Wysokie szanse na napływ środków z Krajowego Planu Odbudowy, a także sprawniejszą absorpcję środków z polityki spójności. Według ekonomistów Banku Millennium takie mogą być efekty ewentualnej realizacji scenariusza rządu powołanego przez opozycję. W krótkim terminie ekonomiści nie spodziewają się istotnej zmiany akcentów w polityce fiskalnej - prospołeczne priorytety zapewne zostaną utrzymane.
Ekonomiści podkreślili w raporcie, że "biorąc pod uwagę arytmetykę sejmową, pomimo wygranej w wyborach zbudowanie większościowego rządu przez PiS nie jest przesądzone".
Ocieplenie relacji z Unią Europejską
"Obecnie bardziej prawdopodobnym rozwiązaniem wydaje się powołanie rządu przez opozycję. Ostateczny układ uzależniony będzie od finalnych wyników i układu głosów w nowym parlamencie, które mogą różnić się od wyników sondażu late poll. Proces ukonstytuowania się nowego rządu będzie jednak długotrwały. Mało prawdopodobne wydaje się powołanie rządu w pierwszym przewidzianym przez Konstytucję terminie, dlatego też ukonstytuowanie się nowego rządu nastąpi zapewne nie wcześniej niż na początku grudnia" - wyjaśnili ekonomiści.
Jak dodali, "z punktu widzenia gospodarki ewentualna realizacja scenariusza rządu powołanego przez opozycję oznaczać będzie ocieplenie relacji z UE i wysokie szanse na napływ środków z EU Recovery Fund na rzecz Krajowego Planu Odbudowy, a także sprawniejszą absorpcję środków z polityki spójności".
"Środki z UE powinny wesprzeć rolę inwestycji. W zakresie polityki fiskalnej w krótkim terminie nie spodziewamy się istotnej zmiany akcentów i utrzymania prospołecznych priorytetów. Bardziej rozbudowany komentarz dotyczący ewentualnych zmian w polityce gospodarczej możliwy będzie po ogłoszeniu ostatecznych wyników wyborów, które pokażą układ sił w nowym parlamencie" - napisali.
Wybory parlamentarne 2023
Według badania late poll, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło najwięcej głosów w wyborach parlamentarnych z wynikiem 36,6 proc., co daje partii 198 mandatów w Sejmie. Koalicja Obywatelska może liczyć na 31 proc. głosów, co da jej 161 mandatów. Trzecia Droga otrzymała 13,5 proc. głosów (57 mandatów), Lewica 8,6 proc. (30 mandatów), a Konfederacja 6,4 proc. (14 mandatów).
Czytaj też: Kiedy ogłoszenie oficjalnych wyników wyborów. Szefowa KBW: cały czas liczymy, że uda się to we wtorek
Krajowy Plan Odbudowy
Krajowy Plan Odbudowy został zaakceptowany przez Komisję Europejską 1 czerwca 2022 roku. Dwa tygodnie później przez Radę UE. Jednak do tej pory do Polski nie trafiły żadne pieniądze z powodu zastrzeżeń do sposobu realizowania tak zwanych kamieni milowych dotyczących m.in. praworządności.
Środki z KPO to łącznie nawet 58 mld euro dla Polski w formie dotacji i preferencyjnych pożyczek z unijnego funduszu na odbudowę gospodarki po pandemii COVID-19.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock