Zmiany w programie Czyste Powietrze. Wiceprezes funduszu wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl
Resort klimatu przeznacza miliardy złotych na program Czyste Powietrze
Resort klimatu przeznacza miliardy złotych na program Czyste PowietrzeTVN24
wideo 2/5
Resort klimatu przeznacza miliardy złotych na program Czyste PowietrzeTVN24

Zmiana dotycząca pomp ciepła, którą wprowadza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, to gwarancja wyboru urządzenia o potwierdzonej jakości - podkreślił w rozmowie z tvn24.pl Robert Gajda, wiceprezes NFOŚiGW. Dodał, że "ma to się przełożyć na tańsze ogrzewanie polskich domów i poprawę jakości". 

Gajda wyjaśnił redakcji biznesowej tvn24.pl, że "w kwestii pomp ciepła, to osoby korzystające z dofinansowań, będą mogły korzystać tylko ze sprawdzonych urządzeń", co ma uchronić "przed nietrafionymi inwestycjami, przed zawyżonymi rachunkami, przed rachunkami grozy".

Pompy ciepła i zmiany w programie Czyste Powietrze

- To pierwsze uszczelnienie programu od jego uruchomienia we wrześniu 2018 roku. Pompy ciepła, które będą kupione od 14 czerwca 2024 roku, będą kosztem kwalifikowanym w programie Czyste Powietrze tylko wtedy, gdy będą wpisane na listę zielonych urządzeń i materiałów, czyli tak zwaną listę ZUM. Zagwarantuje to beneficjentom programu wybór urządzeń o potwierdzonej jakości - zaznaczył wiceprezes NFOŚiGW.

Według niego ta zmiana "to gwarancja wyboru urządzenia o potwierdzonej jakości, które spełnia deklarowane w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametry", co "ma się przełożyć na tańsze ogrzewanie polskich domów i poprawę jakości".

Wskazał też, które urządzenia znajdą się na liście ZUM. Takie, dla których "dostarczone będą badania akredytowanego laboratorium zlokalizowanego w krajach Unii Europejskiej lub EFTA, potwierdzające ich parametry techniczne". Podał także, że "w Polsce w tej chwili jest jedno takie laboratorium, drugie przygotowuje się do akredytacji".

Dodał, że "firmy, które nie posiadają jeszcze tych akredytowanych badań dla pomp ciepła, mogą zgłaszać wniosek o wpis na listę na podstawie Europejskiego Znaku Jakości EHPA, Keymark lub Eurovent".

- To umożliwi im obecność na liście, ale tylko czasową do końca roku. Taka decyzja była podjęta po pierwszej weryfikacji, o którą poprosiliśmy te laboratoria, o których wspominałem. Okazało się, że zbyt mała liczba podmiotów przeszła weryfikację z powodu krótkiego czasu na wykonanie badań - poinformował.

We wtorek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przekazał, że wraz z Inspekcją Handlową (IH) i Krajową Administracją Skarbową (KAS) sprawdził 36 modeli pomp ciepła produkowanych poza Unią Europejską, z czego 94 procent z nich nie spełniło wymagań formalnych.

Zainstalowane pompy ciepła - co dalej?

A co z pompami już zainstalowanymi?

- Jest wyjście dla takich beneficjentów, bo jest możliwość ponownego złożenia drugiego wniosku do NFOŚiGW o termomodernizację. Niestety w wielu przypadkach wyglądało to tak, że beneficjent był namawiany na pompę ciepła, ale nie było audytu energetycznego, nie była zrobiona termomodernizacja. Wtedy taka pompa jest nieefektywna, pracuje cały czas i zużywa bardzo dużą ilość energii. W obecnej sytuacji beneficjenci mogą wystąpić po raz kolejny o dofinansowanie na termomodernizację - zaznaczył Gajda.

Wiceprezes NFOŚiGW mówił również o kontrolach, które "w tej chwili wyrywkowo są przeprowadzane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej".

- Od nowego rozdania - od kwietnia, kiedy wszedł FEnIKS - WFOŚiGW są zobligowane do dużo częstszych kontroli. Minimum ma być to 5 procent wszystkich instalacji, bo tu nie chodzi tylko o pompę ciepła, ale wszystkie inwestycje. W tej chwili WFOŚiGW są gotowe do zwiększenia tych kontroli, bo chodzi o to, by zadbać o jakość produktów, które finansujemy beneficjentom - wytłumaczył.

Program Czyste Powietrze

Przypomniał również, że program Czyste Powietrze działa od 2018 roku.

- To bardzo dobre wsparcie przede wszystkim dla najuboższych w naszym kraju. Niestety osoby przygotowujące ten program zapomniały o przygotowaniu dofinansowania. Między zeszłym rokiem a początkiem tego roku były zapaści, jeżeli chodzi o finansowanie. Obecnie rządzący zapewnili pełne finansowanie tego programu. Mamy z KPO ponad 13,9 miliarda złotych, jak również z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko, czyli z FEnIKS-a prawie 7,8 miliarda złotych, więc na najbliższy czas mamy zapewnione dofinansowanie tego programu - zapewnił Gajda.

Dodał następnie: - Jeśli chodzi o koszt programu, to rzucono 103 miliardy złotych, ale nie było to dobrze wyliczone. Naszym zdaniem jest to przesadzone, bo brano pod uwagę 3 miliony domostw, a wiemy, że część tych domostw korzystało z innych programów i się wpisywało w ten program. Mamy około 22 miliardy złotych na tę chwilę. Już wypłaciliśmy ponad 10 miliardów złotych od początku całego programu.

Wiceprezes NFOŚiGW podał, że w tym roku w ramach programu wypłacono ponad 2,3 miliarda złotych, z czego blisko 700 milionów złotych w maju.

- Jeżeli chodzi o dalsze finansowanie, to do końca roku mamy zapewnione i w przyszłym roku również. W tej chwili podpisujemy umowy na podstawie tych pieniędzy, które mamy zapewnione - wyjaśnił.

Podał, że tygodniowo składanych jest "około 5-6 tysięcy wniosków", a rekordowy "był przełom kwietnia i maja, gdy było ponad 9 tysięcy wniosków".

- Ogółem wszystkich złożonych na tę chwilę było 880 tysięcy wniosków, z czego 718 tysięcy umów już jest podpisanych na łączną kwotę 21 miliardów złotych. Oczywiście czekamy na kolejne wnioski od beneficjentów - powiedział.

Czyste Powietrze to największy program antysmogowy w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać środki na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, a także na poprawę efektywności energetycznej budynku np. poprzez jego docieplenie.

Mój Prąd 6.0

- Mój Prąd 6.0 będzie wchodził we wrześniu. Mieliśmy informację, że chciano, by był wprowadzony wcześniej, ale chcieliśmy dwie sprawy zakończyć. Pierwsze to rozliczyć wnioski z Mojego Prądu 5.0, bo było ich naprawdę bardzo dużo i nie chcieliśmy wchodzić z nowym programem, dopóki nie rozliczymy 5.0. Ponadto chcieliśmy zrobić pewną modyfikację ze względu na problemy z przyłączami do sieci instalacji fotowoltaicznych i dosyć niewygodnym, nieopłacalnym rozliczeniem z operatorem energetycznym - wytłumaczył wiceprezes NFOŚiGW.

Dodał, że programie Mój Prąd 6.0 NFOŚiGW będzie chciał "wprowadzić dodatkowo, oprócz fotowoltaiki, magazyny energii".

- Będziemy chcieli, żeby po prostu osoba, która będzie inwestowała, zainwestowała również w magazyn energii, na który dostanie dofinansowanie. To będzie chyba kilkanaście tysięcy złotych do magazynów energii. Cały program będzie z pieniędzy z FEnIKS-a, czyli z nowego rozdania na fundusze europejskie. Kwota przeznaczona to jest 400 milionów złotych - poinformował Gajda.

Do tej pory we wszystkich edycjach programu Mój Prąd wypłacono beneficjentom 2,6 mld zł.

W ostatniej edycji programu, czyli w Moim Prądzie 5.0 złożono: ponad 88,5 tys. wniosków o dotację do zakupu paneli fotowoltaicznych; 4,1 tys. wniosków do systemów zarządzania energią; ponad 5,4 tys. do magazynów ciepła; blisko 10 tys. wniosków do magazynów energii; ponad 15,7 tys. do kupna pompy ciepła i 163 wnioski o dotację do kolektorów słonecznych.

Program realizowany jest od 2019 r. przez NFOŚiGW. Na wszystkie edycje programu zarezerwowano ponad 3 mld zł. Zgodnie z planem dofinansowane mikroinstalacje fotowoltaiczne mają wygenerować łączną moc ponad 3 GW.

