Duże zmiany na granicach. Nadchodzą utrudnienia w podróżach

Z kraju

tvn24Zmiany na granicach

Od piątku 7 kwietnia każda osoba przekraczająca granicę zewnętrzną Unii Europejskiej we wszystkich przejściach granicznych, zarówno drogowych, morskich, jak i w portach lotniczych, będzie poddawana szczegółowej odprawie. To może zdecydowanie wydłużyć przekraczanie granic.

Obywatele unijni mają prawo zamieszkać w dowolnym kraju UE. Podróżując po Unii, granice przekraczają niemal niezauważalnie, gdyż układ z Schengen zniósł kontrole na granicach wewnętrznych UE (nie dotyczy to granic z Bułgarią, Cyprem, Irlandią, Rumunią i Wielką Brytanią).

Przepisy dotyczące zasad przekraczania granic zewnętrznych zaostrzyły Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej.

Dokładna kontrola

- Zmiana regulacji nakłada na wszystkie państwa członkowskie obowiązek dokładnego sprawdzania każdej osoby, która wjeżdża na terytorium strefy Schengen lub je opuszcza. Nowelizacja Kodeksu Granicznego Schengen jest reakcją Unii Europejskiej na utrzymujące się w Europie zagrożenie terrorystyczne - powiedziała rzeczniczka komendanta głównego SG ppor. Agnieszka Golias. Jak przypomniała, obecnie mieszkańcy państw UE, korzystając z prawa do swobodnego przemieszczania się, podlegają tzw. odprawie minimalnej. - Od 7 kwietnia każda osoba przekraczająca granicę zewnętrzną we wszystkich przejściach granicznych, zarówno drogowych, morskich, jak i w portach lotniczych, będzie poddawana szczegółowej odprawie - powiedziała Golias.

Stanowiska odpraw

Podkreśliła, że zaostrzenie przepisów będzie miało wpływ na czas trwania odprawy granicznej i może ją wydłużyć. Zapewniła jednak, że polska Straż Graniczna podjęła działania, które mają zminimalizować negatywne skutki. Jak poinformowała, na podstawie m.in. analiz dotyczących natężenia ruchu granicznego, w razie potrzeby będą uruchamiane dodatkowe stanowiska odpraw, a w przypadkach szczególnych również mobilne. - Sytuacja będzie na bieżąco monitorowana i odpowiednie kroki będą podejmowane stosownie do poziomu natężenia ruchu granicznego i występującego wydłużenia czasu oczekiwania podróżnych na odprawę. Dołożymy wszelkich starań, aby kontrola przebiegała sprawnie i bez zakłóceń - powiedziała rzeczniczka SG.

Autor: tol / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24