Wizerunek Zbigniewa Wodeckiego trafił na nowy znaczek pocztowy z serii "Gwiazdy polskiej muzyki" - poinformowała Poczta Polska. Na znaczku przedstawiono postać artysty ze skrzypcami – jednym z trzech instrumentów, na których grał – i jego autografem.
Poczta Polska podała, że "znaczek poświęcony jednemu z najpopularniejszych polskich piosenkarzy został wprowadzony do obiegu 6 maja br., w dniu 72. urodzin artysty i muzycznego ulubieńca wielu pokoleń, który zmarł w 2017 roku". Uroczysta prezentacja znaczku odbyła się natomiast w piątek, 10 czerwca.
Jak czytamy w komunikacie Poczty Polskiej, "emisja powstała w ścisłej współpracy z córką Zbigniewa Wodeckiego, Katarzyną Wodecką-Stubbs, która prowadzi Fundację im. Zbigniewa Wodeckiego".
"Na znaczku przedstawiono postać Zbigniewa Wodeckiego ze skrzypcami – jednym z trzech instrumentów, na których grał – i autografem artysty. Zdjęcie pochodzi z okresu jego największej popularności i rozpoznawalności" - napisano.
Seria "Gwiazdy polskiej muzyki"
Jak powiedział wiceprezes zarządu Poczty Polskiej Andrzej Bodziony, "w ubiegłym roku Poczta Polska rozpoczęła nową serię filatelistyczną 'Gwiazdy polskiej muzyki'". - W jej ramach na walorach filatelistycznych prezentowani są artyści, którzy mieli największy wpływ na polską muzykę. Gwiazdą pierwszej emisji był Krzysztof Krawczyk, drugiej, tegorocznej – wybitny polski artysta pochodzący z Krakowa - Zbigniew Wodecki - mówił.
- Jest nam niezwykle miło, kiedy twórczość i osoba Taty zostaje w tak fajny i jednocześnie ogólnopolski sposób doceniona. Zbigniew Wodecki, niezwykły muzyk i wspaniały człowiek, zasługuje na znaczek wśród polskich artystów, zawsze będzie wśród nas - podkreślała prezes Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego i córka artysty Katarzyna Wodecka-Stubbs.
Zbigniew Wodecki
Zbigniew Wodecki był jedną z najważniejszych postaci polskiego świata muzycznego. Wielu słuchaczy, myśląc o nim, widzi długowłosego wirtuoza, grającego na skrzypcach, słyszy jego melodie i popularne piosenki. Był nie tylko wokalistą i instrumentalistą. Dał się poznać również jako kompozytor i aranżer. Samego siebie określał mianem "śpiewającego muzyka".
W jednej z rozmów z PAP wspominał, że śpiewać zaczął przez przypadek. Jako wokalista zadebiutował w 1972 r. na X festiwalu piosenki polskiej w Opolu utworem "Tak, to ty". W tym samym roku zrealizował swój pierwszy recital telewizyjny "Wieczór bez gwiazd". Wkrótce potem jego kompozycje i piosenki zaczęli doceniać jurorzy festiwali w całej Polsce. Łącznie nagrał siedem albumów (w tym jedną EP-kę), m.in. "Dusze kobiet", "Obok siebie". Ostatni z nich – "1976: A Space Odyssey" – ukazał się siedem lat temu i zyskał status złotej płyty, dzięki współpracy Wodeckiego z zespołem Mitch&Mitch.
Jego twórczość została doceniona licznymi nagrodami, m.in. medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" i odznaką Honoris Gratia. Był również laureatem Fryderyków.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: dzięki uprzejmości Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego