Wakacje kredytowe. Jest decyzja prezydenta

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wakacjach kredytowych
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wakacjach kredytowychTVN24
wideo 2/10
TVN24Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wakacjach kredytowych

Wakacje kredytowe w 2022 i 2023 roku. Prezydent Andrzej Duda w czwartek podpisał ustawę o pomocy kredytobiorcom, która przewiduje czasową ulgę w spłacie rat. Przepisy przewidują też wydłużenie działania tarcz antyinflacyjnych do końca października.

Chodzi o przygotowaną przez rząd ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która ma na celu m.in. wsparcie osób, które zaciągnęły złotowe kredyty hipoteczne.

Zamierzacie skorzystać z wakacji kredytowych? Czekamy na Wasze informacje

Prezydent Andrzej Duda mówił po podpisaniu, że była to ustawa "niełatwa". - Dlatego że w trudnych czasach trzeba było podjąć zdecydowane decyzje dotyczące szeroko pojętego rynku finansowego, dotyczące funkcjonowania banków, ale w kontekście niezwykle istotnym, jakim jest przede wszystkim codzienne funkcjonowanie naszych gospodarstw domowych - powiedział.

- Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych, ale przede wszystkim, z punktu widzenia polskich rodzin, o pomocy kredytobiorcom. Chodzi o wszystkich tych, którzy kupili nieruchomości, którzy kupili mieszkania, którzy zbudowali domy, którzy krótko mówiąc, w tym celu wzięli kredyty hipoteczne, a dzisiaj w sytuacji rosnących stóp procentowych, w sytuacji, niestety, dużej inflacji, z jaką mamy do czynienia, bardzo często są w trudnej sytuacji. Bardzo często są też w sytuacji, w której trudno jest się im odnaleźć - dodał Andrzej Duda.

Prezydent przyznał, że "ustawa wzbudziła wiele dyskusji". - Wzbudziła kontrowersje w środowisku bankowym, także parlamentarnym, ale chcę bardzo mocno podkreślić, że ten bardzo potrzebny - w moim przekonaniu - projekt rządowy znalazł poparcie absolutnie zdecydowanej większości, prawie że jednogłośnie został przegłosowany w parlamencie, został przyjęty przez Sejm. To jest bardzo ważna informacja, to pokazuje, że generalnie była zgoda co do tego, że tego typu rozwiązanie jest potrzebne - wskazał.

Wakacje kredytowe

Przepisy wprowadzają możliwość tzw. wakacji kredytowych w 2022 i 2023 roku. Jak wyjaśniał prezydent Andrzej Duda, w praktyce oznacza to "czasową możliwość niespłacania, czyli jakby odroczenie w czasie spłacania w czasie przede wszystkim rat kapitałowych, ale także odsetek". - Jedyny element wyłączony z tego, to jest ubezpieczenie kredytu, które mimo wszystko musi być płacone - wskazał prezydent.

Kredytobiorca lub kredytobiorcy (w przypadku kredytu z drugą osobą) będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania przez maksymalnie 8 miesięcy, do końca 2023 roku:

- od dnia 1 sierpnia 2022 roku do dnia 30 września 2022 roku – w wymiarze dwóch miesięcy,

- od dnia 1 października 2022 roku do dnia 31 grudnia 2022 roku – w wymiarze dwóch miesięcy,

- od dnia 1 stycznia 2023 roku do dnia 31 grudnia 2023 roku – w wymiarze miesiąca w każdym kwartale.

Przepisy dotyczące wakacji kredytowych wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Wakacje kredytowe przez osiem miesięcy. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

W ustawie znalazły się także rozwiązania, których celem jest zwiększenie wartości środków, wpłacanych przez banki do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Wskutek tego budżet Funduszu ma się zwiększyć do ponad 2 mld zł w 2022 roku i będzie mógł zaoferować wsparcie jeszcze większej liczbie kredytobiorców hipotecznych.

Aby móc skorzystać z FWK, trzeba spełnić jeden z warunków: co najmniej jeden z kredytobiorców musi mieć status bezrobotnego albo miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego muszą przekraczać 50 proc. miesięcznych dochodów, ewentualnie miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytu nie może przekraczać w 2022 roku 1552 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1200 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych.

Zgodnie z zapowiedziami rządu ma zostać również wprowadzony nowy wskaźnik oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u. Jednocześnie w ustawie zawarto rozwiązanie na wypadek niemożności wyznaczenia zamiennika. Opcją rezerwową ma być stawka referencyjna POLONIA. Zmiana planowana jest od 1 stycznia 2023 roku.

Przedłużenie tarcz antyinflacyjnych

Do ustawy zostały ponadto wprowadzone zapisy mające na celu wydłużenie działania tarcz antyinflacyjnych do 31 października br.

W ramach tarcz antyinflacyjnych, które obecnie obowiązują do 31 lipca, stosowana jest niższa stawka podatku VAT na paliwa (8 proc. zamiast 23 proc.), stawka VAT na prąd i ciepło wynosi 5 proc., a stawka tego podatku na gaz wynosi 0 proc. Do tego dochodzi jeszcze stosowanie zerowej stawki na podstawowe produkty żywnościowe i na nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości