Sejm przyjął nowelizację ustawy o ubezpieczeniach eksportowych. Ustawa budzi kontrowersje z powodu nieoczekiwanego dopisania przez Prawo i Sprawiedliwość zapisu zwiększającego kontrolę antykoncentracyjną w sieciach aptek, co oznaczałoby wprowadzenie zmian do zasady "Apteka dla aptekarza".
Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw, tzw. ustawę o KUKE (Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych). Za nowelizacją ustawy głosowało 273 posłów, przeciw było 39, a 137 wstrzymało się od głosu.
Ustawa z kontrowersyjną poprawką
Przed ostatecznym głosowaniem połączone komisje finansów i gospodarki pozytywnie zaopiniowały cztery z sześciu poprawek, które zgłoszono do projektu podczas drugiego czytania.
Poparcia większości komisji nie uzyskały natomiast dwie poprawki zgłoszone przez Koalicję Obywatelską. - Jest to propozycja skreślenia całego fragmentu dotyczącego zmian w Prawie farmaceutycznym - tłumaczył Dariusz Rosati (KO). Podkreślił, że "wykraczają one poza zakres oryginalnego przedłożenia i nie były przedmiotem konsultacji społecznych".
Podobnie jak w trakcie drugiego czytania ustawy, posłowie partii opozycyjnych wskazywali w czwartek na komisji, że poprawka "betonuje rynek apteczny. Właściciele aptek nie będą mogli ich sprzedać, (...) umacnia się pozycję największych sieci hurtowni farmaceutycznych".
Propozycja PiS
Chodzi o poprawkę zgłoszoną przez posła PiS Adama Gawędę, polegającą na dopisaniu do projektu ustawy o KUKE artykułu zwiększającego kontrolę antykoncentracyjną w sieciach aptek, co oznaczałoby wprowadzenie zmian do zasady "Apteka dla aptekarza".
Przepisy wprowadzone w 2017 r. miały zapobiegać przejmowaniu aptek przez sieci. Zgodnie z tą zasadą nową aptekę może prowadzić tylko farmaceuta lub farmaceuci. Jeden podmiot może mieć do czterech aptek w całym kraju.
Poseł Dariusz Rosatii nazwał poprawkę "wrzutką", wskazując, że Koalicja Obywatelska nie poprze ustawy. O konsekwencjach poprawki PiS alarmowały również organizacje pracodawców. Została zgłoszona "niemająca nic wspólnego z przedmiotem regulacji poprawka zaostrzająca przepisy dotyczące rynku aptecznego i stwarzająca zagrożenie masowych wywłaszczeń" - napisał w mediach społecznościowych Jakub Bińkowski, członek zarządu i dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
"Projekt przewiduje bardzo istotne i niepokojące zmiany w zasadach funkcjonowania rynku aptecznego" - napisała w swoim stanowisku Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (AmCham).
Ustawa o KUKE. Założenia noweli
Zgodnie z ustawą o KUKE rozszerzony ma być katalog ubezpieczeń, które oferuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Więcej podmiotów ma być też uprawnionych do korzystania z ubezpieczeń gwarantowanych.
Nowela zakłada również, że KUKE będzie mogła ubezpieczać firmy działające w Ukrainie. KUKE dotychczas nie mogła ubezpieczać firm, które podejmowały działalność w tym kraju ze względu na analizę ryzyka; przepisy noweli zakładają obniżenie poziom ryzyka z uwagi na ważny interes państwowy. Jednym z elementów ustawy jest możliwość reasekuracji ubezpieczeniowej inwestycji w zakresie transformacji energetycznej, zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce.
Zgodnie z ustawą, KUKE będzie mogła ubezpieczać także zagraniczne firmy pod warunkiem "local contentu", czyli zamówienia części usług bądź towarów w polskich firmach.
Nowe przepisy mają wejść w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, przy czym część zacznie obowiązywać z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock