Najważniejsze targi technologiczne odwołane. Przez zagrożenie koronawirusem

Ze świata


Międzynarodowe targi technologii komórkowej Mobile World Congress (MWC 2020) zostały odwołane z powodu obaw związanych z epidemią koronawirusa. Wcześniej z udziału w imprezie zrezygnowały między innymi Amazon, Ericsson, Facebook, Intel, Nokia oraz Sony.

Zwołane po południu w środę nadzwyczajne posiedzenie władz GSMA, w skład którego wchodzi 26 światowych spółek z branży telefonii komórkowej, służyło rozwianiu wątpliwości co do pojawiających się od kilku dni spekulacji o możliwości odwołania tej międzynarodowej wystawy.

Władze GSMA początkowo potwierdziły, że impreza odbędzie się, ale zastrzegły, że "w dalszym ciągu będą monitorować rozwój sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa".

W środę wieczorem zapadła decyzja o odwołaniu imprezy, o czym poinformował dyrektor generalny GSMA John Hoffman w oświadczeniu przesłanym agencji Bloomberg.

MWC 2020

Wcześniej z udziału w tych jednych z największych na świecie targach technologicznych wycofały się 33 firmy, w tym, między innymi Nokia, Ericsson, Sony, Amazon, Intel, Rakuten, Viber, Cisco oraz Facebook.

Firmy, które wycofały się z udziału w wydarzeniu, uzasadniały decyzję obawami związanymi z epidemią koronawirusa. Jak informował Reuters, wszystkie koncerny, które wycofały się z imprezy musiałyby zapłacić organizatorom karę. Została ona jednak anulowana po tym jak odwołano całe wydarzenie.

Z szacunków hiszpańskich mediów wynika, że odwołanie targów MWC 2020, w których udział miało wziąć ponad 1000 wystawców, oznacza dla organizatorów wydarzenia oraz finansów Barcelony utratę około 500 milionów euro.

Koronawirus

W środę burmistrz Barcelony Ada Colau zapewniała, że po rozmowach z ekspertami medycznymi władze miasta "są przekonane, że nie ma powodu do alarmu w związku z koronawirusem". Podkreślała, że miasto jest gotowe do wsparcia MWC 2020. Dotychczas w Hiszpanii potwierdzono dwa przypadki koronawirusa. Obaj pacjenci, Niemiec i Brytyjczyk, przebywają w szpitalach na Wyspach Kanaryjskich oraz na Balearach. Lekarze twierdzą, że mają łagodne objawy choroby. Wskutek zapoczątkowanej w chińskim Wuhan epidemii koronawirusa zakażonych zostało już na świecie ponad 44,6 tysiąca osób, z których ponad 1100 zmarło.

Autor: mb / Źródło: PAP