Instagram ma nowego szefa. Zastąpi założycieli serwisu

Ze świata

Facebook służy biznesowi. "Firmy zwiększają przychody i zatrudnienie"TVN24 BiS
wideo 2/6

Adam Mosseri został nowym szefem Instagrama w miejsce założycieli serwisu Kevina Systroma i Mike'a Kriegera, którzy pod koniec września ogłosili zamiar opuszczenia firmy - poinformowała agencja Associated Press.

Mosseri dołączył do Facebooka jako projektant w 2008 roku. W maju 2018 r. został wiceprezesem Instagrama ds. produktu. Jak podało AP Mosseri został mianowany "szefem Instagrama", ponieważ Facebook zastrzega tytuł "dyrektora generalnego" dla założycieli spółek.

Odejście twórców aplikacji

Utworzony w 2010 roku Instagram został wykupiony za miliard dolarów przez Facebooka w 2012 roku. Współtwórcy aplikacji - dyrektor generalny Kevin Systrom i dyrektor techniczny Mike Krieger - ogłosili swoje odejście z koncernu 25 września bez podawania wyraźnej przyczyny. Według bliskich sprawie źródeł agencji Bloomberga za decyzją stały napięcia z Facebookiem w kwestii dalszego rozwoju Instagrama.

Obawy użytkowników

W komunikacie opublikowanym na blogu Instagrama Systrom, Krieger i Mosseri zapewnili, że nowy szef serwisu będzie postępował zgodnie z wartościami jego społeczności. AP wskazało przy tym na obawy części użytkowników, że po zmianie kierownictwa Instagram upodobni się do Facebooka pod względem przeładowania funkcjami i gromadzenia danych osobowych. Z Instagrama na całym świecie korzysta ponad miliard użytkowników.

Wcześniej w tym roku koncern zarządzany przez Marka Zuckerberga opuścił również Jan Koum, współtwórca komunikatora WhatsApp - innej wykupionej przez Facebooka aplikacji. Drugi z twórców WhatsAppa Brian Acton odszedł jeszcze w 2017 r. Krótko po ogłoszeniu decyzji Systroma i Kriegera Acton wdał się w publiczny spór z bliskim współpracownikiem Zuckerberga Davidem Marcusem na temat Facebooka oraz sposobów, w jaki koncern zawiera umowy i porozumienia.

Autor: mp / Źródło: PAP