Zakaz handlu w niedziele. Sejm przyjął poprawkę uszczelniającą przepisy

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Premier o projekcie nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedziele (materiał z 2021 roku)
Premier o projekcie nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedziele (materiał z 2021 roku)TVN24
wideo 2/5
TVN24Premier o projekcie nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedziele

Posłowie opowiedzieli się w czwartkowym głosowaniu za senacką poprawką do nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Dotyczy ona działalności pocztowej w sklepach, które będą mogły działać w niedziele.

Główny cel ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni to uszczelnienie obowiązujących przepisów tak, aby sklepy nie powoływały się na wyłączenie dotyczące placówki pocztowej do obchodzenia zakazu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zakaz handlu w niedziele - ograniczenie działalności placówek pocztowych

Sejm poparł w czwartkowym głosowaniu trzy z siedmiu poprawek, jakie do noweli o handlu w niedzielę zaproponował Senat. Dwie z nich miały charakter legislacyjny, a trzecia przewiduje obniżenie z 50 do 40 proc. progu z działalności pocztowej w pozostałych przychodach ze sprzedaży danego sklepu.

Handel w niedziele - odrzucone poprawki

Poparcia nie znalazła natomiast propozycja Senatu dotycząca rozszerzenia katalogu osób uprawnionych, z których nieodpłatnej pomocy w niehandlowe niedziele będzie mógł korzystać przedsiębiorca, o osoby we wspólnym pożyciu. Nowela wskazuje w tym punkcie na osoby małżonka, dzieci, rodziców, macochy lub ojczyma, jak również rodzeństwa, wnuków i dziadków.

Sejm nie zgodził się również, by oprócz członków rodziny właściciela w niedziele w sklepie mogli pracować uczniowie i studenci do 26. roku życia czy emeryci i renciści.

Uszczelnienie zakazu handlu w niedziele

Zmiany przewidują uszczelnienie zakazu handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z ustawą funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Przewidziano także katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości