Frankowicze kontra banki. Jest kolejny wyrok sądu

[object Object]
Prawomocny wyrok w sprawie frankowiczówtvn24
wideo 2/14

Po wykreśleniu niedozwolonych zapisów w sprawie indeksacji do franka szwajcarskiego umowa kredytowa nadal może obowiązywać, tyle że jest to już kredyt w złotych - uznał w poniedziałek Sąd Apelacyjny w Warszawie. To jedno z pierwszych prawomocnych orzeczeń po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie frankowiczów.

TSUE uznał 3 października, że w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego. Sędziowie uznali też, że prawo UE nie stoi na przeszkodzie w unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich.

Sytuacja każdego z kredytobiorców rozpatrywana jest jednak indywidualnie przez krajowy sąd, a decyzja podejmowana w oparciu o materiały dotyczące tylko i wyłącznie tej umowy.

Sprawa rozpatrywana w poniedziałek dotyczyła kredytu zaciągniętego w Getin Banku. Kredytobiorcy domagali się unieważnienia umowy i zwrotu wszystkich kwot, które wpłacono bankowi.

W grudniu 2018 roku Sąd Okręgowy w Warszawie w pierwszej instancji stwierdził nieważność umowy kredytu z uwagi na zamieszczenie w niej abuzywnego (niedozwolonego) mechanizmu indeksacji do waluty obcej. Bank odwołał się jednak od tego wyroku.

Orzeczenie

"Sąd Apelacyjny, powołując się na wyrok TSUE z 3 października 2019 roku w tzw. polskiej sprawie frankowej, uznał, że umowy (kredytowej - red.) nie można uzupełnić ani kursem rynkowym ani kursem średnim (NBP - red.), a cały mechanizm indeksacji, jako wystawiający kredytobiorcę na nieograniczone ryzyko kursowe, tj. zarówno indeksacja, jak i odesłanie do tabel kursowych jest nieuczciwy" - poinformowała mecenas Barbara Garlacz.

Jednocześnie sąd apelacyjny - wbrew stanowisku sądu okręgowego - uznał w poniedziałek, że umowa bez nieuczciwej klauzuli waloryzacyjnej może nadal obowiązywać.

Ponadto nakazał bankowi zwrot 28 tys. franków. Chodzi o raty, które na podstawie tak zwanej ustawy antyspredowej z 2011 roku były płacone bezpośrednio w szwajcarskiej walucie.

Co z kredytem i ratą?

Poniedziałkowe orzeczenie nie daje jasnej odpowiedzi, jak ma być obliczana rata kredytu po usunięciu zapisu o indeksacji.

- W sprawie oprocentowania sąd nie zajął jednoznacznego stanowiska. To próba zamiatania trochę sprawy pod dywan. Nie zajął się kompleksowo sprawą, zajął się w takim zakresie, w jakim miał rozstrzygnąć o apelacji - mówiła wkrótce po ogłoszeniu wyroku Garlacz.

Usunięcie zapisów dotyczących indeksowania do franka szwajcarskiego powoduje, że w umowie pozostaje kwota kredytu w złotych oraz sposób obliczania raty - w oparciu o LIBOR i marżę banku. Na takie rozwiązanie zdecydował się jakiś czas temu Sąd Najwyższy oraz dosłownie kilka dni temu Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia.

- (Sąd apelacyjny - red.) tak naprawdę nie powiedział, czy ta umowa ma być oprocentowana stawką LIBOR. Uznał, że tutaj możliwe jest, że będzie ona oprocentowana stawką LIBOR. To jest (jednak tylko - red.) jedna opcja. Druga opcja natomiast jest taka, że z uwagi na immanentne powiązanie stawki LIBOR z klauzulą indeksacyjną ta stawka LIBOR też powinna być usunięta z umowy i będzie to kredyt nieoprocentowany - wyjaśniała.

Dodała, że kwestię, jak raty powinny zostać wyliczane, rozstrzygnie inny sąd. - Ten wyrok tak naprawdę nie chroni konsumenta w tym sensie, że kreuje dodatkowe spory - zaznaczyła Barbara Garlacz.

W późniejszym komentarzu wyjaśniła, że w jej opinii poniedziałkowym wyrokiem sąd wskazał na trzecią drogę rozstrzygnięć - obok nieważności kredytu i odfrankowienia po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu i z ratą obliczaną w oparciu o LIBOR. Chodzi o kredyt w złotych, nieoprocentowany - ewentualnie z marżą banku.

Poniedziałkowy wyrok jest prawomocny, jednak - jak poinformowała Barbara Garlacz - po konsultacji z kredytobiorcami możliwa jest skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego.

Stanowisko banku

Z kolei Artur Newecki, rzecznik prasowy Getin Banku, w odpowiedzi na pytania tvn24bis.pl poinformował, że "bank nie komentuje wyroków niezawisłych sądów".

