Co dalej z zakazem handlu w niedziele? Rzecznik rządu: analizujemy różne scenariusze

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Rzecznik rządu o ewentualnym przywróceniu niedziel handlowychPolskie Radio, TVN24
wideo 2/7
Polskie Radio, TVN24Rzecznik rządu o ewentualnym przywróceniu niedziel handlowych

Decyzje, czy przywracać handel w niedziele, nie zapadły - powiedział na antenie Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Mueller, odnosząc się do kwestii obowiązujących ograniczeń w tym względzie. Wcześniej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk przyznał, że rząd analizuje propozycje dotyczące powrotu handlowych niedziel.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Rzecznik rządu Piotr Mueller pytany w "Sygnałach dnia" o możliwość zawieszenia zakazu handlu w niedzielę stwierdził, że "w tej chwili nie ma takich decyzji".

- Analizujemy oczywiście różne scenariusze, w związku z tym te wszystkie pomysły, które się pojawiają, są przedmiotem dyskusji na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego czy na Radzie Ministrów, natomiast decyzje, czy przywracać handel w niedziele, nie zapadły - powiedział Mueller.

W środę szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk powiedział, że rząd analizuje propozycje dotyczące przywrócenia niedziel handlowych.

- Takie postulaty się pojawiają, takie postulaty wczoraj na spotkaniu z premierem zgłosili przedstawiciele PSL. Analizujemy te propozycje. (...) W takiej sytuacji, w jakiej jesteśmy, nie można wykluczać z założenia jakiegokolwiek rozwiązania, (...) każde warte jest przeanalizowania - powiedział Dworczyk.

Apele branży

O przepisy przywracające handel w niedzielę apelowała wcześniej wielokrotnie branża handlowa. "Zakaz handlu w niedzielę w obecnej sytuacji gospodarczej hamuje możliwości odrabiania strat zarówno po lockdownie, jak i wynikających z pogarszającej się sytuacji epidemicznej" - podkreślała niedawno w komunikacie Polska Rada Centrów Handlowych.

Ponadto PRCH wskazała, że "otwarcie centrów handlowych w niedziele umożliwiłoby ograniczenie sobotnich kolejek i rozłożenie ruchu klientów odwiedzających galerie z dotychczasowych 6, na 7 dni, poprawiając bezpieczeństwo i komfort robienia zakupów w warunkach konieczności zachowania dystansu społecznego".

Zakaz handlu

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele obowiązuje od marca 2018 roku. Zgodnie z obecnymi przepisami w 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jeszcze jedynie w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, tj. 13 i 20 grudnia.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Zakaz handlu w niedziele i święta w 2020 roku PAP Infografika

Autor:mp/dap

Źródło: PAP