Do tej pory Unijny Certyfikat COVID pobrało blisko 7 milionów osób - wynika z najnowszych danych przekazanych przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. - Jesteśmy aż sami zaskoczeni, jak bardzo szybko cały czas rośnie zainteresowanie - podkreślił szef MZ.
Podczas piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany o to, ile do tej pory pobrano Unijnych Certyfikatów COVID w Polsce.
- Jesteśmy aż sami zaskoczeni, jak bardzo szybko cały czas rośnie zainteresowanie. Najnowsze dane (...), to jest blisko 7 milionów pobrań. Jeszcze kilka dni temu było to niecałe 6 milionów, więc naprawdę w ciągu kilku dni blisko milion pobrań tego certyfikatu - wskazał Niedzielski.
Jak stwierdził, "to zainteresowanie wynika z tego ułatwienia, które idzie za posiadaniem tego certyfikatu". - Główną korzyścią jest to, że wystarczy ten dokument okazać, żeby przekroczyć granicę w krajach, które honorują ten certyfikat. Nie ma ryzyka wpadnięcia na kwarantannę po przekroczeniu granicy i też nie ma tej dolegliwości ciągłego wykonywania badań, bo to jest coś, co w niektórych krajach jest również płatne. Więc naprawdę szczepienie jest tutaj metodą na spędzenie beztroskich wakacji - podkreślił minister zdrowia.
Paszporty covidowe
Certyfikat mogą pobrać osoby, które są w pełni zaszczepione (dwiema dawkami preparatu lub przyjęły szczepionkę jednodawkową). W ich przypadku certyfikat ważny jest od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki.
Dokument mogą pobrać także osoby, które otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa - w ich przypadku ważność certyfikatu to 48 godzin. Unijny Certyfikat COVID przysługuje również ozdrowieńcom - w ich wypadku ważny jest od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: UE