"Decyzję o ewentualnych dalszych krokach prawnych podejmiemy po wnikliwej analizie pisemnego uzasadnienia wyroku" - dodał.

Zdaniem Neweckiego na podstawie jednego czy nawet kilku decyzji sądów trudno spekulować o kształtowaniu linii orzecznictwa w odniesieniu do całej kategorii spraw frankowych. "Kluczowy nadal pozostaje fakt, iż zgodnie z polskim prawem wszystkie postępowania każdorazowo podlegają indywidualnej ocenie sądu na podstawie przedłożonego przez strony materiału dowodowego" - zauważył.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Komisja Europejska ma monitorować ceny po przystąpieniu Bułgarii do strefy euro - zapowiedział unijny komisarz gospodarki Valdis Dombrovskis. Ministrowie finansów państw UE zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro.

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 60 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną trzeciego stopnia w wysokości około miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 czerwca 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów państw członkowskich Unii Europejskiej zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro 1 stycznia 2026 roku. Bułgaria będzie 21. unijnym krajem w eurolandzie.

Przyjęcie euro. Jest decyzja ministrów

Przyjęcie euro. Jest decyzja ministrów

Źródło:
PAP

Polska znalazła się wśród 14 sygnatariuszy porozumienia mającego na celu podjęcie skoordynowanych działań przeciwko rosyjskiej "flocie cieni". Za jej pomocą Rosja obchodzi sankcje międzynarodowe.

Walka z "flotą cieni". 14 państw się zobowiązało

Walka z "flotą cieni". 14 państw się zobowiązało

Źródło:
PAP

- Teraz, w ślad za najnowszą narracją prezesa NBP rynek przestaje wierzyć w lipiec. W sierpniu decyzji RPP nie mamy, więc zakłady idą dopiero o wrzesień - powiedział Mateusz Sutowicz, ekonomista ING Banku Śląskiego, opisując sytuację na rynku. Jeśli chodzi o waluty, to złoty lekko umacnia się do euro, co wspiera lepszy sentyment globalny.

Co ze stopami procentowymi? "Rynek przestaje wierzyć"

Co ze stopami procentowymi? "Rynek przestaje wierzyć"

Źródło:
PAP

Polska wraz z Estonią, Litwą i Łotwą, a także konsorcjum prywatnych przedsiębiorców oraz instytutów badawczych, złożyła do Komisji Europejskiej wniosek dotyczący budowy GigaFabryki Sztucznej Inteligencji - podał resort cyfryzacji. Projekt ma kosztować trzy miliardy euro.

Wiceminister o "przełomowej inwestycji". "Wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią"

Wiceminister o "przełomowej inwestycji". "Wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią"

Źródło:
PAP

Kwestia sztucznej inteligencji (AI) wymaga głębokiej refleksji etycznej - uważa papież Leon XIV. Przestrzega też przed możliwymi konsekwencjami tej technologii dla rozwoju dzieci i młodzieży.

Papież Leon o sztucznej inteligencji

Papież Leon o sztucznej inteligencji

Źródło:
PAP

TSUE wypowiedział się jednoznacznie za tym, że banki nie mogą występować o zwrot kwoty faktycznie wypłaconego kredytu, gdy konsument już go spłacił. Eksperci w rozmowach z tvn24.pl mówią zgodnie: to dobry sygnał dla konsumentów. - Bank będzie mógł po tym wyroku występować tylko o uregulowanie różnicy, czyli zwrot kapitału, który jeszcze pozostał do spłaty - komentuje czwartkowy wyrok adwokat Anna Wolna-Sroka z kancelarii Czabański Wolna-Sroka.

Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów? Eksperci odpowiadają

Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów? Eksperci odpowiadają

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej zaakceptowali zmiany w polskim Krajowym Planie Odbudowy (KPO). Chodzi o utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności o wartości prawie 26 miliardów złotych. Otwiera to drogę do wypłaty trzeciej transzy środków z KPO dla Polski.

Zmiany w polskim KPO. Szefowie resortów zdecydowali

Zmiany w polskim KPO. Szefowie resortów zdecydowali

Źródło:
PAP

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podsumowuje pierwsze półrocze. Drogowcy planują ogłosić w tym roku przetargi na co najmniej 330 km dróg o szacunkowej wartość 13,5 mld zł. GDDKiA poinformowała, że w tym roku w Polsce przybędzie ponad 400 km nowych dróg.

Ponad 400 kilometrów nowych dróg w tym roku

Ponad 400 kilometrów nowych dróg w tym roku

Źródło:
PAP

W ubiegłym roku blisko dwa miliony podatników znalazło się w drugim progu podatkowym. - Wszelkie progi, czy to w składkach emerytalnych, czy w podatkach, powodują również niepożądane działania na rynku pracy, czego jednym z przykładów jest tak zwany arbitraż, czyli uciekanie z etatu na działalność gospodarczą - komentuje w rozmowie z TVN24+ doktor Sławomir Dudek, ekonomista, prezes i założyciel Instytutu Finansów Publicznych.

Blisko dwa miliony Polaków przekroczyło próg. "Wypchnęli nas na klif"

Blisko dwa miliony Polaków przekroczyło próg. "Wypchnęli nas na klif"

Źródło:
TVN24+

Polska branża samochodowa ma problemy. Produkcja spada, a zaległe zobowiązania firm z branży motoryzacyjnej gwałtownie rosną. Na koniec kwietnia 2025 wyniosły ponad 309 mln zł - wynika z raportu BIG InfoMonitora i BIK. Zadłużenie firm produkujących części motoryzacyjne zwiększyło się w ciągu roku z 18 do 280 milionów złotych, tj. o 1400 proc.

"Kondycja branży budzi niepokój". Zadłużenie rośnie w błyskawicznym tempie

"Kondycja branży budzi niepokój". Zadłużenie rośnie w błyskawicznym tempie

Źródło:
PAP

Każdy Austriak, który będzie chciał zarejestrować psa, a nie miał wcześniej zwierzęcia, będzie musiał przejść szkolenie. W ciągu czterech godzin dowiedzą się między innymi więcej o podstawach sprawowania opieki nad czworonogiem. Pomysł został już przetestowany z powodzeniem w Wiedniu, gdzie w szkoleniu dotąd wzięło udział ponad 20 tys. osób.

W tym kraju wprowadzono obowiązkowe kursy dla przyszłych właścicieli psów

W tym kraju wprowadzono obowiązkowe kursy dla przyszłych właścicieli psów

Źródło:
PAP

Bruksela wyklucza chińskich producentów sprzętu medycznego. W piątek Komisja Europejska ogłosiła, że zostaną wykluczeni z unijnych zamówień publicznych przekraczających wartość 5 mln euro. Ma to być odpowiedź na ograniczenia, jakie spotykają europejskie firmy na tamtejszym rynku.

"Nie" dla chińskiego sprzętu medycznego

"Nie" dla chińskiego sprzętu medycznego

Źródło:
PAP

Znane osoby w reklamie to żadna nowość. Co jednak, gdy znana osoba "poleca" produkt, o istnieniu którego nie ma pojęcia? To jest możliwe dzięki technologii "klonowania mowy". Zagrożeni są nie tylko celebryci czy osoby, które skuszą się na promowane produkty. "Sklonowany głos" może być też wykorzystywany do wyłudzeń przez telefon metodą "na wnuczka".

Ukradli jej głos i wykorzystali go w reklamie. "To kwestia paru kliknięć"

Ukradli jej głos i wykorzystali go w reklamie. "To kwestia paru kliknięć"

Źródło:
tvn24.pl

Trwa długi weekend czerwcowy, związany ze świętem Bożego Ciała. W tym czasie duża część Polaków biorąc jeden dzień urlopu (piątek), ma wolne aż cztery dni. Sprawdziliśmy, jak w tym czasie pracują sklepy.

Zakupy w długi weekend czerwcowy. Jak pracują sklepy

Zakupy w długi weekend czerwcowy. Jak pracują sklepy

Źródło:
tvn24.pl

Polska znalazła się na podium wśród trzech najtańszych krajów Unii Europejskiej pod względem wydatków gospodarstw domowych w 2024 roku - wynika z obliczeń Eurostatu. Najdrożej jest w Danii.

Polska jednym z najtańszych krajów UE

Polska jednym z najtańszych krajów UE

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Czy wiesz, że w Polsce możesz posługiwać się elektronicznymi dokumentami, ale jadąc za granicę, musisz mieć ich papierowe odpowiedniki? Że wystarczy prosta polisa za kilkadziesiąt złotych, aby uniknąć horrendalnych kosztów leczenia? Podpowiadamy, jak uniknąć przykrych niespodzianek podczas urlopu.

Jak przygotować się do zagranicznych wakacji. Lista

Jak przygotować się do zagranicznych wakacji. Lista

Źródło:
TVN24+

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że polski zakaz reklamy aptek, punktów aptecznych i ich działalności jest niezgodny z prawem UE. Skargę przeciwko Polsce złożyła w tej sprawie Komisja Europejska w 2024 roku. Przepisy w Polsce w ocenie TSUE mają naruszać swobodę przedsiębiorczości i świadczenia usług.

Polska łamie unijne prawo. Chodzi o apteki

Polska łamie unijne prawo. Chodzi o apteki

Źródło:
PAP