Resort ropy skasowany, a minister zdrowia zajmie się energetyką

ShutterstockArabia Saudyjska. Ministerstwo energetyki zamiast resortu ds. ropy

Arabia Saudyjska, największy eksporter ropy naftowej na świecie, powołała w sobotę dotychczasowego ministra zdrowia Chalida al-Faliha na szefa ministerstwa energetyki, utworzonego w miejsce ministerstwa ds. ropy, którym od 1995 r. kierował Ali al-Naimi.

O przetasowaniach w rządzie i restrukturyzacji kilku ministerstw dokonanych przez króla Salmana ibn Abd al Aziza as-Sauda poinformowała saudyjska telewizja. Ministerstwo ds. ropy i zasobów mineralnych będzie ministerstwem energetyki, przemysłu i górnictwa - głosi królewski dekret. Al-Naimi stojący na czele ministerstwa ds. ropy był filarem saudyjskiej polityki związanej z ropą naftową. Wcześniej był prezesem naftowego koncernu Aramco, którego szefem obecnie jest mianowany na ministra energetyki Falih.

W Królestwie zmiany

Król wymienił też ministrów ds. wody, transportu, handlu, spraw społecznych, pielgrzymek oraz ustanowił nową komisję ds. rekreacji i kultury. Zmiany te następują w kilka dni po ogłoszeniu przez saudyjskie królestwo planu zmniejszenia uzależnienia od ropy poprzez rozwój inwestycji i zwiększenie eksportu innych towarów do 2030 r. Inicjatywa ta, znana jako "Wizja Arabii 2030", została przyjęta 25 kwietnia przez Radę Ministrów pod przewodnictwem króla Salmana. Następnie monarcha w przemówieniu powiedział, że dzięki temu projektowi jego kraj ma nadzieję stać się "wzorem dla świata na wszystkich poziomach", i wezwał rodaków do pracy, aby zrealizować ten ambitny plan.

"Wizja Arabii 2030"

- Głównym celem tego procesu ma być uniezależnienie gospodarki narodowej od ropy naftowej i dywersyfikacja inwestycji i źródeł dochodu - powiedział jeszcze tego samego dnia w wywiadzie dla stacji telewizyjnej Al-Arabija Mohammed ibn Salman, wicenastępca tronu nadzorujący politykę gospodarczą Saudów. Saudyjskie królestwo, podobnie jak inne kraje Zatoki Perskiej, których gospodarka zależy od ropy, dotknął spadek cen tego surowca i zmusił je do wyeliminowania subsydiów oraz do przemyślenia systemu gospodarczego oraz podatkowego.

Arabia Saudyjska zaczyna oszczędzać:

Arabia Saudyjska zaczyna oszczędzać
Arabia Saudyjska zaczyna oszczędzaćTVN24 Biznes i Świat

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości