Zbliżają się ŚDM. Kolej i drogowcy przygotowują się na armagedon

Z kraju

Od 20 do 25 lipca, w ramach przygotowań do ŚDM, w całym kraju odbywać się będą Dni w Diecezjach

Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się w przyszłym tygodniu, jednak już za kilka dni można spodziewać się wielu zmian w funkcjonowaniu kolei a także korków w okolicach Krakowa. Przewoźnicy zapewniają, że są przygotowani na prawdziwy armagedon. Pociągi mają kursować co 6 minut, PKP ściągnęło nawet składy z Czech, by zapewnić miejsca dla wszystkich pielgrzymów. Także dla kierowców szykowane są ułatwienia.

Już w tym tygodniu rozpoczną się pierwsze wydarzenia związane ze Światowymi Dniami Młodzieży, zaplanowanymi na 26-31 lipca. Od 20 do 25 lipca, w ramach przygotowań do ŚDM, w całym kraju odbywać się będą Dni w Diecezjach. Oznacza to spore utrudnienia dla kierowców i szereg zmian na kolei, głównie w okolicach Krakowa i Małopolsce. Kolejarze szacują, że między 31 lipca a 1 sierpnia przez krakowski węzeł kolejowy przewinie się około 200 tys. pasażerów.

"Wszystko jest przygotowane"

Na dworcu Kraków Główny organizacja ruchu zostanie zmieniona. Ma to związek ze zwiększoną liczbą połączeń, przeznaczonych dla pielgrzymów. Ponadto, PKP zorganizuje specjalne strefy zgromadzeń w sąsiedztwie krakowskich dworców, skąd ci będą kierowani do odpowiednich pociągów.

Mirosław Pawłowski, prezes PKP SA poinformował, że wszystkie spółki i służby kolejowe są przygotowane na ŚDM. - Organizacyjnie jesteśmy gotowi, wszystko jest przygotowane, scenariusze przećwiczone: dworce, przewozy, sposób przyjęcia, odprowadzenia i odwiezienia pasażerów - zaznaczył.

W szczycie pociągi będą odjeżdżać z częstotliwością 6 -7 minut. PKP SA. apeluje jednak, aby podróżni przybywali na dworzec co najmniej 40 minut przed godziną odjazdu.

W sumie pasażerów będzie przewozić 1300 wagonów oraz 60 składów pendolino, flirt i dart. Polską kolej wsparły Czechy, skąd wypożyczono 40 dodatkowych wagonów.

PKP Intercity dla zarejestrowanych pielgrzymów przygotowało ofertę, która umożliwia im zakup biletu na 3 dowolne przejazdy w klasie 2. Jego cena wynosi 149 zł i można skorzystać z niego między 16 lipca a 15 sierpnia 2016 r.

Więcej połączeń

Przewozy Regionalne, na prośbę wielu diecezji, uruchomią dodatkowe 74 pociągi. Przewiozą one pielgrzymów do i z Krakowa. Spółka przygotowała także specjalną ofertę biletów dla uczestników ŚDM.

W aglomeracji krakowskiej oraz na trasach do sąsiednich regionów Przewozy Regionalne łącznie uruchomią 1939 pociągów. Zostanie zwiększona liczba połączeń do Trzebini, Oświęcimia, Katowic, Rybnika, Nowego Sącza, Krynicy-Zdroju, Tarnowa, Rzeszowa, Wadowic, Bielska-Białej i Zakopanego. Firma przygotowała również specjalną ofertę biletów jedno-, trzy- i siedmiodniowych dla tych, którzy chcieliby podróżować po okolicach Krakowa i Małopolsce. Można je zakupić zarówno w internecie poprzez stronę www.biletyregionalne.pl, jak i kasach biletowych czy biletomatach. Obszar obowiązywania biletów został podzielony na cztery strefy: A, B, C, D.

- strefa A: Kraków Batowice, Kraków Bieżanów, Wieliczka Rynek Kopalnia, Kraków Olszanica, Kraków Sidzina, Kraków Business Park

- strefa B: Kłaj, Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, Zator, Wadowice, Miechów, Trzebinia

- strefa C: Tarnów, Wałki, Jaworzno Szczakowa, Rabka-Zdrój, Sędziszów, Kęty, Oświęcim

- strefa D: Katowice, Zakopane, Krynica-Zdrój, Bielsko-Biała Główna Cennik w poszczególnych strefach:

Ceny oferty "Kolej na ŚDM"przewozyregionalne.pl

W obsługę ŚDM w Krakowie włączy się także PKP Cargo. Na okres wydarzeń spółka udostępni 9 lokomotyw dla PKP Intercity oraz Przewozów Regionalnych. Dodatkowych 27 lokomotyw będzie chronić trasy na wypadek awarii.

Recepta na korki

Na drogowy armagedon muszą być również przygotowani ci, którzy do Krakowa będą udawać się samochodami. W przypadku, jeśli na autostradzie A4 zwiększony ruch będzie powodował utrudnienia, kierowcy mają być zwolnieni z opłat za przejazd odcinkiem między stolicą Małopolski a Katowicami. Jak informowało Ministerstwo Infrastruktury, zawieszony może zostać pobór opłat w Mysłowicach lub Balicach. Kierowcy zaoszczędziliby 20 zł, a przed wszystkim cenny czas.

– Priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo podróżnych i płynność przejazdów. W wypadku szczególnie wysokiego natężenia, mamy możliwość całkowitego zawieszenia poboru opłat za przejazd autostradą. Nie oznacza to jednak, że szlabany będą podniesione przez cały okres trwania Światowych Dni Młodzieży – wyjaśniał Rafał Czechowski, rzecznik Stalexport Autostrada Małopolska SA.

Park Jordana ma już konfesjonały, a wolontariusze instrukcje. Pierwsi pielgrzymi przybyli już na ŚDM:

Autor: PMB//ms//km / Źródło: PAP, TVN24 BiS