Autorka/Autor:Krzysztof Krzykowski

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego:  Jerome.Romme/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Pod koniec lipca ceny paliw mogą być najniższe w tym roku - przewidują eksperci portalu e-petrol.pl. Kierowcom sprzyja zahamowanie wzrostu notowań ropy na światowych rynkach, a także umacniający się złoty.

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Źródło:
PAP

"Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami o cenach energii" - pisze Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dodając, że nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd. "To kolejna fala ataków, która ma na celu sianie strachu w społeczeństwie i wyłudzanie danych oraz pieniędzy" - ostrzega resort klimatu.

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na objęcie przez Artura Olecha stanowiska prezesa zarządu PZU - przekazano w piątkowym komunikacie. W trakcie posiedzenia komisja wyraziła także zgodę między innymi na powołanie Bartosza Kubika na prezesa BOŚ, a także Mirosława Czekaja na prezesa BGK.

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

Coraz więcej krajów decyduje się na zaostrzanie kar, a także stosowanie konfiskaty aut wobec kierowców łamiących przepisy - oceniła w rozmowie z tvn24.pl radczyni prawna Katarzyna Turcza. Pojazd możemy stracić, nawet jeśli nie jest naszą własnością i nie tylko za alkohol, ale także, chociażby prędkość oraz emitowanie nadmiernego hałasu. W których krajach powinniśmy szczególnie uważać?

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Źródło:
tvn24.pl

Z 5,6 tysiąca firm, które dotychczas dostały żądanie zwrotu covidowej pomocy, część już to zrobiła, ale sporo spraw jest w sądzie. Wezwania otrzyma jeszcze około tysiąc firm - pisze w piątek "Puls Biznesu".

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Źródło:
PAP

Daniel Obajtek w trzy lata zarobił w Orlenie nieco ponad 9 milionów złotych - wynika z oświadczenia, jakie złożył jako europoseł. Co ciekawe, zgodnie z deklaracją, europoseł PiS nadal pobiera sporą pensję z węgierskiej spółki budowlanej Bayer Construct Zrt.

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Źródło:
tvn24.pl

Na balkonach jedni palą, drudzy głośno rozmawiają i przeklinają, inni - próbują rozpalać grill. - Niektórzy zapominają, że mieszkamy we wspólnocie, w bloku - stwierdza jedna z sąsiadek. W arsenale środków przeciwko uciążliwym sąsiadom są m.in. listy do wspólnoty i petycje słane do Ministerstwa Zdrowia.

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym półroczu 2024 roku liczba firm sprzedających na targowiskach spadła o cztery tysiące. To efekt między innymi ekspansji dyskontów i oferty internetu - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Źródło:
PAP

10 kilometrów za około dwa złote - tyle kosztuje przejazd "robotaxi", czyli autonomiczną taksówką, w Chinach - podał portal stacji CNN. Podkreślił jednak, że sprzeciw wobec nowej usługi nabiera na sile i jest to jeden z popularniejszych tematów w mediach.

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza PKO BP zmieniła zdanie w sprawie udzielenia absolutorium za ubiegły rok dwóm byłym członkom zarządu. W trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia pozytywnie oceniono pracę Piotra Mazura oraz Andrzeja Kopyrskiego. 

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Źródło:
PAP

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU SA nie udzieliło absolutorium członkom poprzedniego zarządu spółki z wykonania ich obowiązków w roku obrotowym 2023 - przekazało w czwartek biuro prasowe PZU. Wcześniej rada nadzorcza rekomendowała tę decyzję, tłumacząc to informacjami, wskazującymi na szereg nieprawidłowości w spółce w ubiegłym roku.

Były zarząd PZU bez absolutorium

Były zarząd PZU bez absolutorium

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Koniec samochodów spalinowych w Europie za 11 lat, w 2035 roku. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała w czwartek, że zamierza utrzymać cele neutralności klimatycznej samochodów. Jednym z nich jest zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych. "Ten cel zostanie utrzymany" - zapewniła szefowa KE.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Źródło:
PAP

Rząd szykuje się do przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W 2025 roku świadczenia mają wzrosnąć według wstępnej propozycji o 6,78 procent. Sprawdzamy, jak się to przełoży na wysokość emerytur.

Emerytury w górę. Wyliczenia

Emerytury w górę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl