TVN24 Biznes | Z kraju

Zakaz lotów do Polski. Od dziś nowa lista

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudnaTVN24
wideo 2/3
TVN24Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna

Od środy obowiązuje nowa lista z zakazem międzynarodowych lotów pasażerskich. Znalazło się na niej 10 państw, w tym między innymi Stany Zjednoczone, z wyjątkiem lotnisk w stanach Illinois i Nowy Jork, a także Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra i Gruzja. Na liście nie ma krajów z Unii Europejskiej.

We wtorek nowe rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z nim nowy zakaz lotów do Polski obowiązuje do wtorku 24 listopada.

TREŚĆ ROZPORZĄDZENIA >>>

Zakaz lotów do Polski

Zakaz dotyczy lotnisk położonych na terytorium:

1) Bośni i Hercegowiny;

2) Czarnogóry;

3) Gruzji;

4) Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego;

5) Republiki Argentyńskiej;

6) Republiki Armenii;

7) Republiki Kostaryki;

8) Republiki Libańskiej;

9) Republiki Macedonii Północnej;

10) Stanów Zjednoczonych Ameryki, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork. 

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia jego autorzy tłumaczyli, że nieuwzględnienie w wykazie państw objętych zakazem państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, strefy Schengen "ma na celu urzeczywistnienie zasady swobodnego przepływu osób w ramach tych obszarów".

Wyjątki

Zgodnie z rozporządzeniem zakaz międzynarodowych lotów pasażerskich nie będzie stosowany do samolotów wykonujących loty międzynarodowe na zlecenie Prezesa Rady Ministrów; za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Zakaz nie będzie stosowany także do lotów:

- realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium, realizujących zadania na terytorium;

- wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie;

- z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie z wynikiem negatywnym testu diagnostycznego na SARS-CoV-2.

Jak napisano w rozporządzeniu, minister właściwy do spraw zagranicznych ogłasza w dzienniku urzędowym, w drodze obwieszczenia, wykaz państw, które notyfikowały wprowadzenie tych rozwiązań.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości