We wrześniu Sejm będzie mógł zająć się kolejnymi zmianami uszczelniającymi VAT; mają one dotyczyć m.in. rejestracji i wyrejestrowania firm, czy odwrotnego VAT-u - poinformował w środę na konferencji prasowej wiceminister finansów Wiesław Jasiński.
Jasiński powiedział dziennikarzom, że chodzi o przepisy uszczelniające, czyli takie, które np. umożliwiają egzekwowanie opodatkowania, uniemożliwiają wyłudzenie zwrotu VAT, pomagają wykryć uchylanie się od opodatkowania, czy ułatwiają odmowę wypłaty nienależnych zwrotów VAT. - Pakiet w znacznej części dotyczy zmian w ustawie o podatku od towarów i usług, ale także Ordynacji podatkowej, ustawy o podatku akcyzowym, a także kodeksu karnego-skarbowego - powiedział Jasiński. Zastrzegł, że na razie jest za wcześnie na przedstawienie szczegółów.
Potrzebna weryfikacja
Wiceminister mówił, że zmiany dotyczą przede wszystkim rejestrowania i wyrejestrowywania podmiotów.
- Proponujemy szerokie zmiany w tym obszarze - wyjaśnił. Wskazał, że dotyczą biur wirtualnych, które świadczą usługi udostępniania adresów siedzib i firm. Dotyczą też weryfikacji, czy firmy rzeczywiście istnieją. - Dokonujemy likwidacji rozliczeń za okresy kwartalne. Proponujemy pewne podejście podmiotowe - powiedział Jasiński. Dodał, że ograniczona też zostanie możliwość zwrotu VAT w przyspieszonym terminie 25-dniowym. - Skonstruowaliśmy katalogi przesłanek umożliwiających stosowanie tego przyspieszonego terminu - wyjaśnił. Zapowiedział ponadto, że zmodyfikowana zostanie instytucja odpowiedzialności podatkowej nabywców za zobowiązania kontrahenta (tzw. odpowiedzialność solidarna). - Do przesłanek zwolnienia nabywcy od odpowiedzialności solidarnej dodajemy nowe, które będą działały w katalogu z dotychczas obowiązującymi - poinformował.
Będą sankcje
Jasiński wyjaśnił, że MF zamierza też wprowadzić regulacje związane z obowiązkowymi deklaracjami elektronicznymi oraz nowy katalog towarów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia VAT (podatek odprowadza nabywca, a nie sprzedający). Nie ujawnił jednak, jakie produkty zostaną objęte tym mechanizmem. - Ponownie wprowadzamy sankcje podatkowe za nierzetelne rozliczenie podatku VAT skutkujące zaniżeniem zobowiązania podatkowego lub zawyżeniem różnicy podatku naliczonego nad należnym do zwrotu lub do rozliczenia w następnych okresach rozliczeniowych - powiedział. Dodał, że w związku z proponowanym przez MF pakietem zostaną wprowadzone zmiany w kodeksie karnym skarbowym, odrębne od szerokich zmian, które proponuje resort sprawiedliwości. Natomiast zmiany w podatku akcyzowym mają dotyczyć zwłaszcza branży alkoholowej.
Jasiński zapowiedział, że nowe regulacje powinny być procedowane w Sejmie we wrześniu, niezwłocznie po przerwie wakacyjnej.
Walka z szarą strefą
Wyjaśnił też, że propozycje MF konsumują ustalenia działających w MF pięciu zespołów i wcześniejsze prace prowadzone w resorcie. Prace szóstego zespołu, który zajmuje się rozwiązaniami dotyczącymi wprowadzenia akcyzy na e-papierosy będą jeszcze trwały. Wiceminister poinformował, że w ministerstwie prowadzone są też prace dotyczące monitorowania przemieszczania się towarów wrażliwych. W najbliższych tygodniach resort finansów przedstawi wyniki prac zespołu ds. centrów logistycznych. Wcześniej MF informowało, że w resorcie finansów powołano sześć zespołów, które przygotowują kompleksowe rozwiązania dotyczące uszczelnienia podatkowego w branżach, w których straty budżetu państwa związane z przestępczością podatkową są największe. Chodzi o branże: produkującą olej rzepakowy, spirytusową, tytoniową, elektroniczną oraz budowlaną. Szósty zespół ma przygotować rozwiązania dotyczące opodatkowania e-papierosów.
Właściciele wiatraków pójdą z torbami? PiS chce czterokrotnie podnieść podatek od energii wiatrowej:
Autor: PMB / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu