Darmowy internet, panele słoneczne, odzyskiwanie deszczówki, energooszczędne oświetlenie z czujnikami ruchu, mapa dla niepełnosprawnych i pokój do przewijania dziecka - zalet nowego dworca w Nasielsku jest jeszcze więcej. Kosztował ok. 5,4 mln zł a według PKP zastosowane w nim rozwiązania pozwolą obniżyć koszty utrzymania o 40 proc. W tym roku powstaną jeszcze trzy takie obiekty.
Innowacyjne dworce systemowe (IDS) to pilotażowy projekt spółki PKP SA. Zakłada on wyburzenie dotychczasowych obiektów i postawienie w ich miejscu nowych, mniejszych i ekologicznych dworców. Budynki mają być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażone w rozwiązania zmniejszające koszty eksploatacji.
Jakie wyposażenie
- Każdy z nich będzie wyposażony w panele słoneczne oraz energooszczędne oświetlenie LED z czujkami obecności. W Nasielsku pojawi się dodatkowo powietrzna pompa ciepła i system odzyskiwania wody deszczowej. Zastosowane rozwiązania ekologiczne i mniejsza powierzchnia budynku sprawią, że IDS-y będą bardziej ekonomiczne i efektywne energetycznie niż poprzednie budynki. Koszty ich utrzymania spadną o około 40 proc - podkreślił w piątek członek zarządu PKP Piotr Ciżkowicz. Dyrektor departamentu inwestycji PKP i autor projektu Bartosz Szubski pytany przez PAP na ile lat jest obliczana trwałość nasielskiego dworca odpowiedział: "przewidujemy 40-letni okres trwałości. Czy to długo? To okres, w którym przyjmuje się zużycie budynków. Musimy się liczyć z tym, że za 40 lat technologie pójdą do przodu, podejrzewam, że takie dworce już nie będą wtedy innowacyjne tylko raczej będą kwestią zabytku albo będą wyburzone".
Darmowy internet
W części miejskiej dworca w Nasielsku pasażerowie mogą skorzystać z poczekalni i kupić bilet w okienku lub biletomacie. Mogą też skorzystać z darmowego dostępu do internetu. W części komercyjnej znajduje się kiosk Ruchu; do dyspozycji pasażerów jest również bankomat i paczkomat. Nasielski dworzec jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku znajdują się linie prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz tyflograficzna mapa obiektu, a także pomieszczenie dla matki z dzieckiem. Koło budynku zamontowano stojaki na rowery, a pod wiatą ławki. Powstał też parking z miejscami dla osób niepełnosprawnych.
Lokalne potrzeby
Minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak podkreśliła podczas otwarcia dworca w Nasielsku, że ideą programu pilotażowego PKP jest dostosowanie obiektów dworcowych do potrzeb lokalnych, do tego żeby były przyjazne dla pasażerów, "zawsze czyste i dobrze utrzymane". Wśród zalet takiego przedsięwzięcia Wasiak wymieniła m.in. niskie koszty utrzymania i zastosowane ekologiczne rozwiązania. Ciżkowicz powiedział PAP, że do końca roku spółka chce oddać jeszcze trzy takie obiekty - w Ciechanowie, Mławie i Strzelcach Krajeńskich.
- Chcemy dać sobie chwilę czasu na to, aby mieszkańcy miejscowości, w których powstaną te dworce powiedzieli, co o nich sądzą, bo jest to projekt dość nowatorski. Chcemy usłyszeć opinie pasażerów o funkcjonalności takiego dworca oraz to, co można zmienić i poprawić. Jeśli tego typu rozwiązanie się przyjmie i zostanie zaakceptowane przez lokalne społeczności to będziemy ten program rozszerzać - zaznaczył Ciżkowicz.
Gdzie jeszcze?
Dodał, że PKP analizuje kolejnych 10 lokalizacji, w których mogłyby powstać takie dworce. Pod uwagę brane są m.in. Pomiechówek, Poznań Garbary czy Sędziszów Małopolski. Ciżkowicz zwrócił uwagę, że zaletą takich projektów jest krótki czas realizacji. "Od podjęcia decyzji o budowie do oddania dworca do użytkowania mija zdecydowanie mniej niż rok" - podkreślił. Za budowę dworca w Nasielsku odpowiadało Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane SA. Koszt inwestycji w całości został pokryty przez PKP. Spółka PKP ma w dyspozycji 2300 dworców, z których czynnych jest obecnie 600.
Autor: msz//km / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PKP