TVN24 Biznes | Z kraju

W Polsce przybywa stulatków. Mogą liczyć na dodatkowe świadczenie

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Emerytury. Polska się starzejetvn24bis
wideo 2/3
tvn24bisEmerytury. Polska się starzeje

Z każdym rokiem jest coraz więcej Polek i Polaków, którzy ukończyli 100 lat. Każda osoba, która obchodzi setne urodziny, może otrzymać honorowe świadczenie pieniężne. Obecnie są one wypłacane dla 2,2 tysiąca stulatków - podała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska. To o 200 więcej niż w 2018 roku.

Wysokość świadczenia honorowego jest różna i zależy od kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu setnych urodzin.

Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Jest ona ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku.

Od 1 marca 2020 roku to 4 294 zł każdego miesiąca. Rok wcześniej było to 3 731 zł brutto, dwa lata temu 3 536 zł.

Świadczenie przyznawane z urzędu

- Świadczenie honorowe przysługuje wszystkim osobom, które ukończyły 100 lat - niezależnie od tego, czy otrzymują już emeryturę bądź rentę. Przyznawane jest z urzędu tym seniorom, którzy pobierają rentę lub emeryturę - podkreśliła prof. Uścińska.

Osoby, które nie pobierały wcześniej świadczenia, ponieważ nie pracowały (dotyczy to szczególnie kobiet, które niekiedy przez całe życie zajmowały się domem i dziećmi), powinny złożyć odpowiedni wniosek i dołączyć do niego dokument potwierdzający datę urodzenia. W imieniu uprawnionego 100-latka może to zrobić także członek rodziny.

Jak przekazał ZUS, w tym roku przyznano 980 świadczeń honorowych dla stulatków, czyli o 123 więcej niż jeszcze w 2018 r.

Według prognoz analityków, na które powołuje się Zakład, liczba stulatków będzie stale rosła. "Prognozuje się, że w 2040 roku będzie ich w naszym kraju ponad 20 tysięcy" - wskazał ZUS.

Piramida wieku ludności - na koniec 2019 rokustat.gov.pl

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock