TVN24 Biznes | Z kraju

Zakupy w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Godziny otwarcia sklepów

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Profesor Flisiak o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w okresie Wielkanocy
Profesor Flisiak o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w okresie WielkanocyTVN24
wideo 2/4
TVN24Profesor Flisiak o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w okresie Wielkanocy

W najbliższych dniach możemy mieć problemy ze zrobieniem większych zakupów. Powodem są nadchodzące Święta Wielkanocne. W Wielką Sobotę 3 kwietnia sklepy będą pracować krócej. W większości z nich zakupy zrobimy do godziny 13.00. Ponadto w sklepach obowiązują ograniczenia z powodu epidemii COVID-19.

Wielki Piątek 2 kwietnia to normalny dzień pracy. Dlatego sklepy, co do zasady, powinny być otwarte w standardowych godzinach. Już wcześniej niektóre sieci handlowe zdecydowały jednak o wydłużeniu godzin otwarcia przed świętami.

Biedronka poinformowała, że w piątek ponad 2 tys. sklepów będzie czynnych do godz. 2. Ponad 300 placówek sieci będzie działać do godz. 23 lub 23.30, a około 100 przyjmie klientów do północy.

LISTA SKLEPÓW OTWARTYCH CAŁODOBOWO

Do północy pozostają otwarte także sklepy Netto. Lidl zdecydował się uruchomić ponad 200 sklepów w systemie 24-godzinnym. Do sieci należą 764 placówki w całym kraju.

GODZINY OTWARCIA SKLEPÓW LIDL

Na wydłużenie godzin otwarcia sklepów w okresie przed Świętami Wielkanocnymi zdecydował się również Kaufland. W piątek markety będą czynne do 24.00. Wyjątek stanowią sklepy w Biłgoraju, Końskich oraz Świdniku, które będą otwarte w godzinach 6.00-22.00, a także sklep w Kwidzynie, który będzie czynny w godzinach 6.00-23.00.

Wielka Sobota

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, w Wielką Sobotę 3 kwietnia wszystkie sklepy mogą być otwarte maksymalnie do godziny 14.00. Dłużej mogą być czynne tylko te placówki, w których za ladą staną ich właściciele. Godziny zamknięcia placówek w Wielką Sobotę:

- Biedronka: 13.30,

- Lidl: 13.00,

- Carrefour: 13.00,

- Auchan: 13.00,

- Kaufland: 13.00,

- Netto: 13.00,

- Dino: 13.30,

- Żabka: 14.00, po godz. 14.00 decyzję o otwarciu placówki samodzielnie podejmują przedsiębiorcy korzystający z wyłączeń zawartych w ustawie. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny

W Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny większe sklepy pozostaną zamknięte. Ratunkiem mogą być mniejsze placówki pod warunkiem, że sprzedaż w nich właściciel prowadzi "we własnym imieniu i na własny rachunek", czyli w praktyce - stanie za kasą. Czynne pozostaną także m.in. stacje benzynowe.

Przedstawiciele Żabka Polska zwrócili uwagę, że 4 i 5 kwietnia obowiązują takie same zasady działalności handlowej, jak w niedziele objęte ograniczeniami handlu. "Franczyzobiorcy sklepów Żabka mogą więc skorzystać z dopuszczonej przez Ustawę możliwości prowadzenia w tych dniach sprzedaży osobiście. Decyzję o otwarciu sklepu podejmą sami franczyzobiorcy, a informacje o godzinach otwarcia będą dostępne w poszczególnych placówkach" - poinformowano.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku sklepów franczyzowych Carrefour Express. "W przypadku sklepów franczyzowych, właściciele sami ustalają dni i godziny, w których sklepy są otwarte. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o godzinach otwarcia, które będą dostępne w każdym ze sklepów" - wskazało biuro prasowe Carrefour.

Od soboty 27 marca w placówkach handlowych, na targu lub poczcie obowiązują nowe limity osób: 1 osoba na 15 m2 w obiektach do 100 m2, a także 1 osoba na 20 m2 w obiektach powyżej 100 m2. Dla porównania dotychczasowe limity wynosiły: 1 osoba na 10 m2 – w obiektach do 100 m2 oraz 1 osoba na 15 m2 – w obiektach powyżej 100 m2. W sklepach pozostaje także obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki. Ponadto osoby przebywające w takich obiektach są obowiązane nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk.

PAP/Maciej Zieliński

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości