował o "przejściowych trudnościach z dostępem do niektórych usług publicznych".
Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji
- Źródło:
- PAP, tvn24.pl
Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.
Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.
"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"
- Źródło:
- PAP, China Daily
Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".
Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.
Nową prezeską Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA została Marta Ewa Wachowicz - przekazał resort rozwoju. Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej.
Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.