TVN24 Biznes | Z kraju

Jest propozycja zmian dotyczących pokazów handlowych. "Wyeliminują dużą część nieuczciwych praktyk"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Ubrania pod lupą UOKiK
Ubrania pod lupą UOKiKUOKiK
wideo 2/5
UOKiKUbrania pod lupą UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta przedstawił propozycje zmian dotyczących pokazów handlowych. Zdaniem prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego nowe przepisy "w systemowy sposób wyeliminują z rynku dużą część nieuczciwych praktyk, do których dochodzi podczas pokazów handlowych".

Projekt zmian został wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Nieuczciwe praktyki

Z okazji Światowego Dnia Praw Osób Starszych UOKiK przedstawił informacje dotyczące skali nieuczciwych praktyk podczas pokazów handlowych organizowanych np. w hotelach, sanatoriach czy w czasie wycieczek.

Jak podał Urząd, do UOKiK trafia rocznie kilkaset skarg na takie działania przedsiębiorców.

"Takie sygnały mieliśmy nawet, gdy tego typu imprezy były nielegalne w związku z obowiązującymi z powodu pandemii obostrzeniami, w tym zakazem zgromadzeń powyżej 5 osób. Na pokazy zapraszani są przeważnie seniorzy, a więc szczególnie wrażliwa grupa konsumentów, kuszeni np. bezpłatnymi badaniami, prelekcją o zdrowym stylu życia, rabatami do hoteli, a ostatnio także darmowymi pulsoksymetrami" - czytamy w komunikacie UOKiK.

Jak zwracał uwagę Urząd, telemarketerzy często nie uprzedzają seniorów, że spotkanie będzie miało charakter handlowy.

"Na pokazach sprzedawane są np. garnki, pościel, urządzenia do masażu, maty, odkurzacze, abonamenty medyczne – zwykle po cenach znacznie wyższych niż rynkowe. Nierzadko naruszane są przy tym prawa konsumentów m.in. do pełnej i rzetelnej informacji czy do odstąpienia od umowy" - napisano.

Cztery zmiany

UOKiK podał, że przygotowany przez Urząd projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw wprowadza cztery ważne zmiany legislacyjne.

Pierwszą z nich jest zakaz świadczenia usług finansowych podczas pokazów czy wycieczek. 

"Obecnie często konsumenci są namawiani, a nawet zmuszani podczas takich spotkań do zaciągnięcia pożyczek na zakup prezentowanych produktów albo kupna ich na raty. Konsumenci często nawet nie są świadomi, że zawierają takie umowy, bo podpisują je wśród wielu innych dokumentów. Zgodnie z proponowanymi przepisami umowa o świadczenie usług finansowych zawarta podczas pokazu czy wycieczki byłaby nieważna z mocy prawa" - napisano.

Kolejną jest zakaz przyjmowania płatności przed upływem terminu na odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem.

Wiedza o prawie o odstąpieniu od umowyUOKiK

"Pozwoli to skutecznie ograniczyć ryzyko strat finansowych po stronie konsumentów i umożliwi im podjęcie świadomej decyzji o zakupie. Często organizator pokazu nie informuje uczestników, że mogą odstąpić od umowy w ciągu 14 dni, a nawet jeśli to zrobią - to trudno im odzyskać pieniądze" - tłumaczył UOKiK.

Nowelizacja ma wprowadzić także prawo do odstąpienia od niektórych umów o świadczenie usług zdrowotnych zawieranych poza lokalem lub na odległość. 

"Chodzi przede wszystkim o umowy dotyczące tzw. abonamentów czy pakietów medycznych, które są często sprzedawane na pokazach. Wartość takich pakietów to czasem nawet kilkanaście tysięcy złotych, co jest znacznym wydatkiem, szczególnie dla osób starszych" - wyjaśniał Urząd.

Ostatnia z nich to zakaz sprzedaży wyrobów medycznych poza lokalem firmy. 

"Tego typu produkty np. maty rehabilitacyjne czy urządzenia do magnetoterapii, często wątpliwej jakości i po zawyżonych cenach, są regularnie oferowane podczas pokazów handlowych. Wprowadzenie zakazu ich sprzedaży pozwoli na skuteczną ochronę konsumentów, zwłaszcza seniorów, do których organizatorzy pokazów kieruję tę ofertę" - podano.

Autor:mp/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości