ZUS ostrzega przed oszustami. "Nie dzwonimy i nie chodzimy po domach"

Z kraju

ZUS ostrzega przed oszustamitvn24
wideo 2/3

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami, którzy podają się za pracowników ZUS, oferujących płatne doradztwo w sprawie dziedziczenia składek. - Tego typu doradztwo jest darmowe. Każdy, kto przyjdzie i zechce się dowiedzieć, na jakiej zasadzie dziedziczone są środki w OFE czy na subkoncie, uzyska odpowiedź na salach obsługi klienta - podkreślił w środę w TVN24 Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS.

O przypadkach wyłudzania pieniędzy metodą "na pracownika ZUS" informowaliśmy we wtorek. Oszuści dzwonią do klientów Zakładu, proponując spotkanie w sprawie dziedziczenia składek z subkonta w ZUS i konta w Otwartym Funduszu Emerytalnym. Za rzekomą usługę każą sobie płacić.

Drogie konsekwencje

- Jeżeli udamy się na takie spotkanie to albo ono będzie płatne albo zostaną nam przedłożone do podpisu dokumenty, które mogą być dla nas dalece niekorzystne. Wtedy możemy stracić jeszcze więcej pieniędzy niż kwota, którą zapłacimy za spotkanie z takim teoretycznym doradcą - zaznaczył Andrusiewicz na antenie TVN24.

Podkreślił, że tego typu doradztwo w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest darmowe. - Każdy, kto przyjdzie i zechce się dowiedzieć, na jakiej zasadzie dziedziczone są środki w OFE czy na subkoncie w ZUS, uzyska odpowiedź na salach obsługi klienta - mówił.

Andrusiewicz powiedział, że pracownicy ZUS "nie wydzwaniają po domach z zaproszeniem na spotkania". - Mogą pojawiać się incydentalnie telefony w nawiązaniu do korespondencji, która przyszła z ZUS. Wówczas dzwoni zazwyczaj ta osoba, która z nami korespondowała - dodał.

Przypomniał też, że pracownicy ZUS nie mają w zwyczaju chodzenia po domach. - Jedyna sytuacja, w której ZUS może nas odwiedzić to kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Pracownik sprawdza, czy wykonujemy zalecenia lekarza podczas zwolnienia lekarskiego. Wówczas taki pracownik musi się przedstawić i pokazać specjalny identyfikator - podkreślił.

Jak zaznaczył w przypadku wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS należy się skontaktować z najbliższą placówką tej instytucji lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00. Tam też można uzyskać informacje o zasadach dziedziczenia składek.

Autor: tol / Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock